Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica OSTALE MATEMATIČKE OBLASTI GEOMETRIJA

Pravougli trougao upisan u kružnicu

[inlmath]\triangle ABC\sim\triangle A'B'C'[/inlmath]

Pravougli trougao upisan u kružnicu

Postod Stared_Long_Enough » Četvrtak, 23. Jun 2022, 16:32

U krug poluprečnika [inlmath]r[/inlmath] je upisan pravougli trougao [inlmath]ABC[/inlmath], takav da mu je prav ugao u temenu [inlmath]C[/inlmath], a ugao [inlmath]ABC=30^\circ[/inlmath]. Na sredini kraćeg dela luka između tačaka [inlmath]B[/inlmath] i [inlmath]C[/inlmath] na kružnici je tačka [inlmath]D[/inlmath] (jednako je udaljena od tačaka [inlmath]B[/inlmath] i [inlmath]C[/inlmath]). Naći površinu trougla [inlmath]BDC[/inlmath].

Našla sam površinu trougla [inlmath]ABC[/inlmath], pa samim time sam i našla dužinu jedne od stranica trougla [inlmath]BDC[/inlmath]. Može li mali savet šta dalje?
 
Postovi: 19
Zahvalio se: 7 puta
Pohvaljen: 1 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+

Re: Pravougli trougao upisan u kružnicu

Postod Fare » Četvrtak, 23. Jun 2022, 17:33

Ugao [inlmath]\angle BAC=60°[/inlmath] je periferijski ugao nad tetivom [inlmath]BC[/inlmath]. I ugao [inlmath]\angle BDC[/inlmath] je periferijski nad istom tetivom, ali sa suprotne strane pa je [inlmath]\angle BDC=180°-\angle BAC=120°[/inlmath]. ...
Fare  OFFLINE
 
Postovi: 110
Zahvalio se: 20 puta
Pohvaljen: 143 puta

Re: Pravougli trougao upisan u kružnicu

Postod Stared_Long_Enough » Četvrtak, 23. Jun 2022, 18:53

Ne znam kako mi to nije palo na pamet. Hvalaaa :D
 
Postovi: 19
Zahvalio se: 7 puta
Pohvaljen: 1 puta


Povratak na GEOMETRIJA

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 61 gostiju


Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Četvrtak, 28. Mart 2024, 20:06 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs