Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica OSTALE MATEMATIČKE OBLASTI VEKTORI

Zapremina paralelopipeda

[inlmath]\vec a\cdot\vec b=\left|\vec a\right|\cdot\left|\vec b\right|\cdot\cos\angle\left(\vec a,\vec b\right)[/inlmath]

Zapremina paralelopipeda

Postod qq123qq » Utorak, 14. April 2020, 19:56

Dat su vektori [inlmath]\vec a=(3,2,-2)[/inlmath], [inlmath]\vec b=(-1,4,1)[/inlmath] i [inlmath]\vec c=(10,2,m)[/inlmath] ([inlmath]m\in\mathbb{R}[/inlmath]). Odrediti [inlmath]m[/inlmath] tako da zapremina paralelopipeda odredjenog vektorima [inlmath]\vec a[/inlmath], [inlmath]\vec b[/inlmath] i [inlmath]\vec c[/inlmath] bude jednako [inlmath]140[/inlmath].

Ja sam ovaj zadatak pokusao rijesiti tako sto sam [inlmath]m[/inlmath] izrazio kroz formulu za zapreminu, i dobio sam rezultat da je [inlmath]m=-7[/inlmath], ali mi se ne poklapa sa trazenim rezultatom.
qq123qq  OFFLINE
 
Postovi: 23
Zahvalio se: 10 puta
Pohvaljen: 0 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+
  • +1

Re: Zapremina paralelopipeda

Postod miletrans » Utorak, 14. April 2020, 21:46

Korigovao sam ti LaTex, nema potrebe da sve uokviriš "InlineMath" tagovima. Treba uokviriti samo formule, oznake tačaka, promenljivih, vektora, nepoznatih... Isto važi i za "equation" tagove.

Što se tiče samog zadatka, čim se pominje paralelopiped i tri vektora koja ga određuju, to nas nekako "vuče" na mešoviti proizvod vektora. Pogledaj ovde kako se računa mešoviti proizvod vektora, pa pokušaj da primeniš na svoj zadatak. Takođe bih te zamolio (kao što predviđa i Pravilnik) da napišeš kako si "[inlmath]m[/inlmath] izrazio kroz formulu za zapreminu.

Princip rešavanja ovog zadatka je identičan zadatku za koji si pitao u drugoj temi, pa pokušaj da formulu za mešoviti proizvod vektora primeniš i na njega.
Globalni moderator
 
Postovi: 601
Zahvalio se: 54 puta
Pohvaljen: 692 puta

Re: Zapremina paralelopipeda

Postod qq123qq » Sreda, 15. April 2020, 12:19

Aha, uredu. Hvala na pomoci i korekcijama! :)
qq123qq  OFFLINE
 
Postovi: 23
Zahvalio se: 10 puta
Pohvaljen: 0 puta

Re: Zapremina paralelopipeda

Postod Daniel » Četvrtak, 16. April 2020, 00:25

qq123qq je napisao:ali mi se ne poklapa sa trazenim rezultatom.

Ako može jedno objašnjenje, pošto je to masovna pojava na forumu da ljudi traže pomoć, znaju krajnji rezultat ali izbegavaju da ga napišu, iako bi to bio dragocen podatak onima koji žele da pomognu – može li se znati šta je razlog?

Inače, kao i u tom drugom linkovanom zadatku, za rešavanje determinante [inlmath]3\times3[/inlmath] preporučujem Sarusovo pravilo umesto razvijanja, jednostavniji je račun i manja verovatnoća da ćeš napraviti grešku.
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta


Povratak na VEKTORI

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 30 gostiju


Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Četvrtak, 28. Mart 2024, 20:12 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs