Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica MATEMATIČKA ANALIZA INTEGRALI

Neodređeni integral

[inlmath]\int xe^x\mathrm dx[/inlmath]

Neodređeni integral

Postod NemanjaS » Utorak, 23. Februar 2021, 17:43

Pozdrav treba mi pomoć oko jednog zadatka koji je kružio internetom kao šifra za PIN kod. Ja sam u školi prosao [inlmath]1-2[/inlmath] primera integracije racionalne funkcije a ovaj mi deluje malo složeniji a baš me zanima kako se radi i rezultat. Zadatak je:
[dispmath]\int\frac{\left(4x^3-x^2+7x-4\right)\mathrm dx}{\sqrt{x^2-3x+2}}[/dispmath]
 
Postovi: 20
Zahvalio se: 7 puta
Pohvaljen: 0 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+

Re: Neodređeni integral

Postod Daniel » Četvrtak, 25. Februar 2021, 07:56

Integrali oblika [inlmath]\int\frac{P_n(x)}{\sqrt{ax^2+bx+c}}\mathrm dx[/inlmath] rešavaju se metodom Ostrogradskog.
Početni integral se napiše u obliku
[dispmath]\int\frac{P_n(x)}{\sqrt{ax^2+bx+c}}\mathrm dx=Q_{n-1}(x)\sqrt{ax^2+bx+c}+\lambda\int\frac{\mathrm dx}{\sqrt{ax^2+bx+c}}[/dispmath] pri čemu se koeficijenti polinoma [inlmath]Q_{n-1}(x)[/inlmath], kao i konstanta [inlmath]\lambda[/inlmath], odrede izjednačavanjem prvih izvoda leve i desne strane.
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta


Povratak na INTEGRALI

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 39 gostiju


Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Četvrtak, 28. Mart 2024, 11:05 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs