Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica OSTALE MATEMATIČKE OBLASTI GEOMETRIJA

Kocka

[inlmath]\triangle ABC\sim\triangle A'B'C'[/inlmath]

Kocka

Postod markonikolic23 » Ponedeljak, 29. Mart 2021, 15:05

Kocka [inlmath]3 \cdot 3 \cdot 3[/inlmath] je napravljena od [inlmath]27[/inlmath] identicnih malih kocki.Ravan je ortogonalna na dijagonalu velike kocke i prolazi kroz njen centar. Koliko malih kocki sece ova ravan?
[dispmath]A)\;17 \quad B)\; 18 \quad C)\; 19 \quad D)\; 20\quad E)\; 21[/dispmath]
Ja sam pokusao ovako, zapremina kocke bice [inlmath]a^3[/inlmath] a znaci da joj je [inlmath]a=3[/inlmath], dijagonala kocke je [inlmath]a\sqrt 2[/inlmath]. Ako je ortogonalna znaci da pada pod pravim uglom u odnosu na dijagonalu i tu valjda formira pravougli trougao?
Ali sad ne razumem kako da odredim koliko kockica sece? Taj mi deo nije najjasniji
Poslednji put menjao miletrans dana Ponedeljak, 29. Mart 2021, 19:08, izmenjena samo jedanput
Razlog: korekcija LaTex-a Tačka 13. Pravilnika
 
Postovi: 24
Zahvalio se: 11 puta
Pohvaljen: 1 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+

Re: Kocka

Postod Kosinus » Nedelja, 04. April 2021, 11:32

Snimio sam video u kojem objašnjavam svoju metodu rješavanja ovog zadatka.
U prvih 6 minuta se radi o [inlmath]3 \cdot 3 \cdot 3[/inlmath] kocki, a kasnije sam objasnio izvođenje formule za opći slučaj [inlmath]n \cdot n \cdot n[/inlmath].
Rješenje zadatka možeš također vidjeti na linku: https://drive.google.com/drive/folders/ ... y4Ky8gRfbE
Video:
Korisnikov avatar
Kosinus  OFFLINE
 
Postovi: 42
Zahvalio se: 14 puta
Pohvaljen: 52 puta

Re: Kocka

Postod markonikolic23 » Sreda, 07. April 2021, 15:51

Hvala na pomoci
 
Postovi: 24
Zahvalio se: 11 puta
Pohvaljen: 1 puta


Povratak na GEOMETRIJA

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 59 gostiju


Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Petak, 29. Mart 2024, 15:06 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs