Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica MATEMATIČKI FORUM „MATEMANIJA“ – UOPŠTENO O RADU FORUMA LATEX

Veličina indeksa u Latexu

Softver instaliran na forumu za pregledno pisanje matematičkih formula
– uputstvo, saveti, pitanja i odgovori...

Veličina indeksa u Latexu

Postod Onomatopeja » Subota, 17. Oktobar 2015, 15:20

@Daniel: Ovo je vise tehnicka stvar oko LaTeX-a, ali, ne vidim razlog da je ne pomenem ovde. Naime, primecujes i sam da ukoliko pises [inlmath]M[/inlmath] u indeksu, da to ne izgleda (nekim velikim cepidlakama oko LaTeX-a, like me) tako lepo, jer to [inlmath]M[/inlmath] bas i ne izgleda kao da je u indeksu. Zato, umesto koda x_M se moze koristiti x_{_M}, ciji je rezultat [inlmath]x_{_M}[/inlmath]. Dakle, primetiti razliku izmedju [inlmath]x_M[/inlmath] i [inlmath]x_{_M}[/inlmath]. Naravno, ovo je cepidlacenje na kub, ali, eto, rekoh, ne kosta nista da spomenem.

Dodatak: premda, sad ovo ovako izgleda dosta malo u indeksu. Hm, evo neke male izmene [inlmath]x_{_{\large \mspace{-1.3mu} M}}[/inlmath] (ko se ne boji, neka ide desni klik na ovu formulu i Show Math As --> TeX Commands). Da, priznajem, zakomplikovao sam ga. Ali neka stoji ipak.
 
Postovi: 613
Zahvalio se: 15 puta
Pohvaljen: 588 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+

Re: Veličina indeksa u Latexu

Postod Daniel » Nedelja, 18. Oktobar 2015, 05:25

Onomatopeja je napisao:Da, priznajem, zakomplikovao sam ga.

:D Vala, baš. :mhm:
OK, ako smo već u igru uveli komande za veličinu prikaza, šta onda fali da upotrebimo relativno jednostavnu komandu x_{\small M}?
Evo, da uporedimo tu komandu i ovu koju si ti predložio, respektivno:
[inlmath]x_{\small M}[/inlmath] i [inlmath]x_{_{\large \mspace{-1.3mu} M}}[/inlmath]
[inlmath]M[/inlmath] je iste veličine u oba slučaja. Razlika je u tome, što je upotrebom „mog“ koda [inlmath]M[/inlmath] malo pomereno prema gore u odnosu na „tvoj“ kôd, ali mi se i inače čini da je kod tebe pomereno prema dole i više nego što bi trebalo...

Moj argument protiv ovolikog, ajd da upotrebim tvoj izraz, cepidlačenja, :) bio bi taj što bismo ovolikim prohtevima u pisanju Latexa mogli preplašiti korisnike i odvratiti ih od upotrebe istog (tj. Latexa), a samim tim i od korišćenja Matemanije... :(

No, u svakom slučaju, hvala na predlogu, predlozi su uvek dobrodošli. :thumbup:
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

Re: Veličina indeksa u Latexu

Postod desideri » Ponedeljak, 19. Oktobar 2015, 14:19

Meni je ipak lepše [inlmath]x_{_{\large \mspace{-1.3mu} M}}[/inlmath] od [inlmath]x_{\small M}[/inlmath].
A korisnici na to ionako ne obraćaju pažnju. Tako da mislim da ovo nije bitno.
Uostalom, o ukusima ne treba raspravljati :) .
Korisnikov avatar
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 1542
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 1097 puta
Pohvaljen: 864 puta


Povratak na LATEX

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 22 gostiju

cron

Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Četvrtak, 28. Mart 2024, 23:33 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs