Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica MATEMATIČKA ANALIZA INTEGRALI

Pomoc oko odredjenih integrala

[inlmath]\int xe^x\mathrm dx[/inlmath]

Pomoc oko odredjenih integrala

Postod mastercardidcheck » Utorak, 05. Maj 2020, 22:24

Pozdrav, ako bi neko mogao da mi pomogne oko dva zadatka iz matematike, ja sam pokusao ali mi ne ide i ne mogu nikog da pronadjem da mi pomogne.
[dispmath]\int\limits_0^1\frac{x-1}{\sqrt x}\,\mathrm dx[/dispmath] i drugi
[dispmath]\int\limits_0^1\frac{1}{x+5}\,\mathrm dx[/dispmath] Hvala unapred.
Poslednji put menjao Daniel dana Sreda, 06. Maj 2020, 12:26, izmenjena samo jedanput
Razlog: Dodavanje Latexa – tačka 13. Pravilnika
 
Postovi: 1
Zahvalio se: 0 puta
Pohvaljen: 0 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+
  • +1

Re: Pomoc oko odredjenih integrala

Postod primus » Sreda, 06. Maj 2020, 04:29

Za prvi integral upotrebi smenu [inlmath]\sqrt{x}=t[/inlmath], a za drugi smenu [inlmath]x+5=t[/inlmath].
Plenus venter non studet libenter
Korisnikov avatar
primus  OFFLINE
 
Postovi: 232
Zahvalio se: 15 puta
Pohvaljen: 278 puta

Re: Pomoc oko odredjenih integrala

Postod Daniel » Sreda, 06. Maj 2020, 09:49

Pozdrav,
mastercardidcheck je napisao:ne znam kako da zapisem pa cu ovako zapisati:

Objašnjeno je u tački 13. Pravilnika, ne znam kako ti je to promaklo.
Molim te da obratiš pažnju i na tačku 6, kao i na tačku 10.

Za prvi integral ti i nije potrebna smena, ako rastaviš na razliku integrala i upotrebiš osobine stepenovanja.
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

  • +1

Re: Pomoc oko odredjenih integrala

Postod Srdjan01 » Sreda, 06. Maj 2020, 21:46

Evo, vjerovatno si vec rijesio
Ali ako nekome nekada bude trebalo :)
[dispmath]\int\limits_0^1\frac{x-1}{\sqrt{x}}\,\mathrm dx[/dispmath][dispmath]\int\frac{x-1}{\sqrt{x}}\,\mathrm dx[/dispmath][dispmath]\int\frac{x-1}{x^\frac{1}{2}}\,\mathrm dx[/dispmath][dispmath]\int\left(\frac{x}{x^\frac{1}{2}}-\frac{1}{x^\frac{1}{2}}\right)\mathrm dx[/dispmath][dispmath]\int x^\frac{1}{2}\,\mathrm dx-\int\frac{1}{x^\frac{1}{2}}\,\mathrm dx[/dispmath][dispmath]\left.\left(\frac{2x\sqrt{x}}{3}-2\sqrt{x}\right)\right|_0^1[/dispmath][dispmath]\left(\frac{2\cdot1\cdot\sqrt1}{3}-2\cdot\sqrt1\right)-\left(\frac{2\cdot0\cdot\sqrt0}{3}-2\cdot\sqrt0\right)[/dispmath][dispmath]\frac{2}{3}-2=-\frac{4}{3}[/dispmath] To je prvi :D, a evo i drugog
[dispmath]\int\limits_0^1\frac{1}{x+5}\,\mathrm dx[/dispmath][dispmath]\int\frac{1}{x+5}\,\mathrm dx[/dispmath][dispmath]t=x+5[/dispmath][dispmath]\int\frac{1}{t}\,\mathrm dt[/dispmath][dispmath]\ln(|t|)[/dispmath][dispmath]\ln(|x+5|)\,\Big|_0^1[/dispmath][dispmath]\ln(1+5)-\ln(0+5)[/dispmath][dispmath]\ln(6)-\ln(5)[/dispmath][dispmath]\ln\left(\frac{6}{5}\right)[/dispmath] To je to, nadam se da nisam negdje pogrijesio :D
Poslednji put menjao Daniel dana Četvrtak, 07. Maj 2020, 05:14, izmenjena samo jedanput
Razlog: Korekcija Latexa (ln -> \ln)
Korisnikov avatar
 
Postovi: 92
Zahvalio se: 32 puta
Pohvaljen: 61 puta


Povratak na INTEGRALI

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 38 gostiju


Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Četvrtak, 28. Mart 2024, 21:41 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs