Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba

Index stranica OSTALE MATEMATIČKE OBLASTI GEOMETRIJA

Presek prave cetvorostrane piramide – Zbirka zadataka za prijemni za Masinski fakultet 2021. godina

[inlmath]\triangle ABC\sim\triangle A'B'C'[/inlmath]

Presek prave cetvorostrane piramide – Zbirka zadataka za prijemni za Masinski fakultet 2021. godina

Postod Zisti1912 » Subota, 05. Jun 2021, 00:57

Dobro vece narode,
Radeci zbirku zadataka za prijemni za masinski fakultet naisao sam na jedan zadatak koji ne mogu da resim. Pa mi treba pomoc.

On glasi: Prava cetvorostrana piramida visine [inlmath]H[/inlmath], cija je osnova kvadrat stranice [inlmath]a[/inlmath], presecena je ravni paralelno osnovi na rastojanju [inlmath]x[/inlmath] od osnove. Tada povrsina preseka kao funkcija od [inlmath]x[/inlmath] iznosi:
Resenje: [inlmath]a^2\frac{(H-x)^2}{H^2}[/inlmath]

Posto sam malo guglao o ovom zadatku pokusavajuci da nadjem resenje, naisao sam na ovaj post.

Doduse nisam se bas proslavio posto sam mislio preko slicnosti trougla nadjem [inlmath]\frac{y}{2}[/inlmath] (stranica preseka), ali sam shvatio da mozda to i nije najbolje resenje. Usput, imam sliku koja predstavlja kao neku skicu za ovaj zadatak na desktopu, ali ne znam kako da je ubacim u post. Pa ako moze pomoc i oko toga :lol: .

Nisam video da postoji stranica o stereometriji, pa nadam se da nije problem ovde da postavim.

Zahvalio se: 27 puta
Pohvaljen: 1 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+

Re: Presek prave cetvorostrane piramide – Zbirka zadataka za prijemni za Masinski fakultet 2021. godina

Postod primus » Subota, 05. Jun 2021, 04:07

Na osnovu skice zaključujemo da je [inlmath]b:(H-x)=a:H[/inlmath]. Odavde se lako izračuna [inlmath]b[/inlmath] (dužina ivice preseka). Kako je presek ustvari kvadrat, tražena površina je [inlmath]P_p=b^2[/inlmath].

piramida_presek.png
piramida_presek.png (3.87 KiB) Pogledano 83 puta
Plenus venter non studet libenter
Korisnikov avatar
primus  OFFLINE

Zahvalio se: 15 puta
Pohvaljen: 278 puta

• +1

Re: Presek prave cetvorostrane piramide – Zbirka zadataka za prijemni za Masinski fakultet 2021. godina

Postod primus » Subota, 05. Jun 2021, 04:12

Skicu u post ubacuješ tako što pri pisanju posta ideš na opciju: "Pošalji prikačeni fajl".
Plenus venter non studet libenter
Korisnikov avatar
primus  OFFLINE

Zahvalio se: 15 puta
Pohvaljen: 278 puta

Povratak na GEOMETRIJA