Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica OSTALE MATEMATIČKE OBLASTI OSTALE OBLASTI MATEMATIKE

Broj izlaznih linkova internet stranice

Sve što spada u matematiku a ne spada u prethodno nabrojane rubrike

Broj izlaznih linkova internet stranice

Postod Filip011 » Nedelja, 13. Mart 2022, 19:46

Pozdrav, potrebna mi je pomoc oko zadatka koji ce sigurno doci na ispitu, a s obzirom da niko ne zna da ga resi znacila bi mi pomoc.

Potrebno je izracunati koliko izlaznih linkova internet stranica [inlmath]X[/inlmath] dobija od internet stranica [inlmath]A[/inlmath] i [inlmath]B[/inlmath], ako internet stranica [inlmath]X[/inlmath] ima PageRank [inlmath]30[/inlmath], stranica [inlmath]A[/inlmath] PageRank [inlmath]48[/inlmath] i stranica [inlmath]B[/inlmath] PageRank [inlmath]17[/inlmath]. Internet stranica [inlmath]X[/inlmath] od stranice [inlmath]A[/inlmath] dobija vrednost [inlmath]16[/inlmath], a od stranice [inlmath]B[/inlmath] vrednost [inlmath]14[/inlmath].

Formula za izracunavanje PageRanka je
[dispmath]\text{PR}(X)=\frac{\text{PR}(A)}{\text{broj linkova od stranice }A}+\frac{\text{PR}(B)}{\text{broj linkova od stranice }B}[/dispmath]
Pojasnjenje zadatka bi bilo na primeru
[inlmath]\text{PageRank}(A)=18\\
\text{PageRank}(B)=36\\
\text{PageRank}(X)=20[/inlmath]
Stranica [inlmath]A[/inlmath] na sebi ima [inlmath]6[/inlmath] linkova od kojih [inlmath]4[/inlmath] su linkovana ka stranici [inlmath]X[/inlmath] pa je ukupna vrednost (PageRank) koji stranica [inlmath]X[/inlmath] dobija od stranice [inlmath]A[/inlmath] jednaka [inlmath]12[/inlmath] (jer [inlmath]18[/inlmath] (PageRank stranice [inlmath]A[/inlmath])/[inlmath]6[/inlmath] (ukupan broj linkova na stranici [inlmath]A[/inlmath]) daje vrednost za jedan link [inlmath]3[/inlmath] => [inlmath]4\cdot3=12[/inlmath])
Stranica [inlmath]B[/inlmath] na sebi ima [inlmath]9[/inlmath] linkova od kojih [inlmath]2[/inlmath] su linkovana ka stranici [inlmath]X[/inlmath] pa je ukupna vrednost (PageRank) koji stranica [inlmath]X[/inlmath] dobija od stranice [inlmath]B[/inlmath] jednaka [inlmath]8[/inlmath] (jer [inlmath]36[/inlmath] (PageRank stranice [inlmath]B[/inlmath])/[inlmath]9[/inlmath] (ukupan broj linkova na stranici [inlmath]B[/inlmath]) daje vrednost za jedan link [inlmath]4[/inlmath] => [inlmath]4\cdot2=8[/inlmath])

Nije problem izracunati kada je zadatak koliku vrednost [inlmath]X[/inlmath] dobija od [inlmath]A[/inlmath] i [inlmath]B[/inlmath] kada su dati i PageRank od [inlmath]A[/inlmath] i [inlmath]B[/inlmath] i ukupan broj linkova na tim stranama i koliko linkova vodi ka stranici [inlmath]X[/inlmath]. Problem je sto na ispitu dolazi da se izracuna koliko linkova dolazi sa stranice [inlmath]A[/inlmath] i [inlmath]B[/inlmath] ka stranici [inlmath]X[/inlmath] iako ne znamo ukupan broj linkova na tim stranicama.

Nadam se da sam okej objasnio zadatak :) i hvala unapred na pomoci
Poslednji put menjao Daniel dana Utorak, 15. Mart 2022, 11:03, izmenjena samo jedanput
Razlog: Korekcija naziva teme, dodavanje Latexa (tačke 9. i 13. Pravilnika)
 
Postovi: 2
Zahvalio se: 0 puta
Pohvaljen: 0 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+

Re: Broj izlaznih linkova internet stranice

Postod Daniel » Utorak, 15. Mart 2022, 11:05

Pozdrav. Ako sam dobro razumeo princip – pošto stranica [inlmath]A[/inlmath] ima PageRank [inlmath]48[/inlmath] a stranica [inlmath]X[/inlmath] od te stranice dobija trećinu toga, tj. [inlmath]16[/inlmath], to znači da trećina linkova sa stranice [inlmath]A[/inlmath] vodi ka stranici [inlmath]X[/inlmath]. Međutim, i ja isto mislim da ovde nemamo dovoljno podataka da bismo znali koliko tačno linkova vodi sa stranice [inlmath]A[/inlmath] na stranicu [inlmath]X[/inlmath], jer stranica [inlmath]A[/inlmath] može imati [inlmath]3[/inlmath] linka pri čemu jedan vodi ka [inlmath]X[/inlmath], isto tako može imati [inlmath]6[/inlmath] linkova pri čemu [inlmath]2[/inlmath] linka vode ka [inlmath]X[/inlmath] itd.

Na isti način zaključujemo da [inlmath]\frac{14}{17}[/inlmath] linkova sa stranice [inlmath]B[/inlmath] vodi ka stranici [inlmath]X[/inlmath], a to može značiti da stranica [inlmath]B[/inlmath] ima [inlmath]17[/inlmath] linkova od kojih [inlmath]14[/inlmath] vode ka [inlmath]X[/inlmath], ali može značiti i da [inlmath]B[/inlmath] ima [inlmath]34[/inlmath] linka od kojih [inlmath]28[/inlmath] njih vode ka [inlmath]X[/inlmath] itd...

Tako da, kao što si i sam primetio, u ovom tekstu zadatka nedostaju podaci o ukupnom broju linkova stranica [inlmath]A[/inlmath] i [inlmath]B[/inlmath] kako bismo mogli odgovoriti na zadato pitanje. Ako bi, međutim, pitanje glasilo koliki procenat linkova stranica [inlmath]X[/inlmath] dobija od stranice [inlmath]A[/inlmath] (od ukupnog broja njenih linkova) a koliki procenat od stranice [inlmath]B[/inlmath], za odgovor na to pitanje već bismo imali dovoljno podataka.
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

Re: Broj izlaznih linkova internet stranice

Postod Filip011 » Sreda, 16. Mart 2022, 14:11

Sigurno se trazi to sto sam napisao, a mogu da okacim i slike prethodnih ispita gde se trazio taj zadatak, kao i na prethodnom ispitnom roku. Bas zato me i zbunjuje zadatak jer bukvalno niko ne zna da ga resi.
 
Postovi: 2
Zahvalio se: 0 puta
Pohvaljen: 0 puta

Re: Broj izlaznih linkova internet stranice

Postod Daniel » Sreda, 16. Mart 2022, 23:52

Pa to je isto kao da imaš jednačinu recimo [inlmath]x+2-x=2[/inlmath] i da onda kažeš kako niko ne ume da odredi koliko je [inlmath]x[/inlmath]. :)
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta


Povratak na OSTALE OBLASTI MATEMATIKE

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 29 gostiju


Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Četvrtak, 28. Mart 2024, 22:23 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs