Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica OSTALE MATEMATIČKE OBLASTI ALGEBRA

Eksponencijalna jednacina

[inlmath]a^2-b^2=\left(a+b\right)\left(a-b\right)[/inlmath]

Eksponencijalna jednacina

Postod Nikola68+1 » Petak, 03. Jun 2022, 00:22

Ovako, spremam se za faks i stigao sam do eksponencijalnih jednacina i zabo sam na jednom zadatku:
[dispmath]\left(7+\sqrt{48}\right)^{x^2-2x+1}+\left(7-\sqrt{48}\right)^{x^2-2x-1}=\frac{14}{7-\sqrt{48}}[/dispmath] E sad u resenju zadatka oni sredjuju i dobijaju:
[dispmath]\left(7+\sqrt{48}\right)^{x^2-2x}+\left(7-\sqrt{48}\right)^{x^2-2x}=14[/dispmath] Sad se uvodi smena [inlmath]t=\left(7+\sqrt{48}\right)^{x^2-2x}[/inlmath] i jednacina se transformise u jednacinu:
[dispmath]t+\frac{1}{t}=14[/dispmath] E sad, meni nije jasno kako su posle smene od [inlmath]\left(7-\sqrt{48}\right)^{x^2-2x}[/inlmath] dobili [inlmath]\frac{1}{t}[/inlmath].
Uh al sam ga slomio sad, ali mnogo bi mi znacilo kad bi mi neko ovo obijasnio.
 
Postovi: 2
Zahvalio se: 0 puta
Pohvaljen: 0 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+
  • +1

Re: Eksponencijalna jednacina

Postod Fare » Petak, 03. Jun 2022, 08:40

Jer je [inlmath](7-\sqrt{48})(7+1\sqrt{48})=1[/inlmath], tj. [inlmath](7-\sqrt{48})=\frac{1}{(7+\sqrt{48})}[/inlmath]
Fare  OFFLINE
 
Postovi: 110
Zahvalio se: 20 puta
Pohvaljen: 143 puta


Povratak na ALGEBRA

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 53 gostiju


Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Petak, 29. Mart 2024, 12:53 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs