Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica OSTALE MATEMATIČKE OBLASTI ALGEBRA

Problem sa kubnim korenom u izrazu – Zbirka zadataka za prijemni za Masinski fakultet 2021. godina

[inlmath]a^2-b^2=\left(a+b\right)\left(a-b\right)[/inlmath]

Problem sa kubnim korenom u izrazu – Zbirka zadataka za prijemni za Masinski fakultet 2021. godina

Postod Zisti1912 » Subota, 12. Jun 2021, 23:10

Pozdrav narode,

Zavrsio sam skoro celu zbirku zadataka za prijemni za masinski fakultet, pa sam odlucio da se vratim na neke zadatke. Pocevsi od algebre, setio sam se da nisam uradio jedan zadatak.

On glasi: [inlmath]\sqrt[3]{20+14\sqrt2}+\sqrt[3]{20-14\sqrt2}[/inlmath]
Resenje: [inlmath]4[/inlmath]

Gledao sam preko interneta da vidim da li ima resenja za ovaj zadatak i nasao sam ih dosta. Medjutim sve nesto izvlace i shvataju iz formule [inlmath](a+b)^3=a^3+3a^2b+3ab^2+b^3[/inlmath], nesto tu oni rade i nista mi nije jasno. Pa gledam ovde da vas pitam i da vidim kako i da kasnije radim te takve slicne zadatke. Prvo sam ja nesto mislio da stepenujem na [inlmath]3[/inlmath] ceo izraz, pa onda na kraju da ga korenujem, pa na kraju nista. Zabodem.
Ovo je link sa kojeg sam trazio odgovor.

Hvala unapred,
Zisti1912
 
Postovi: 33
Zahvalio se: 27 puta
Pohvaljen: 1 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+
  • +1

Re: Problem sa kubnim korenom u izrazu – Zbirka zadataka za prijemni za Masinski fakultet 2021. godina

Postod primus » Nedelja, 13. Jun 2021, 04:21

Pogledaj ovu temu.
Plenus venter non studet libenter
Korisnikov avatar
primus  OFFLINE
 
Postovi: 232
Zahvalio se: 15 puta
Pohvaljen: 278 puta


Povratak na ALGEBRA

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 42 gostiju


Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Petak, 29. Mart 2024, 15:52 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs