Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica MATEMATIČKA ANALIZA FUNKCIJE

Trigonometrijska funkcija

[inlmath]f\left(x\right)=x^3+\ln\left|x+1\right|[/inlmath]

Trigonometrijska funkcija

Postod Vermez » Utorak, 24. Maj 2022, 17:18

Pozdrav, treba mi pomoc oko ovog zadatka: [inlmath]f(x)=\frac{4}{1+3\cos 2x}[/inlmath], resenje je [inlmath][-\infty,-2]\cup[1,\infty][/inlmath].
- E sada ja ne znam kako se tacno trazi kodomen kod ovih zadataka, ali predpostavljam da treba da uradim prvi izvod ali sta posle??
Vermez  OFFLINE
 
Postovi: 53
Zahvalio se: 14 puta
Pohvaljen: 2 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+

Re: Trigonometrijska funkcija

Postod Daniel » Utorak, 24. Maj 2022, 20:53

Nisi naveo kako tekst zadatka tačno glasi, tako da samo iz tvog pitanja mogu pretpostaviti da se u zadatku traži kodomen ove funkcije. Ako je tako, ne treba ti prvi izvod, već ti samo treba podatak da je minimalna vrednost kosinusa [inlmath]-1[/inlmath], a maksimalna [inlmath]1[/inlmath].
Odatle lako odrediš u kom intervalu se nalaze moguće vrednosti za imenilac.
A zatim i u kojim intervalima se nalaze moguće vrednosti razlomka (najlakše je posebno razmatrati negativne a posebno pozitivne vrednosti imenioca).
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

Re: Trigonometrijska funkcija

Postod Vermez » Utorak, 24. Maj 2022, 23:30

Ja se izvinjavam, odlutale su mi misli verovatno..
Vermez  OFFLINE
 
Postovi: 53
Zahvalio se: 14 puta
Pohvaljen: 2 puta

Re: Trigonometrijska funkcija

Postod Vermez » Sreda, 25. Maj 2022, 15:56

Meni i dalje nije jasno odakle se dolazi do [inlmath]-\infty,+\infty[/inlmath]?
Vermez  OFFLINE
 
Postovi: 53
Zahvalio se: 14 puta
Pohvaljen: 2 puta

Re: Trigonometrijska funkcija

Postod Daniel » Sreda, 25. Maj 2022, 16:11

Očigledno je da funkcija ne može biti definisana onda kada je imenilac jednak nuli.
Upravo zato sam ti i rekao da posebno razmatraš negativne, a posebno pozitivne vrednosti imenioca (dakle, isključujući nulu).
Imenilac, to je pretpostavljam jasno, može uzeti vrednosti iz intervala [inlmath][-2,4][/inlmath]. Ili, da bi funkcija bila definisana, moramo iz mogućih vrednosti imenioca isključiti nulu, pa tako za skup njegovih vrednosti ostaje [inlmath][-2,0)\cup(0,4][/inlmath].
I, koje onda vrednosti može imati ceo razlomak?

Inače, u rešenju ovako kako si ga napisao sigurno je greška – ne može biti [inlmath]{\color{red}[}-\infty,-2]\cup[1,\infty{\color{red}]}[/inlmath], već mora biti [inlmath]{\color{red}(}-\infty,-2]\cup[1,\infty{\color{red})}[/inlmath].
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

Re: Trigonometrijska funkcija

Postod Vermez » Sreda, 25. Maj 2022, 19:02

Nisam ni obracao paznju na zagrade, štamparska greska je u pitanju... inace hvala ti na pomoći
Vermez  OFFLINE
 
Postovi: 53
Zahvalio se: 14 puta
Pohvaljen: 2 puta


Povratak na FUNKCIJE

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 39 gostiju


Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Petak, 29. Mart 2024, 13:54 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs