Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica RAZNO ODMORIŠTE

Odlazak velikog Đorđa Balaševića

Offtopic teme o svemu i svačemu

Odlazak velikog Đorđa Balaševića

Postod Daniel » Utorak, 23. Februar 2021, 01:02

Odlazak ovog velikana, jednog, jedinog i neponovljivog na našoj muzičkoj sceni, nikog u regionu nije ostavio ravnodušnim.
Đole nas je napustio u petak, 19.2.2021. nakon nekoliko dana borbe s koronavirusom.
Juče je sahranjen u svom rodnom Novom Sadu.
Večeras se Novi Sad na impresivan način oprostio od ove legende. S razglasa su emitovane njegove pesme, tvrđava je osvetljena njegovim likom, lampioni su pušteni u nebo, čamci s bakljama plovili Dunavom:



Prethodnih dana su se građani celog regiona opraštali od Balaševića, uz cveće, sveće i uz plišane mede, koji su već postali neka vrsta tradicije na njegovim koncertima, prema stihu „tad sam dobio par mandarina i malog belog zeca“.
Pokušao sam da na jednom mestu skupim neke najjače utiske (ne sve, nažalost, jer ne bi mogli stati u jedan post).

Ispred Đoletove kuće u Jovana Cvijića Novosađani su palili sveće i ostavljali cveće:



Na novosadskom Trgu slobode sa ozvučenja su emitovane Balaševićeve pesme, a građani su od sveća napravili ogromno srce s inicijalima Đ.B.:



Veliki plakat na Ilici u Zagrebu, s ispisanim „Bećarac“ na ćirilici – divan gest Zagrepčana, inspirisan početnim stihovima Đoletove pesme „Stih na asfaltu“ („Da mi je još jedared proći Ilicom, pa da bećarac našvrljam ćirilicom...“)



Svoju ljubav prema Đoletu na dirljiv način su pokazali i Splićani, okupivši se na Peristilu i pevajući njegove pesme:



Beograđani su se okupili na Trgu Nikole Pašića, kao i ispred Sava centra, u kojem je Đole dugi niz godina držao tradicionalne novogodišnje koncerte:



Na stanici u Puli (reči kojima počinje pesma „Oprosti mi Katrin“) Đole je takođe ispraćen pesmom, svećama i cvećem. I zviždukom voza.



Uz pesmu i uz sveće, Balaševiću su počast dali i građani Sarajeva:



(Nažalost, i na ovim snimcima su se mogli videti primeri kršenja epidemioloških mera – jedan deo ljudi bez maske, bez distance – što nikako ne treba opravdati, ali bih da to ostavimo za neku drugu, prikladniju temu, a da ovde ipak bude reči o samom činu oproštaja od ovog divnog čoveka.)
Kolika je veličina ovog umetnika najbolje pokazuje sva ova energija koja je u ovih nekoliko dana ujedinila region. Osim po vanvremenskim pesmama i tekstovima, od ljubavnih ka šeretskim, kao i šaljivim govorima na koncertima kojima je uveseljavao publiku, ostaće upamćen i po svojoj dobroti, mirotvornim angažmanima i protivljenju ratovima i sukobima.
Saučešće Olji, Jovani, Jeleni, Aleksi, ali i svim vernim Đoletovim fanovima od Vardara do Triglava (a i šire), koji gubitkom Balaševića osećaju da su izgubili nekog svog.
Apsolutna privilegija je bila živeti u Njegovo vreme. Večna mu slava.
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+

Re: Odlazak velikog Đorđa Balaševića

Postod miletrans » Utorak, 23. Februar 2021, 07:30

Jedan jedini i neponovljivi Đole... Čovek čiji će stihovi imati publiku i za 100 godina. Šta god da napišem, mislim da bih bespotrebno skliznuo u patetiku i da bih samo mogao da ponavljam ono što je već napisano na drugim mestima.

Po mom skromnom mišljenju, najveći kvalitet stvaralaštva Đorđa Balaševića je u tome što svako od nas može da se prepozna u nekoj od njegovih pesama. Ili da od njegovih stihova "naslika portret života svog". Kada bih pokušao da nabrojim tri ili pet najboljih njegovih pesama, ne bih mogao. Jednostavno, u različitim periodima života nam se menjaju prioriteti, način razmišljanja, pogled na svet, pa samim tim i ukus kada su stihovi u pitanju... Ako mi je dozvoljeno malo sebičnosti, govoriću o sebi i svom životu, i trenutno sam apsolutno suviše mlad da mislim o grobu, a već sam previše star da brojim zvezde. Ako bih jednom pesmom morao da opišem svoj život i karakter, onda bi ta pesma definitivno bila o tome koliko volem svoju ženu. Sa druge strane, moj izbor stihova i pesme po poruci koju nose i količini emocija (nezavisno od mog života) bi bio samo ako išta znam, onda znam da budem sam. Što kažu deca, "nema dalje". Naravno, ovo je isključivo moje subjektivno i, kao što rekoh, pomalo sebično mišljenje.

Počivajte u miru GOSPODINE Balaševiću.
Globalni moderator
 
Postovi: 601
Zahvalio se: 54 puta
Pohvaljen: 692 puta

Re: Odlazak velikog Đorđa Balaševića

Postod ubavic » Četvrtak, 25. Februar 2021, 02:05

Nisam odgovarao na ovu temu dva dana jer prosto ne znam šta da napišem. Šta god smislio, prosto mi deluje da nije dovoljno za takvu veličinu. Meni reči nisu igračke kao njemu što su bile - on je mogao svaki trenutak opisati kao niko drugi.

I dalje se sećam dana kad sam kao desetogodišnji dečak čuo jednu simpatičnu pesmu sa radija koja je zbog nečega zaokupirala moju dečačku maštu. Valjda sam tada prvi put osetio da se pesmom može ispričati čitava priča. Nije prošlo mnogo pre nego što sam znao sve njegove pesme napamet. Ali tek su mi naredne godine i sazrevanje donele razumevanje stihova (čak i danas, posle toliko godina, s vremena na vreme otkrijem neku novu dubinu). I posle svih tih preslušanih pesama, jasno mi je da nije samo ta jedna pesma ispričala priču, već sve njegove pesme imaju narativ dovoljan da se po svakoj od njih snimi čitav film. U njegovim pesmama se pojavljuje bezbroj likova, mesta i tema izvrsno upakovanih u najraznovrsnije žanrove (od gospela, preko bluza i rok balada, do repa i reggea) sa savršenom produkcijom i maestralnim muziciranjem. Na albumima ništa nije višak, niti šta nedostaje: svaki ton i svaka reč su na savršenom mestu u potpunoj harmoniji sa celinom. Bolje nije moglo...

Izgleda da svaki jezik dobije jednog pesnika koji će napisati najlepše stihove na tom jeziku. Za engleski je to Dylan, za italijanski je to bio De André, francuzi su imali Brassensa, a za nas je to Balašević. Zaista je bila privilegija živeti u Njegovo vreme.
ubavic  OFFLINE
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 623
Zahvalio se: 385 puta
Pohvaljen: 641 puta


Povratak na ODMORIŠTE

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 30 gostiju


Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Četvrtak, 28. Mart 2024, 15:59 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs