Matematički kviz

PostPoslato: Ponedeljak, 12. Avgust 2013, 08:34
od Milovan
Princip je jednostavan – postavljač pitanja u nekoliko rečenica pokušava da opiše ličnost nekog matematičara. Ostali moraju da prepoznaju o kome je reč. Da odgovori može bilo ko, da postavi novu ličnost takođe, jedino o čemu treba voditi računa je da se nove ličnosti ne postavljaju dok lik prethodne nije razotkriven.

Odlična prilika da se malo zabavimo, ali i naučimo nešto zanimljivo o životima velikih matematičara.

Počnimo. :D

Naš veliki matematičar, poznat i kao vrstan ribolovac (nagrađivan za svoje rezultate na tom polju i na međunarodnom nivou). Bavio se i književnošću, objavljivao putopise, autor dela "Roman jegulje". Svirao je violinu, zanimao se kriptografijom... Oni koji su pratili seriju "Šešir profesora Koste Vujića" upoznali su ga i kroz tu seriju.

Ko je u pitanju?

Re: Matematički kviz

PostPoslato: Ponedeljak, 12. Avgust 2013, 14:06
od ubavic
Milovan je napisao:Naš veliki matematičar, poznat i kao vrstan ribolovac (nagrađivan za svoje rezultate na tom polju i na međunarodnom nivou). Bavio se i književnošću, objavljivao putopise, autor dela "Roman jegulje". Svirao je violinu, zanimao se kriptografijom... Oni koji su pratili seriju "Šešir profesora Koste Vujića" upoznali su ga i kroz tu seriju.

Sve pohvale za ideju. Nadam se da će i ostali da se priključe. Odgovor na tvoje pitanje je Mihailo Petrović zvani Alas.Ako sam dobro odgovorio, sledeće pitanje je:

Grčki matematičar i filozof, rođen na grčkom ostrvu blizu obala Male Azije. Osnovao filozofsku školu i sektu koja nosi njegov naziv. Legenda kaže da je ubio svog učenika, jer je ovaj dokazao iracionalnost broja [inlmath]\sqrt 2[/inlmath]. Po njemu se još i naziva jedan štim (lestvica) u muzici, i jedan bitan matematički "zakon"

Re: Matematički kviz

PostPoslato: Ponedeljak, 12. Avgust 2013, 20:59
od Daniel
ubavic je napisao:Grčki matematičar i filozof, rođen na grčkom ostrvu blizu obala Male Azije. Osnovao filozofsku školu i sektu koja nosi njegov naziv. Legenda kaže da je ubio svog učenika, jer je ovaj dokazao iracionalnost broja [inlmath]\sqrt 2[/inlmath]. Po njemu se još i naziva jedan štim (lestvica) u muzici, i jedan bitan matematički "zakon"

Pitagora.

Sledeće pitanje:
Grčki matematičar, osim matematike bavio se i pesništvom, geografijom (izračunao obim Zemlje) i astronomijom. Jedan krater na Mesecu nosi njegovo ime.
Tvorac je jednog poznatog algoritma u vezi s prostim brojevima.



I, mala digresija:
Milovan je napisao:Oni koji su pratili seriju "Šešir profesora Koste Vujića" upoznali su ga i kroz tu seriju.

Da l' ste primetili grešku u scenariju (u ovoj novoj verziji filma, s Berčekom), kada Alas, kao rešenje jednačine [inlmath]2\cos^2 x-3\sin x-3=0[/inlmath], napiše na tabli [inlmath]x=\frac{\pi}{2}[/inlmath]? Ova greška nema nikakvog uticaja na radnju filma, ali je nepotrebna i mogla se izbeći, bilo je dovoljno samo da nekog srednjoškolca pitaju za tačno rešenje.

Re: Matematički kviz

PostPoslato: Ponedeljak, 12. Avgust 2013, 21:20
od eseper
Daniel je napisao:Sledeće pitanje:
Grčki matematičar, osim matematike bavio se i pesništvom, geografijom (izračunao obim Zemlje) i astronomijom. Jedan krater na Mesecu nosi njegovo ime.
Tvorac je jednog poznatog algoritma u vezi s prostim brojevima.

Ἐρατοσθένης
Eratosten. Imao sam referat o njemu iz filozofije u 4. srednje :)

Zanima me zna li itko za ovog:
- rodom iz antičkog grada na istočnoj obali Sicilije
- smatra se jednim od trojice najgenijalnijih matematičara svih vremena
- vrsni fizičar
- otac mu je također bio matematičar te astronom
- izumio je mehanizam za podizanje većih količina vode na veću razinu
- poznati zakon koji je dobio ime po njemu
...
previše sam rekao :mrgreen:

Re: Matematički kviz

PostPoslato: Utorak, 13. Avgust 2013, 10:21
od ubavic
eseper je napisao:
Daniel je napisao:Sledeće pitanje:
Zanima me zna li itko za ovog:
- rodom iz antičkog grada na istočnoj obali Sicilije
- smatra se jednim od trojice najgenijalnijih matematičara svih vremena
- vrsni fizičar
- otac mu je također bio matematičar te astronom
- izumio je mehanizam za podizanje većih količina vode na veću razinu
- poznati zakon koji je dobio ime po njemu

Arhimed. Po legendi ubio ga je rimski vojnik dok je Arhimed pisao radove o krugovima. Na grobu mu se nalazila slika cilindra i sfere upisane u cilindar.

Sledeći:
Živela je u Aleksandriji. Poslednji antički matematičar. Ubijena je u hrišćanskoj pobuni. Skoro je snimljen film o njoj.

Re: Matematički kviz

PostPoslato: Sreda, 14. Avgust 2013, 20:18
od ubavic
Šta je miševi, predajete se ? :text-anyone:

Re: Matematički kviz

PostPoslato: Sreda, 14. Avgust 2013, 21:57
od blake
Film je Agora! Obožavam ga.
Ali ne znam za nju ka pravu osobu, iako bi moga proguglat :mrgreen:

Re: Matematički kviz

PostPoslato: Petak, 16. Avgust 2013, 04:20
od blake
Ὑπατία, Hypatía

Eto je, a šta se tiče filma evo još jedan post u kojem ga preporučujem. Preporučujem ga :mrgreen:

Aj idem sad ja malo glumit da znam o matematičarima...
Dakle, on je rođen *negdi* u Aziji i vremenski bi pripada europskom srednjem vijeku.
Često mu se pripisuje uvođenje arapskih brojeva, no on je samo upozna Europljanje s tim sustavom kojeg su već koristili i prije njegovog rođenja u Indiji.
Prvi put spominje i pojam algoritam u područiju aritmetike kojeg će u 20.st. početi koristiti informatičari...

:happy-bouncycyan:

Re: Matematički kviz

PostPoslato: Petak, 16. Avgust 2013, 22:36
od ubavic
blake je napisao:Dakle, on je rođen *negdi* u Aziji i vremenski bi pripada europskom srednjem vijeku.
Često mu se pripisuje uvođenje arapskih brojeva, no on je samo upozna Europljanje s tim sustavom kojeg su već koristili i prije njegovog rođenja u Indiji.
Prvi put spominje i pojam algoritam u područiju aritmetike kojeg će u 20.st. početi koristiti informatičari...



Abū ʿAbdallāh Muḥammad ibn Mūsā al-Khwārizmī (ili ako je nekom lakše na arapskom: عَبْدَالله مُحَمَّد بِن مُوسَى اَلْخْوَارِزْمِي :D ) . Priznajem da njegovo ime nisam znao, al se sećem da sam čitao o arapskom matematičaru koji po kome je termin "algoritam" dobio ime. Na wikipediji piše da je uveo i pojam "Algebra".


Italijanski matematičar. Od Abu Muhameda preuzeo decimalni sistem i popularizovao ga u Evropi. Smatra se najvećim Evropskim matematičarem u srednjem veku. Svi ga znamo po jednoj konstanti koja se sasvim slučajno obeležava sa prvim (grčkim) slovom njegovog prezimena (Konstanta ustvari predstavlja prvo slovo antičkog vajara).

Re: Matematički kviz

PostPoslato: Petak, 30. Avgust 2013, 12:25
od ubavic
Mala pomoć: Konstanta se dobija deljenjem dva susedna člana niza koji takođe nosi njegovo ime. Konstanta nosi još naziv i po jednom skupocenom metalu.

Re: Matematički kviz

PostPoslato: Petak, 30. Avgust 2013, 12:50
od Milovan
Hm, možda Fibonači?

Re: Matematički kviz

PostPoslato: Četvrtak, 12. Septembar 2013, 21:07
od Milovan
Nemacki matematicar, bavio se aksiomatskim pristupom prirodnim brojevima. Autor dela "Priroda i znacenje brojeva". Jedna vrsta "preseka" koju je on uveo nosi naziv po njemu, kao i jedan poznati aksiom.

Re: Matematički kviz

PostPoslato: Utorak, 17. Septembar 2013, 18:05
od Daniel
Nisam siguran, ali možda Georg Cantor :?:
Mada mi njegovo ime više nekako „vuče“ na skupove, nego na prirodne brojeve... :think1:

Re: Matematički kviz

PostPoslato: Subota, 21. Septembar 2013, 21:47
od ubavic
Hah Slučajno sam se setio Dedekinda jer sam negde čuo za "Dedekind cut". Nisam ništa drugo znao o nejemu, ali posle malo googlanja vidim da je to traženi. Ovaj je bio baš težak.
Evo jedan lakši: Nemački filozof i matematičar, poreklom Lužički Srbin. Sa Njutnom, istovremeno došao do veoma značajnog otkrića u matematici.

Re: Matematički kviz

PostPoslato: Utorak, 24. Septembar 2013, 15:58
od Milovan
Lajbnic! (inače, bravo za Dedekinda :) )

Evo novog.
Matematičar, astronom... Jedan metod interpolacije vrši se pomoću njegovih polinoma... Jedna teorema iz matematičke analize takođe (čije je uopštenje Košijeva) nosi njegovo ime..

Re: Matematički kviz

PostPoslato: Utorak, 24. Septembar 2013, 23:46
od Daniel
Joseph-Louis Lagrange.

Francuski filozof, matematičar i fizičar, uspostavio je vezu između algebre i geometrije, stvorivši time osnovu za današnju analitičku geometriju. Po njemu je, u teoriji skupova, dobila naziv i jedna operacija između dva skupa.

Re: Matematički kviz

PostPoslato: Sreda, 25. Septembar 2013, 13:04
od Milovan
Dekart

Takođe francuz... Pisao je radove iz raznih oblasti matematike, od matematičke analize do teorije poliedara... Po njemu naziv nosi problem nalaženja rešenja diferencijalne jednačine koje odgovara datim uslovima...

Re: Matematički kviz

PostPoslato: Ponedeljak, 09. Decembar 2013, 01:24
od Milovan
U pitanju je Koši...

Narednu ličnost može da postavi bilo ko... :D

Re: Matematički kviz

PostPoslato: Ponedeljak, 09. Decembar 2013, 08:30
od Daniel
Nemački matematičar. Oblasti njegovih radova bile su teorija brojeva, matematička logika, diferencijalne i integralne jednačine. Tvorac aksiomatske osnove geometrije.

Re: Matematički kviz

PostPoslato: Četvrtak, 12. Decembar 2013, 07:39
od Milovan
Hilbert

Francuski matematičar... Umro je mlad, imao jako tužnu životnu priču, punu raznih razočaranja (na nivou politike, ljubavi itd). Njego matematički talenat nisu mogli opaziti mnogi matematičari tog vremena jer je on bio ispred njih... Zbog toga je čak dva padao na ispitu za Višu politehničku školu... Značaj njegovog rada spoznali su tek kasnije... Njegov život se završio dvobojem. Kao matematičar, značajan je na polju algebre, prvi je koristio pojam grupe, a između ostalog se (uspešno) bavio i jednim problemom koji je do tada okupirao pažnju mnogih matematičara- naći opšte rešenje jednačine n-tog stepena.

Re: Matematički kviz

PostPoslato: Ponedeljak, 16. Decembar 2013, 19:16
od ubavic
Galoa.

Indijski matematičar. Živeo kratko, krajem 19 i početkom 20 veka. Poznat je po svojim neobičnim otkrićima u matematici iz mnogobrojnih oblasti.

Re: Matematički kviz

PostPoslato: Sreda, 25. Decembar 2013, 20:23
od Milovan
Princ brojeva, Srinivasa Ramanujan.

Norveški matematičar, iz 19-og veka. Danas Norveška dodeljuje nagradu najboljim matematičarima koja nosi njegovo ime... Kao i ranije pomenuti Galoa, i on se između ostalog bavio rešavanjem jednačina višeg stepena...

Re: Matematički kviz

PostPoslato: Četvrtak, 26. Decembar 2013, 13:06
od Daniel
Niels Henrik Abel – i on je, kao i prethodna dvojica matematičara, živeo prilično kratko – 26 godina.

Evo sad jednog što je živeo malo duže: engleski matematičar i statističar, živeo u 18. veku, po njemu je dobila naziv jedna teorema iz oblasti verovatnoće.

Re: Matematički kviz

PostPoslato: Četvrtak, 26. Decembar 2013, 13:32
od Milovan
Tomas Bajes

Švajcarski matematičar iz jedne matematički vrlo produktivne porodice (i otac i sin su mu bili veliki matematičari). Veruje se da je pravi autor Lopitalovog pravila u stvari on.

Re: Matematički kviz

PostPoslato: Subota, 15. Februar 2014, 00:23
od Milovan
Pošto se ljudi ne javljaju dosta dugo, evo jedne malo veće sugestije.. Radi se o matematičaru iz porodice Bernuli.

Re: Matematički kviz

PostPoslato: Subota, 21. Mart 2015, 17:34
od ubavic
Johann Bernoulli

Nastavljamo dalje: Mađarski matematičar. Bavio se kombinatorikom, teorijom brojeva, teorijom grafova,... Poznat je kao jedan od najplodnijih matematičara ikada. Tokom svog života napisao je preko 1500 radova.

Za nove igrače, pravila igre su objašnjena ovde, a do sada smo imali sledeće matematičare:
Mihailo Petrović, Pitagora, Eratosten, Arhimed, Hypatía, Abū Muḥammad, Fibonacci, Dedekind, Leibniz, Joseph-Louis Lagrange, Dekart, Augustin-Louis Cauchy, Hilbert, Galoa, Srinivasa Ramanujan, Niels Henrik Abel, Thomas Bayes, Johann Bernoulli.

Re: Matematički kviz

PostPoslato: Subota, 21. Mart 2015, 19:08
od desideri
Pol Erdeš.
E, sad, ako sam pogodio, postaviću pitanje. Ako nisam, obrišite post :)
Poznati francuski matematičar. Početkom 19. veka družio se sa jednim poznatim pariskim kockarom, ali se nije kockao već se potrudio da neke hazardne igre opiše matematički...

Re: Matematički kviz

PostPoslato: Nedelja, 22. Mart 2015, 11:27
od ubavic
Ako se ne varam Pierre-Simon Laplace.
Evo sada malo lakše pitanje: Grčki matematičar poznat po svojoj knjizi, koja se narednih 2000 godina koristila kao udžbenik geometrije. Njegova geometrija se uči u osnovnoj i srednjoj školi...

Re: Matematički kviz

PostPoslato: Nedelja, 22. Mart 2015, 11:38
od desideri
Euklid.
Evo i ovo bi trebalo da bude lako: nemački matematičar koji je definisao određeni integral a i postavio čuvenu hipotezu koja još nije ni dokazana ni opovrgnuta...

Re: Matematički kviz

PostPoslato: Nedelja, 22. Mart 2015, 11:50
od Sinisa
Bernhard Riemann.

Zena koja je bila prvi programer na svijetu i po kojoj je program "ADA" dobio ime...

Re: Matematički kviz

PostPoslato: Nedelja, 22. Mart 2015, 12:52
od Miladin Jovic
Ada Bajron, ćerka lorda Bajrona, poznatog britanskog pesnika. Pisala je na jednostavnom asembleru program za Bebidžovu analitičku mašinu. U znak zahvalnosti, američko ministarstvo odbrane je napravilo programski jezik Ada, kao što je rečeno.
To je bio odgovor :)

Ovo je lako: Naš savremenik, poreklom Rus, rešio čuvenu hipotezu..
Smatram da je i njemu mesto među ovim matematičkim velikanima.

Re: Matematički kviz

PostPoslato: Nedelja, 22. Mart 2015, 16:10
od desideri
Ja mislim da je to Grigorije Griša Peljerman, koji je dokazao Poenkareovu hipotezu, no nisam siguran. Ne bih da postavljam pitanje bez potvrde da sam pogodio.

Re: Matematički kviz

PostPoslato: Nedelja, 22. Mart 2015, 17:14
od Miladin Jovic
Tačan odgovor.

Re: Matematički kviz

PostPoslato: Nedelja, 22. Mart 2015, 20:47
od desideri
Evo i pitanja:
Nemački matematičar. Za života ga zvali princem matematike. Kažu da je u osnovnoj školi za minut sabrao sve prirodne brojeve od 1 do 100, intuitivno koristeći formulu za sumu članova aritmetičkog niza. Eto, ako to nije dovoljno, najpoznatija raspodela neprekidne slučajne promenljive u teoriji verovatnoće nazvana je po njemu.

Re: Matematički kviz

PostPoslato: Nedelja, 22. Mart 2015, 21:01
od Gamma
Carl Friedrich Gauss ?

Re: Matematički kviz

PostPoslato: Nedelja, 22. Mart 2015, 21:02
od Daniel
Evo odgovora ovde. :)

Francuski matematičar, živeo u 18. veku. Svi koji su se malo ozbiljnije bavili polinomima znaju za teoremu koja nosi njegovo ime.


P.S. Preteče me Gamma. :) Ali, pošto nije postavio pitanje, nek ostane ovo moje. ;)

Re: Matematički kviz

PostPoslato: Nedelja, 22. Mart 2015, 21:10
od Gamma
Étienne Bézout?
Evo i od mene jedno pitanje.
Kažu naš legendarni autor matematičkih knjiga.Ne zna se puno o njemu čak danas se slabo spominje.

Re: Matematički kviz

PostPoslato: Nedelja, 22. Mart 2015, 21:46
od ubavic
Čika Vene?

Re: Matematički kviz

PostPoslato: Nedelja, 22. Mart 2015, 21:50
od Gamma
Koliko ja znam čika Vene je izdavao samo zbirke. Nikada knjigu njegovo nisam vidio.Pitanje je zapravo da li i postoji? Ajde razmisli još malo nije teško. Već sam naglasio da se slabo danas spominje.

Re: Matematički kviz

PostPoslato: Sreda, 25. Mart 2015, 20:22
od Gamma
Ime mu počinje slovom J.

Re: Matematički kviz

PostPoslato: Sreda, 25. Mart 2015, 20:52
od Sinisa
gamma, aj malo pogledaj kako su ostali ucesnici ove igre opisivali matematicare... kod nas se nijedan matematicar ne spominje, tako da taj tvoj opis je los :( vjerovatno je to autor tvog udzbenika :)

aj reci koliko slova ima ime, a koliko prezime pa da preokrenemo ovu igru u igru vjesala, kad smo vec krenuli sa prvim slovom...

Re: Matematički kviz

PostPoslato: Sreda, 25. Mart 2015, 21:35
od Gamma
Aj malo pogledaj i ti šta sam prvo napisao. Da se o njemu zna baš malo i to je ono po čemu bi se moglo zaključiti ko je.Mislim zna se ime i prezime ali biografije nema.Ako je pronađeš volio bih je pročitati.Nisam to bez veze napisao. U pitanju je Jovan D Kečkić. Ili ajde probaj kako bi ti predstavio njega?

Re: Matematički kviz

PostPoslato: Sreda, 25. Mart 2015, 21:43
od Sinisa
ja ne bih ni pokusavao predstaviti nekoga kog ne znam predstaviti... a ta logika da bismo mogli pretpostaviti ko je ako kazes da se o njemu malo zna je bas zanimljiva :)

Re: Matematički kviz

PostPoslato: Sreda, 25. Mart 2015, 22:34
od desideri
Ja sam mislio da je @Gamma mislio na D. S. Mitrinovića. Za Kečkića sam davno čuo, ali mi nikad ne bi pao na pamet. Ima nešto u tome "o njemu se malo zna". Interesantno je da je objavio rad zajedno sa Mitrinovićem, sad nađoh:
Mitrinović, Dragoslav S. and Jovan D. Kečkić. 1984. The Cauchy Method of Residues: Theory and Applications. Dordrecht: D. Reidel. 323-324.
Nego, ko će sad da postavi pitanje? Da ne prekidamo kviz, ja mislim ipak @Gamma jer niko nije pogodio. Mada je i @Sinisa doprineo da nam @Gamma kaže odgovor :D

Re: Matematički kviz

PostPoslato: Sreda, 25. Mart 2015, 22:57
od Sinisa
filozof i matematicar koji se smatra osnivacem analiticke geometrije... (najlakse za pogoditi do sada)

Re: Matematički kviz

PostPoslato: Sreda, 25. Mart 2015, 23:08
od Daniel
Njega smo već imali (LINK).

Naš savremenik, uočio je čitav niz propusta u dosadašnjoj matematici, zbog čega je pokrenuo teoriju nove matematike, zasnovane na sasvim drugačijim osnovama. Neke od njegovih „inovacija“ su, ipak, odavno dobro poznate. Vrlo je aktivan na mnogim matematičkim (pa i nematematičkim) forumima, kao i na ovom našem.

(Ne zamer'te, morô sam. :D )

Re: Matematički kviz

PostPoslato: Četvrtak, 26. Mart 2015, 21:40
od Daniel
Dobro, pošto odgovor na prethodno pitanje svi znamo, :) idemo dalje...

Švajcarski matematičar, živeo u prvoj polovini 18. veka. Pored ostalih svojih radova, izveo je jedno od pravila za rešavanje sistema linearnih jednačina, koje je dobilo naziv po njemu.

Re: Matematički kviz

PostPoslato: Subota, 28. Mart 2015, 10:23
od ubavic
Gabriel Cramer
Američki matematičar koji je zbog svog rada u oblasti teorije igara dobio Nobela. Već sam previše rekao

BTW Daniele, o tvom prethodnom matematičaru se piše ozbiljna biografija, i velika monografija o [inlmath]S^{rlen}[/inlmath] funkciji.

Re: Matematički kviz

PostPoslato: Subota, 28. Mart 2015, 16:21
od desideri
John Forbes Nash, Jr.
Poznat (između ostalog) i po Nešovom ekvilibrijumu kod pregovaračkih igara.
Pošto sam izgleda pogodio, da postavim i pitanje:

Engleski matematičar i statističar.
Najpoznatiji neparametarski statistički test (test [inlmath]\chi^2[/inlmath], chi-square test) s pravom nazivaju i njegovim imenom, a po njemu je nazvan i koeficijent koji predstavlja meru uzajamne linearne povezanosti dva statistička obeležja.
Ako ovo nije dovoljno, da dodam i da je svojevremeno [inlmath]40000[/inlmath] puta bacao novčić. U tom slučajnom eksperimentu pedantno je zabeležio [inlmath]20012[/inlmath] realizovanih grbova.

Re: Matematički kviz

PostPoslato: Subota, 28. Mart 2015, 20:59
od Daniel
Karl Pearson.
Nigde nisam našao podatak za ovaj test s bacanjem novčića, može li neki izvor, pošto me baš zainteresovalo? Tim pre, što me, od njegovog strpljenja da izvede [inlmath]40\:000[/inlmath] eksperimenata, još više fascinira rezultat koji je dobio – verovatnoća da dobije rezultat s toliko malim odstupanjem od srednje (očekivane) vrednosti (u intervalu [inlmath]20\:000\pm12[/inlmath]), ako sam dobro izračunao, iznosi svega [inlmath]9,9\%[/inlmath].

Evo još jedan, ekstremno lak za sve one koji su malo više radili s determinantama:
Francuski matematičar, prva polovina 19. veka, između ostalog otkrio je i pravilo za izračunavanje determinanti [inlmath]3\times3[/inlmath].

Re: Matematički kviz

PostPoslato: Subota, 28. Mart 2015, 21:07
od desideri
Pierre Sarrus.
Odgovorio sam na pitanje, ali da odgovorim i na potpitanje, pošto je (kako shvatam) jedan od ciljeva kviza i upoznavanje sa nekim detaljima u vezi sa čuvenim matematičarima.
Podatak o Pirsonovom eksperimentu sa [inlmath]40000[/inlmath] bacanja sam davno čuo na predavanjima svog profesora Teorije verovatnoće. Naveo ga je kao primer u vezi sa statističkom definicijom verovatnoće. Sada sam kopao po svojim knjigama (ne znam da li ima nešto u vezi s tim na netu) i na brzinu nađoh još par primera, ali ne i ovaj. Izvor je udžbenik "Matematička statistika" autora dr Svetozara Vukadinovića i dr Jovana Popovića, izdanje 2004. strana 34. Evo prekucaću par interesantnih primera:
  • Bifon je u [inlmath]4040[/inlmath] bacanja novčića dobio [inlmath]2048[/inlmath] puta grb, tj. relativnu frekvenciju [inlmath]0.5080[/inlmath]
  • Pirson je u [inlmath]24000[/inlmath] bacanja dobio [inlmath]12012[/inlmath] puta grb (baš mu ide ovo sa [inlmath]12[/inlmath] na kraju :D)
  • J. Kerih je u zarobljeništvu, za vreme rata, izveo deset serija po [inlmath]1000[/inlmath] bacanja i dobio sledeće brojeve grbova: [inlmath]502,511,497,529,504,476,507,528,504,529[/inlmath]
I da postavim i pitanje, pretpostavljam izuzetno lako:

Francuski matematičar koji je prvi uočio da se binomna raspodela utoliko lošije zamenjuje normalnom ukoliko verovatnoća uspeha više odstupa od [inlmath]0.5[/inlmath]. Naravno, nije oborio teoremu Moavra i Laplasa, ali ga je razmišljanje o graničnim oblicima binomne distribucije dovelo do postavke sasvim nove diskretne raspodele, nazvane zasluženo po njemu.
p.s. Za odgovor ne treba google, dovoljno je otići na naš podforum Verovatnoća.

Re: Matematički kviz

PostPoslato: Četvrtak, 02. April 2015, 12:19
od desideri
Gre'ota da se prekida kviz. Nije da vas požurujem, ali zašto ne pogledate ovo. Tu je odgovor na postavljeno pitanje. Hajde ljudi da nastavimo, baš je dobar kviz :D .

Re: Matematički kviz

PostPoslato: Ponedeljak, 22. Jun 2015, 15:15
od Sinisa
:)

Re: Matematički kviz

PostPoslato: Ponedeljak, 22. Jun 2015, 15:36
od Daniel
Hajde, Siniša, napiši odgovor na prethodno (vrlo lako) pitanje pa da nastavljamo ovu zamimljivu igru. :)

Re: Matematički kviz

PostPoslato: Ponedeljak, 22. Jun 2015, 15:45
od Sinisa
Simeon Denis Poisson, valjda je ovaj :)

Matematicar koji je prvi upotrijebio termine bilion i trilion :)

Re: Matematički kviz

PostPoslato: Ponedeljak, 22. Jun 2015, 17:12
od desideri
Sinisa, tako je :thumbup:
Na tebi je red da postaviš pitanje.

Re: Matematički kviz

PostPoslato: Ponedeljak, 22. Jun 2015, 17:15
od Daniel
Ček, jel' ovo s bilionom i trilinom predstavlja novo pitanje, ili se i to odnosi na Puasona? :)

Re: Matematički kviz

PostPoslato: Ponedeljak, 22. Jun 2015, 17:15
od Sinisa
Novo pitanje :)

Re: Matematički kviz

PostPoslato: Ponedeljak, 22. Jun 2015, 17:58
od desideri
Sinisa, izvinjavam se, hvala i Danielu na korekciji, nisam odmah razumeo da si već postavio pitanje.
Ja ovo stvarno ne znam:
Sinisa je napisao:Matematicar koji je prvi upotrijebio termine bilion i trilion

A ne bih da guglam...
A i google je dobio ime po broju :)
Ali ovime svakako nisam odgovorio na pitanje.

Re: Matematički kviz

PostPoslato: Ponedeljak, 22. Jun 2015, 18:03
od Sinisa
Jehan Adam, zapamtio sam ime jer je to pitanje bilo nedavno u kvizu POTJERA :) Ovo je bilo bas tesko za pogoditi :(

Neka neko ponudi novo pitanje...

Re: Matematički kviz

PostPoslato: Ponedeljak, 22. Jun 2015, 19:35
od desideri
Ko bi ovaj odgovor našao, Sinisa :(
Preteško je. Ali je dobro i ovakve stvari saznati :thumbup:
Pošteno je da ti postaviš pitanje, ali lakše :)
Čekamo te :D

Re: Matematički kviz

PostPoslato: Ponedeljak, 22. Jun 2015, 19:56
od Sinisa
Matematicar koji je rasirio upotrebu arapskih brojeva u evropi, a postoji i niz koji nosi njegovo ime ali ga nije on izmislio :) mislim da njegov niz zasluzuje i posebnu temu, jer je veoma zanimljiv za raspravljanje... uvijek me je fascinirao zlatni presjek :)

Re: Matematički kviz

PostPoslato: Ponedeljak, 22. Jun 2015, 20:10
od Gamma
Leonardo Bonacci?

Re: Matematički kviz

PostPoslato: Ponedeljak, 22. Jun 2015, 20:14
od Sinisa
Prezime si pogrijesio... ali mislim da ciljamo na istu osobu :)

Re: Matematički kviz

PostPoslato: Ponedeljak, 22. Jun 2015, 20:19
od Gamma
Nisam pogriješio, takođe je poznat kao i Fibonacci.

Re: Matematički kviz

PostPoslato: Ponedeljak, 22. Jun 2015, 20:34
od desideri
E, bravo, i ja sam mislio da je Fibonacci, ovo je samo do kucanja (Gammina nenamerna greška u kucanju, tačno je odgovorio).
Fibonacci-jev niz je takav niz čija su dva prva člana [inlmath]1[/inlmath] i [inlmath]1[/inlmath].
Svaki naredni član niza dobija se kao zbir prethodna dva člana:
[dispmath]1,1,2,3,5,8,13,21,34,\ldots[/dispmath]
Inače je ovo nešto što se meni mnogo sviđa :)
Gamma, postavi pitanje, nastavi kviz molim te :thumbup:

Re: Matematički kviz

PostPoslato: Ponedeljak, 22. Jun 2015, 20:39
od Gamma
Evo ide pitanje naravno nije teško.
Po njemu se ne zove trougao već po francuskom matematičaru, ali za njega se smatra da je prvi otkrio taj tougao.

Re: Matematički kviz

PostPoslato: Ponedeljak, 22. Jun 2015, 22:05
od Daniel
Nije odgovor na Gammino pitanje, :) već samo mala primedba,
desideri je napisao:ovo je samo do kucanja (Gammina nenamerna greška u kucanju, tačno je odgovorio).

Nije u pitanju Gammina greška u kucanju, njegovo pravo prezime je zaista bilo Bonacci (link).

Re: Matematički kviz

PostPoslato: Ponedeljak, 22. Jun 2015, 22:37
od desideri
Nisam ovo znao. U pravu su i Daniel i Gamma. Sada sam i ja guglao.
Zaista, meni je bio poznat sa prefiksom "Fi".
Ali što jeste-jeste, priznajem.

Re: Matematički kviz

PostPoslato: Četvrtak, 25. Jun 2015, 23:15
od Daniel
@Gamma, pošto se za više njih navodi da su mogući izumitelji Paskalovog trougla, možeš li navesti još koji podatak?
Samo, molim te, nemoj kô prošli put prvo slovo imena, :D već daj po mogućstvu neki zanimljiviji podatak iz biografije. :)

Re: Matematički kviz

PostPoslato: Petak, 26. Jun 2015, 09:56
od Gamma
Pisao je poeziju.
Zar nisi zaboravio to s prvim slovom imena? Makar za ovoga lika mogu naći biografiju. :ghh:

Re: Matematički kviz

PostPoslato: Petak, 26. Jun 2015, 11:25
od Daniel
Ajd pokušaću, mada je i dalje premalo podataka...

Omar Khayyám?
(Odgovara opisu :) )

Ako je odgovor tačan, postaviću sledeće pitanje.

Re: Matematički kviz

PostPoslato: Petak, 26. Jun 2015, 11:44
od Gamma
Tako je ;)

Re: Matematički kviz

PostPoslato: Petak, 26. Jun 2015, 16:33
od Daniel
Ovo sigurno svi znate: :)
Savremeni hrvatski matematičar i profesor na sveučilištu, veliku popularnost stekao zahvaljujući svojim sjajnim YouTube klipovima u kojima na vrlo zanimljiv i jasan način prezentuje lekcije iz raznih matematičkih oblasti.

Re: Matematički kviz

PostPoslato: Petak, 26. Jun 2015, 16:56
od Gamma
Toni Milun?

Re: Matematički kviz

PostPoslato: Petak, 26. Jun 2015, 16:58
od Daniel
:thumb-up:

Re: Matematički kviz

PostPoslato: Petak, 26. Jun 2015, 20:56
od Daniel
@Gamma, sad ti postavljaš pitanje.
Si zaboravio pravila kviza? :)

Re: Matematički kviz

PostPoslato: Petak, 26. Jun 2015, 21:10
od Gamma
Evo samo da neđem.
Mladi srpski matematičar. Završio MG u Beogradu. Ima 4 zlatne medalje s matematičke olimpijade.

Re: Matematički kviz

PostPoslato: Subota, 27. Jun 2015, 05:58
od Daniel
Teodor fon Burg, koji je, prema rečima direktora MG Srđana Ognjanovića, proglašen za najboljeg mladog matematičara sveta svih vremena.

OK, to je bio kratak izlet u sadašnjost. Da se sad malo vratimo u istoriju. :)

Švajcarski matematičar i fizičar, živeo u 18. veku. Smatra se tvorcem teorije grafova, nakon što je dokazao nerešivost problema kenigzberških mostova.
Imao je značajan doprinos i u teoriji brojeva, analizi, kompleksnom računu.
Takođe, uveo je u matematiku oznake kao što su [inlmath]\pi[/inlmath] (odnos obima i prečnika kruga), [inlmath]e[/inlmath] (osnova prirodnog logaritma), [inlmath]\Sigma[/inlmath] (oznaka za sumu).

Pitanje je vrlo lako, ali sam ga postavio jer ne bi bilo u redu da takav matematički velikan ne bude pomenut u ovom kvizu. :)

Re: Matematički kviz

PostPoslato: Sreda, 02. Septembar 2015, 19:29
od Sinisa
:text-anyone:

Re: Matematički kviz

PostPoslato: Sreda, 02. Septembar 2015, 20:38
od Trougao
Moj omiljeni matematicar Leonard Ojler.
Aksiomatski je zasnovao verovatnocu a potice iz iste zemlje gde je gore spomenuti Ojler proveo najveci deo svog radnog veka.

Re: Matematički kviz

PostPoslato: Nedelja, 17. Jul 2016, 09:02
od Daniel
^ Andrey Kolmogorov, ruski matematičar.

Starogrčki matematičar i inženjer, imao je zapažene rezultate i na poljima fizike i pneumatike. Pripisuje mu se da je prvi osmislio ideju imaginarnih brojeva, a često ga „zovemo u pomoć“ prilikom računanja površine trougla.

Re: Matematički kviz

PostPoslato: Nedelja, 17. Jul 2016, 13:58
od Sinisa
Heron
U priblizno isto vrijeme kada i Njutn je otkrio diferencijalni racun i ustanovio je metod rjesavanja linearnih jednacina. (taj metod nije nazvan po njemu)

Re: Matematički kviz

PostPoslato: Nedelja, 17. Jul 2016, 14:50
od desideri
I ja mislim da je Heron.
Ali kako starogrčki matematičar da otkrije u približno vreme kada i Njutn diferencijalni račun?
Odakle je podatak da je Heron otkrio diferencijalni račun?
Deli ih cirka par milenijuma (Herona i Njutna).
Kako to "približno"?
Ne znam za ovaj podatak.

Re: Matematički kviz

PostPoslato: Nedelja, 17. Jul 2016, 14:54
od Daniel
@desideri
Da, odgovor na moje pitanje jeste Heron.
Ja sam Sinišinu drugu rečenicu shvatio kao sasvim novo pitanje (kako je i predviđeno pravilima ovog kviza), koje i nema nikakve veze s prethodnim pitanjem, tj. s Heronom. :)

Re: Matematički kviz

PostPoslato: Nedelja, 17. Jul 2016, 19:49
od desideri
Izvinjavam se Siniši, zaista je tako kako su Siniša i Daniel napisali.
Pogrešio sam, priznajem, pogrešno sam razumeo. :(

Re: Matematički kviz

PostPoslato: Utorak, 18. Oktobar 2016, 05:36
od dusan91
Sinisa je napisao:U priblizno isto vrijeme kada i Njutn je otkrio diferencijalni racun i ustanovio je metod rjesavanja linearnih jednacina. (taj metod nije nazvan po njemu)

Leibniz


Ruski matematicar, bavio se postojanjem geometrije bez petog euklidovog postulata pocetkom dvadesetog veka, tvorac neeuklidske geometrije, po njemu nose naziv jedna aksioma i funkcija. :?

Re: Matematički kviz

PostPoslato: Utorak, 18. Oktobar 2016, 14:29
od Daniel
Nikolaj Ivanovič Lobačevski

Francuski matematičar iz 18. stoleća. Osim matematikom, bavio se i fizikom, mehanikom, teorijom muzike i filozofijom.
Tu i tamo nam, između ostalog, „pripomogne“ i kad imamo posla s beskonačnim redovima. :)

P.S. @Siniša, Lajbnica smo takođe već imali. :P
P.P.S. @dusan91, dobro došao na forum. :)

Re: Matematički kviz

PostPoslato: Sreda, 19. Oktobar 2016, 20:07
od dusan91
Ojler

Nemacki matematicar koji se bavio teorijom grupa i simetrijama u geometriji, a najvise je poznat po njegovoj "boci" :)

@daniel bolje vas nasao, sjajan forum, sve pohvale :D

Re: Matematički kviz

PostPoslato: Sreda, 19. Oktobar 2016, 20:33
od Daniel
Hvala na pohvalama. :) Ali, nije Ojler, ne odgovara opisu. :D
(BTW Ojlera smo već i imali, na početku ove stranice. :) )

Re: Matematički kviz

PostPoslato: Sreda, 19. Oktobar 2016, 21:09
od desideri
Felix Klein. Interesantno je da se oženio unukom slavnog nemačkog filozofa Hegela.
E sada moje pitanje (ako Daniel da plus, to znači da sam tačno odgovorio, ako ne, izvinjavam se što sam pogrešio tako da ne odgovarajte pre plusa).

Godine 1933. ruski matematičar Kolmogorov postavio je aksiomatsku definiciju verovatnoće. Kolmogorov je bio genijalan, no pre njega je skoro istu definiciju verovatnoće postavio takođe ruski matematičar, i to 1917. Ko je on?

Re: Matematički kviz

PostPoslato: Sreda, 19. Oktobar 2016, 21:19
od desideri
Moram da se doreknem:
Ovaj moj prethodni post je odgovor u vezi sa "bocom" tj na pitanje koje je postavio @dusan91.
A takođe sam i postavio pitanje, no možda sam sve i zabrkao. :(

Re: Matematički kviz

PostPoslato: Sreda, 19. Oktobar 2016, 22:13
od Daniel
Pa, jesi. :D
Ako tvoj prethodni post predstavlja odgovor na Dušanovo pitanje (a mislim da si mu tačno odgovorio), zbog čega bi onda trebalo da ti ja dam plus? :)
Ništa mi nije jasno. :mrgreen:
Jedino što vidim, to je da sad imamo dva neodgovorena pitanja (prvo moje, zatim i tvoje).

Predlažem da to razrešimo tako što će sledeći koji se bude javio odgovoriti na jedno od ta dva pitanja (ne postavljajući naredno pitanje), a onaj ko se nakon njega bude javio taj da odgovori na drugo preostalo pitanje i da zatim postavi svoje.

Re: Matematički kviz

PostPoslato: Četvrtak, 20. Oktobar 2016, 00:16
od dusan91
Daniel je napisao:Francuski matematičar iz 18. stoleća. Osim matematikom, bavio se i fizikom, mehanikom, teorijom muzike i filozofijom.
Tu i tamo nam, između ostalog, „pripomogne“ i kad imamo posla s beskonačnim redovima. :)

Dalamber? :?

Re: Matematički kviz

PostPoslato: Četvrtak, 20. Oktobar 2016, 00:33
od Daniel
Taj. :)

Re: Matematički kviz

PostPoslato: Petak, 21. Oktobar 2016, 23:01
od dusan91
desideri je napisao:Godine 1933. ruski matematičar Kolmogorov postavio je aksiomatsku definiciju verovatnoće. Kolmogorov je bio genijalan, no pre njega je skoro istu definiciju verovatnoće postavio takođe ruski matematičar, i to 1917. Ko je on?

Berstajn :crazy: ovo je vilo tesko :P