Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica MATEMATIČKA ANALIZA FUNKCIJE

Funkcije (tacan je iskaz)

[inlmath]f\left(x\right)=x^3+\ln\left|x+1\right|[/inlmath]

Funkcije (tacan je iskaz)

Postod Vermez » Utorak, 07. Jun 2022, 01:20

Pozdrav imam pitanje u vezi ovog zadatka:

Date su funkcije: [inlmath]f_1(x)=1[/inlmath], [inlmath]f_2(x)=\frac{|\sin x|}{\sqrt {1-\cos^2 x}}[/inlmath], [inlmath]f_3(x)=\text{tg }\frac{x}{2}\cdot\text{ctg }\frac{x}{2}[/inlmath]. Tacan je iskaz: [inlmath]f_1\ne f_2=f_3[/inlmath].

- E sada ja sam primenio osnovna trigonometrijska pravila i dobio da funkcije [inlmath]f_2[/inlmath] i [inlmath]f_3[/inlmath] iznose [inlmath]1[/inlmath]. E sada mene zanima kako one nisu jednake kada na kraju ispadne da su sve jednake jedinici? Takodje sam uradio njihove domene i [inlmath]f_2[/inlmath], [inlmath]f_3[/inlmath] imaju isti domen.
- Pa moze li samo neko da mi objasni u cemu je fora ovde?
Vermez  OFFLINE
 
Postovi: 53
Zahvalio se: 14 puta
Pohvaljen: 2 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+

Re: Funkcije (tacan je iskaz)

Postod mndr1 » Utorak, 07. Jun 2022, 07:58

Vrijednost drugog korijena može biti pozitivna i negativna.

Imenilac druge funkcije je [inlmath]\pm\sin x[/inlmath]

Zbog toga je druga funkcija [inlmath]\pm1[/inlmath]
mndr1  OFFLINE
 
Postovi: 9
Zahvalio se: 0 puta
Pohvaljen: 4 puta

  • +1

Re: Funkcije (tacan je iskaz)

Postod Daniel » Utorak, 07. Jun 2022, 08:33

Vermez je napisao:- E sada ja sam primenio osnovna trigonometrijska pravila i dobio da funkcije [inlmath]f_2[/inlmath] i [inlmath]f_3[/inlmath] iznose [inlmath]1[/inlmath].

Iznose [inlmath]1[/inlmath], ali da li baš za svako [inlmath]x[/inlmath]?

Vermez je napisao:Takodje sam uradio njihove domene i [inlmath]f_2[/inlmath], [inlmath]f_3[/inlmath] imaju isti domen.

Pa ovime si upravo sam sebi odgovorio na pitanje. Imaju li isti domen kao i [inlmath]f_1[/inlmath]? :)

mndr1 je napisao:Vrijednost drugog korijena može biti pozitivna i negativna.

Ne, nikako, vrednost kvadratnog korena je po definiciji pozitivna (ili eventualno nula, kada je potkorena veličina nula): [inlmath]\sqrt{x^2}\,\overset{\text{def}}{=\!=}\,|x|[/inlmath]
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

Re: Funkcije (tacan je iskaz)

Postod Vermez » Utorak, 07. Jun 2022, 09:35

Aha znaci bez obzira sto se dobije da su sve jednake [inlmath]1[/inlmath], njihovu jednakost ispitujemo domenom. Ok hvala vam..
Vermez  OFFLINE
 
Postovi: 53
Zahvalio se: 14 puta
Pohvaljen: 2 puta


Povratak na FUNKCIJE

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Bing [Bot] i 37 gostiju


Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Četvrtak, 28. Mart 2024, 12:57 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs