Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica MATEMATIČKI FORUM „MATEMANIJA“ – UOPŠTENO O RADU FORUMA LATEX

Latex-kod usporava stranicu

Softver instaliran na forumu za pregledno pisanje matematičkih formula
– uputstvo, saveti, pitanja i odgovori...

Latex-kod usporava stranicu

Postod eseper » Petak, 26. Jul 2013, 14:42

Ovako, pokušat ću što kraće opisati ovaj (ne toliko velik, ali ipak) problem.

Na svakom forumu postoji ograničenje broja postova po stranici, npr. 5, 10, 15 itd. Međutim, ovde je poželjno da to bude što manji broj zbog Latex kodova koji na neki način usporavaju stranicu, a to mi se posebno događa kada pišem post ili umećem citat. Tada zna sve zablokirati, a istodobno u donjem lijevom kutu ekrana piše onaj neki postotak, valjda učitanosti koda :)

S druge strane, objavio sam nekoliko postova na mjestima gdje nije bilo nikakvog koda ili vrlo malo i tamo sve ide bez problema. Ako se ograniči broj postova na, uzmimo 5, malo bi glupo izgledalo npr. u sekciji Odmorište gdje bi se doslovno moglo dogoditi da 10 rečenica stane na jednu stranicu, a 11. već bude na drugoj, ako me razumijete :)
Postoji li mogućnost da se na stranicama gdje ima Latex koda ograniči na manji broj postova od onih na kojima nema Latexa? Sumnjam da postoji, ali eto, danas ima svakakvih modova pa možda ima i za ovo :) Ili na bilo koji način da se ovo stavi nekako pod kontrolu :)

Računalo mi je staro godinu dana, internet brz, memorije i radne i masovne dovoljno, browser Chrome. Možda je unatoč tome samo kod mene ovaj problem, pa bi bilo dobro da i drugi napišu kakvo je stanje kod njih :)
Korisnikov avatar
eseper  OFFLINE
 
Postovi: 623
Lokacija: Split
Zahvalio se: 342 puta
Pohvaljen: 51 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+

Re: Latex-kod usporava stranicu

Postod Daniel » Petak, 26. Jul 2013, 18:05

Bude i kod mene to za nijansu sporije na temama načičkanim Latex-formulama, ali ništa strašno. Sačekam, možda, nekoliko sekundi i sve se lepo učita, nisu mi se dešavali neki značajniji problemi. Inače koristim Firefox, a sad sam proverio i u Chromu i u njemu mi je čak i brže. Komp mi je mator oko 3–4 godine, konfiguracija solidna, internet 6Mbps.

Broj postova po stranici je moguće podesiti za ceo forum, a ne i za pojedinačne rubrike. Tražio sam da li postoji neki mod koji bi to omogućio, ali sve što sam našao to je jedna stranica na kojoj je bilo interesovanja za tako nešto, ali ne i realizacije.

Možeš li da napraviš screenshot kad ti tako sve zablokira pa da postaviš ovde, možda to pomogne da vidimo o čemu se tačno radi?

Ovako privremeno, mogu da ti preporučim jednu pomalo šašavu varijantu, ali koja će verovatno vršiti posao – da, kad hoćeš da pošalješ post s dosta Latex-koda u neku temu koja je već prepuna raznih formula, kreneš da ga pišeš kao da ćeš ga postovati u sasvim novu temu, na taj način neće biti kočenja i usporavanja, a radiće ti opcija za pregled poruke. I kada, na kraju, završiš pisanje posta, umesto da ga pošalješ u tu novu temu, samo ga sa copy/paste prebaciš u prozor za pisanje poruke u željenoj, već postojećoj temi i – pošalješ. Možda malo konfuzno, al' nadam se da si razumeo. :)

Naravno, ako još neko ima slične probleme, nek javi ovde.
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

Re: Latex-kod usporava stranicu

Postod eseper » Petak, 26. Jul 2013, 21:20

Pročačkat ću još po svom browseru i vidjeti da li se išta "ubrzati". Ma kažem, nije ni kod mene nešto strašno, možda traje do 5 sekunda, ali iritira ono kad citiraš ili uređuješ post i kursorom dođeš na određeno mjesto, a formule se u međuvremenu učitaju pa te "odvede" na neko drugo mjesto na stranici, odnosno malo se samo scrola. Ali naglašavam da mi se to posebno događalo sada u temi s redovima gdje je stvarno puno Latex-a. Kada sam ranije objavljivao, ne sjećam se je li dolazilo do istog, primjetio sam tek kada je počelo zapinjati :) ...

Dobar prijedlog :) To naravno vrijedi samo kada postavljam novi zadatak, ali kada imaš ranije post na temelju kojeg objavljuješ svoj novi post, pa trebaš gledati, citirati... rješenje je onda jedino u dva taba :mrgreen:

Vidjet ću ubuduće kada počnem postavljati nove teme kako će to ići... ;)

Btw, a postoji li mogućnost da korisnik odabere koliko će mu se prikazivati poruka po stranici? To bi bilo dobro :)
Korisnikov avatar
eseper  OFFLINE
 
Postovi: 623
Lokacija: Split
Zahvalio se: 342 puta
Pohvaljen: 51 puta

Re: Latex-kod usporava stranicu

Postod Daniel » Petak, 26. Jul 2013, 22:42

eseper je napisao:Btw, a postoji li mogućnost da korisnik odabere koliko će mu se prikazivati poruka po stranici? To bi bilo dobro :)

Po meni, to ne bi bilo dobro. :) Mislim da može doći do pometnje ako korisnik [inlmath]A[/inlmath] kod koga je podešeno [inlmath]5[/inlmath] postova po strani kaže korisniku [inlmath]B[/inlmath] kod koga je podešeno [inlmath]10[/inlmath] postova po strani – „e, pisao sam o tome i tome na pretprošloj stranici ove teme“. :P I onda će korisnik [inlmath]B[/inlmath] uzaludno tražiti i tražiti gde je dođavola taj post na koji ga je korisnik [inlmath]A[/inlmath] uputio... :)
Naravno da bi u takvim situacijama uvek trebalo direktno linkovati na određen post, al' objasni ti to prosečnom korisniku. :mrgreen:
Zbog toga sam više pristalica sadašnje varijante, da se postovi po stranicama isto prikazuju svim korisnicima.

Ali, ako i pored toga smatrate da ipak treba da imamo tu opciju – da, mod postoji, upravo sam ga skinuo i isprobao na lokalnoj kopiji foruma na svom hard-disku i radi. Instalirati ga nije nikakav problem – par minuta posla...
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

Re: Latex-kod usporava stranicu

Postod ubavic » Petak, 26. Jul 2013, 23:26

Evo i ja da se uključim u temu. Meni se uglavnom stranica učita do 5 sekundi. Sam forum se brzo učita, dok se [inlmath]\LaTeX[/inlmath] učitava još par sekundi u zavisnosti od količine formula na strani. Ponekad se zapuca pa celu stranicu učiva 1min što zna da bude malo iritirajuće . Moje mišljenje da je najbolje da se dodatni modovi ne instaliraju, zato što time će browser da učitava još više script-a i još će biti sporiji. Primetio sam da kod podešavanja LaTeX-a može da se izbira način renderovanja fomula. Možda to nekako utiče na brzinu , ali sumnjam da ja razlika primetna.
ubavic  OFFLINE
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 623
Zahvalio se: 385 puta
Pohvaljen: 641 puta

Re: Latex-kod usporava stranicu

Postod eseper » Subota, 27. Jul 2013, 09:52

Slažem se s obojicom. Onda jedino preostaje imati strpljenja :mrgreen:
Korisnikov avatar
eseper  OFFLINE
 
Postovi: 623
Lokacija: Split
Zahvalio se: 342 puta
Pohvaljen: 51 puta

Re: Latex-kod usporava stranicu

Postod Daniel » Ponedeljak, 19. Avgust 2013, 08:48

Da li si možda pokušavao i s drugim renderima? Ja sam sad nešto eksperimentisao, i čini mi se da je sa SVG renderom malo brže.

Render menjaš pomoću desnog klika na bilo koju Latex-formulu → Math Settings → Math Renderer → biraš željeni render sa spiska.

S drugim renderom biće ti malo izmenjen i izgled prikazanih formula, ali ako ti je brzina presudna, onda izgled i nije od tolike važnosti...
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

Re: Latex-kod usporava stranicu

Postod eseper » Ponedeljak, 19. Avgust 2013, 08:55

Da, sa SVG renderom je nešto brže, ali je zbog toga kod mutniji. Radije biram HTML-CSS, nije toliko sporije, a kod je ugodniji oku :)
Korisnikov avatar
eseper  OFFLINE
 
Postovi: 623
Lokacija: Split
Zahvalio se: 342 puta
Pohvaljen: 51 puta


Povratak na LATEX

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 25 gostiju


Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Četvrtak, 28. Mart 2024, 10:59 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs