Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica MATEMATIČKA ANALIZA NIZOVI I REDOVI

Aritmeticki i geometrijski niz – Zbirka zadataka za prijemni za Masinski fakultet 2021. godina

[inlmath]a_1,\:a_2,\:...\:a_{n-1},\:a_n[/inlmath]

Re: Aritmeticki i geometrijski niz – Zbirka zadataka za prijemni za Masinski fakultet 2021. godina

Postod milan7654 » Nedelja, 17. April 2022, 13:36

Uspeo sam da rešim, ja sam sve išao da ovo pokušam da rešim ili preko skraćivanja ili Gausove metode ali sad kad si mi spomeno da se [inlmath]a+c[/inlmath] izražava video sam da mora se ubacuje umesto nečega kako bi se rešilo.
[dispmath]a+c=10-b\\
a+c=2b[/dispmath] pa iz druge jednačine izražavam [inlmath]a[/inlmath] i ubacujem u drugu i dobija se [inlmath]b[/inlmath] i to ubacujem u drugu i dobija se čemu je [inlmath]a[/inlmath] jednako
[dispmath]a=2b-c\\
b=\frac{10}{3}\\
a=\frac{20}{3}-c[/dispmath] i iz treće dobijam da je
[dispmath]c=\frac{16}{3}[/dispmath] pa je
[dispmath]a=\frac{4}{3}[/dispmath]
Hvala puno na pomoći :thumbup:
 
Postovi: 49
Zahvalio se: 26 puta
Pohvaljen: 1 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+

Re: Aritmeticki i geometrijski niz – Zbirka zadataka za prijemni za Masinski fakultet 2021. godina

Postod miletrans » Nedelja, 17. April 2022, 15:13

Naravno da može (i) ovako. Ali moja ideja u temi koju je linkovao Daniel je da se napiše:
[dispmath]10-b=2b[/dispmath] Naravno, u ovom zadatku nije prevelika razlika, ali u nekom drugom slučaju sa većim brojem promenljivih može poprilično da smanji broj koraka (a samim tim i mogućnost greške).
Globalni moderator
 
Postovi: 601
Zahvalio se: 54 puta
Pohvaljen: 692 puta

Prethodna

Povratak na NIZOVI I REDOVI

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 31 gostiju


Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Četvrtak, 28. Mart 2024, 23:29 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs