Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica MATEMATIČKA ANALIZA KOMPLEKSNA ANALIZA

Vrednost kompleksnog izraza – prijemni MATF 2011.

[inlmath]e^{i\varphi}=\cos\varphi+i\sin\varphi[/inlmath]

Re: Vrednost kompleksnog izraza – prijemni MATF 2011.

Postod lowzyyy » Sreda, 08. Jun 2016, 23:25

Boze koja sam dileja haha, sve vreme racunam pogresno koliko je [inlmath]\frac{2011\pi}{3}[/inlmath]. Racunao sam ga kao da je samo [inlmath]2011\pi[/inlmath], pa s toga mi je i ostalo to [inlmath]\pi[/inlmath]
lowzyyy  OFFLINE
 
Postovi: 59
Zahvalio se: 24 puta
Pohvaljen: 8 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+
  • +1

Re: Izraz sa stepenovanjem kompleksnog broja – prijemni MATF 2011.

Postod Daniel » Sreda, 08. Jun 2016, 23:28

Herien Wolf je napisao:Sad imam dve primedbe, više tehničke prirode.
1. Ukoliko imaš razlomak unutar zagrade savetujem ti da koristiš \left( \right)

Upravo tako, uneo sam korekcije u post.

Herien Wolf je napisao:2. Smatram da je ova tema adekvatnija u rubrici KOMPLEKSNA ANALIZA, tako da bi mod tim mogao da premesti ovu temu u skladu sa Članom 8. Pravilnika. Mada ovo je samo sugestija.

Apsolutno, spojio sam je s ranijom temom u kojoj se već nalazio isti taj zadatak (i time ovu temu, automatski, prebacio u pomenutu rubriku).

Herien Wolf je napisao:[inlmath]\cos-\pi[/inlmath] nije ispravno zapisati, možeš zapisati kao [inlmath]\cos\left(-\pi\right)=\cos\pi[/inlmath]

Tako je. Isto se odnosi i na
lowzyyy je napisao:[dispmath]\text{arctg }-\sqrt3[/dispmath]

koje treba da bude zapisano kao [inlmath]\text{arctg}\left(-\sqrt3\right)[/inlmath].
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

Re: Vrednost kompleksnog izraza – prijemni MATF 2011.

Postod Griezzmiha » Četvrtak, 25. Jun 2020, 21:52

Imam jedno pitanje oko ovog zadatka... Naime bilo koji zadatak ove vrste, prostiji ili tezi, moze se resavati pomocu Moavrove formule a posto je ovaj primer zaista dug za ispisivanje i rad, da li biste pre preporucili Moavrovu formulu ili klasican postupak?

Vreme je zaista bitno na prijemnom, pa me zanima sta biste vi uradili da ste na mom mestu....
Korisnikov avatar
 
Postovi: 112
Zahvalio se: 48 puta
Pohvaljen: 2 puta

  • +1

Re: Vrednost kompleksnog izraza – prijemni MATF 2011.

Postod miletrans » Četvrtak, 25. Jun 2020, 22:29

Pitanje je poprilično nezahvalno za odgovor. Po meni, sve zavisi od kandidata koji polaže i njegovog ukusa. Obično se prilikom pripreme samog prijemnog jedan način rešavanja vežba više nego drugi. I, normalno, onaj način koji je bolje uvežban postaje "lakši" i "brži". Moja lična preporuka je da se (ukoliko je moguće) provežba i jedan i drugi način i da se prilikom pripreme zadatak ovog tipa uradi i na jedan i na drugi način (i zbog vežbe i zbog kontrole). Ja lično, nikada nikome ne bih rekao "radi na ovaj način" ili "radi preko Moavrove formule". Ali, pojaviće se drugi zadatak koji će biti moguće rešiti samo na jedan od ta dva načina. Ono što je po meni najbitnije je da ne postoji "tačniji" ili "manje tačan" način rešavanja zadataka. Postoje samo tačan i netačan.
Globalni moderator
 
Postovi: 601
Zahvalio se: 54 puta
Pohvaljen: 692 puta

Re: Vrednost kompleksnog izraza – prijemni MATF 2011.

Postod Griezzmiha » Četvrtak, 25. Jun 2020, 23:19

Mile izvini ako ti dosadjujem, ali mozes li mi dati neki generalan (konkretan po mogucstvu) primer zadatka, koji bi funkcionisao po Moavrovoj a ne po klasicnom postupku i obrnuto... Sa profesorkom koja me je i upoznala sa Moavrovim metodom je rekla, parafraziracu "U sustini nikad neces pogresiti, koristio jedan ili drugi metod resavanja", pa me zanima sta bi to odudaralo od konteksta... Mozda je ona to namerno naglasila, ne zelevsi da me opterecuje zadacima koji nece ni biti na prijemnom, mada sam ja radoznao u svakom slucaju pa me zanima kako bi izgledao taj zadatak/zadaci...
Korisnikov avatar
 
Postovi: 112
Zahvalio se: 48 puta
Pohvaljen: 2 puta

  • +1

Re: Vrednost kompleksnog izraza – prijemni MATF 2011.

Postod miletrans » Petak, 26. Jun 2020, 00:23

Pošto sada već ovo odlazi u off, samo ću da dam kratak komentar. Upravo je to i bila poenta mog prethodnog posta (možda se nisam najbolje izrazio). Obe metode su ispravne i tačne. Mogu samo da se složim sa tvojom profesorkom da nećeš pogrešiti koju god da odabereš.
Globalni moderator
 
Postovi: 601
Zahvalio se: 54 puta
Pohvaljen: 692 puta

Prethodna

Povratak na KOMPLEKSNA ANALIZA

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 31 gostiju


Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Četvrtak, 28. Mart 2024, 21:20 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs