Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica OSTALE MATEMATIČKE OBLASTI LINEARNA ALGEBRA

Gausov metod

Matrice, determinante...

Gausov metod

Postod nikola01 » Petak, 23. Oktobar 2020, 16:35

Imam problem oko jednog zadatka, došao sam do jednog dela ali ne znam kako dalje...
[dispmath]x+y+Z+t=3\\
x+2y+3Z+t=2\\
3x+4y+aZ+3t=b[/dispmath] Prvu sam prepisao i pomnožio sa [inlmath]-1[/inlmath] i dodao drugoj, i pomnožio sa [inlmath]-3[/inlmath] i dodao trećoj.
[dispmath]x+y+Z+t=3\\
y+2Z=-1\\
y-3Z+aZ=-9+b[/dispmath][dispmath]x+y+Z+t=3\\
y+2Z=-1\\
Z\cdot(a-5)=b-8[/dispmath][dispmath]x+y+Z+t=3\\
y+2Z=-1\\
Z=\frac{b-8}{a-5}[/dispmath] Pogledao sam u rešenjima, ovde su izdvojili tri slučaja, prvi slučaj razumem, i uspeo sam da ga uradim, ali ne razumem kako su došli do ostala dva, shvatam da su povezani sa [inlmath]Z[/inlmath], ali ih ne razumem najbolje.

1. slučaj: [inlmath]a-5\ne0[/inlmath]
2. slučaj: [inlmath]a-5=0[/inlmath] i [inlmath]b-8=0[/inlmath]
3. slučaj: [inlmath]a-5=0[/inlmath] i [inlmath]b-8\ne0[/inlmath]

1. slučaj:

[dispmath]y=-1-2\frac{b-8}{a-5}[/dispmath][dispmath]y=\frac{21-a-2b}{a-5}[/dispmath][dispmath]t=\alpha[/dispmath][dispmath]x=\frac{4a+b-28}{a-5}-\alpha[/dispmath][dispmath]Z=\frac{b-8}{a-5}[/dispmath]
 
Postovi: 7
Zahvalio se: 3 puta
Pohvaljen: 0 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+

Re: Gausov metod

Postod miletrans » Petak, 23. Oktobar 2020, 18:16

Pozdrav, dobro nam došao.

Molim te, napiši ceo tekst zadatka, baš kao što je predviđeno tačkom 11 Pravilnika. Pretpostavljam kako zadatak glasi, ali da bismo otklonili svaku nedoumicu, napiši tekst, pa da radimo.
Globalni moderator
 
Postovi: 601
Zahvalio se: 54 puta
Pohvaljen: 692 puta

Re: Gausov metod

Postod nikola01 » Petak, 23. Oktobar 2020, 18:28

Izvinjavam se, toliko sam se bazirao na Latex da sam zaboravio da napišem postavku zadatka :D . Zadatak glasi:
"U zavisnosti od vrednosti realnih parametara [inlmath]a[/inlmath] i [inlmath]b[/inlmath] rešiti sistem linearnih jednačina"
 
Postovi: 7
Zahvalio se: 3 puta
Pohvaljen: 0 puta

Re: Gausov metod

Postod miletrans » Petak, 23. Oktobar 2020, 19:20

Tako sam i pretpostavio, ali bolje je napisati da ne bismo nagađali o čemu se radi, a i zbog drugih korisnika foruma.

Dakle, dobio si da je [inlmath]z=\frac{b-8}{a-5}[/inlmath]. Pošto kažeš da ti je jasan prvi slučaj, preći ću odmah na drugi. Za rešenje se dobija [inlmath]z=\frac{0}{0}[/inlmath]. Drugim rečima, broj [inlmath]z[/inlmath] će biti broj koji pomnožen nulom daje nulu. Za koje vrednosti [inlmath]z[/inlmath] će to biti tačno? Naravno, za bilo koju vrednost. Rešenje možeš da napišeš i kao [inlmath]z\cdot0=0[/inlmath]. Sada, koji god broj da staviš umesto [inlmath]z[/inlmath] ([inlmath]2[/inlmath], [inlmath]-17[/inlmath] ili [inlmath]e^\pi[/inlmath]), jednakost će biti tačna. Zato se kaže da za [inlmath]a=5[/inlmath] i [inlmath]b=8[/inlmath] sistem ima beskonačno mnogo rešenja.

Možeš li sada sam, na osnovu ove diskusije drugog slučaja da prodiskutuješ treći slučaj? Šta se tada dešava?

P.S. Zaboravih u prethodnom postu da napišem, bravo za LaTex! Retko se dešava da novi članovi "iz prve" napišu LaTex kako treba.
Globalni moderator
 
Postovi: 601
Zahvalio se: 54 puta
Pohvaljen: 692 puta

Re: Gausov metod

Postod nikola01 » Petak, 23. Oktobar 2020, 19:56

Razumeo sam drugi slučaj. Evo napisaću kako mislim da je rešenje.
"Imenovao sam" [inlmath]Z[/inlmath] kao [inlmath]\alpha[/inlmath] ([inlmath]Z=\alpha[/inlmath]) i [inlmath]t[/inlmath] kao [inlmath]\beta[/inlmath] ([inlmath]t=\beta[/inlmath]). I onda [inlmath]y[/inlmath] može da se napiše kao [inlmath]y=-1-2\alpha[/inlmath], a [inlmath]x[/inlmath] može da se zapiše kao [inlmath]x=\alpha-\beta+4[/inlmath].

Što se tiče trećeg slučaja ([inlmath]a-5=0[/inlmath] i [inlmath]b-8\ne0[/inlmath]), nisam uspeo da uradim jer kao rešenje za [inlmath]Z[/inlmath] dobijem beskonačno:
Npr. uzmem da je [inlmath]b=5[/inlmath] i onda dobijem [inlmath]Z=\frac{-3}{0}[/inlmath] i to je opet svaki realan broj, i onda je isto rešenje kao za prethodni slučaj, a kod mene u zbirci su stavili da je rešenje prazan skup.

Inače, hvala za LaTex, nije toliko komplikovano :D .
 
Postovi: 7
Zahvalio se: 3 puta
Pohvaljen: 0 puta

  • +1

Re: Gausov metod

Postod miletrans » Petak, 23. Oktobar 2020, 20:21

Dobro si sve uradio do pred sam kraj. Uzmimo primer koji si ti naveo [inlmath]z=\frac{-3}{0}[/inlmath]. Ovo možemo da zapišemo i kao [inlmath]z\cdot0=-3[/inlmath]. Dakle, tražimo broj koji pomnožen nulom daje proizvod [inlmath]-3[/inlmath]. Naravno, takav uslov ne zadovoljava ni jedan realan broj i zato kažemo da je sistem nesaglasan (može da se kaže i da sistem nema rešenja, da je protivrečan ili, kao u tvojoj zbirci, da je rešenje prazan skup). Nadam se da je sada sve jasno. Napomenuo bih dve najčešće greške kod ovakvih zadataka (ti ih nisi napravio, ali zbog budućih čitalaca ove teme):

Prva stvar je da se prodiskutuje slučaj da je [inlmath]a=5[/inlmath], ali da se ne prodiskutuje posebno kada je i [inlmath]a=5[/inlmath] i [inlmath]b=8[/inlmath].

Druga česta greška je da se kao poseban slučaj navodi [inlmath]a\ne5[/inlmath] i [inlmath]b=8[/inlmath]. Tada bi rešenje po [inlmath]z[/inlmath] bilo realno, jednoznačno određeno i jednako nuli, ali ne bi ni po čemu bilo posebno u odnosu na bilo koje realno rešenje za [inlmath]z[/inlmath].
Globalni moderator
 
Postovi: 601
Zahvalio se: 54 puta
Pohvaljen: 692 puta

Re: Gausov metod

Postod nikola01 » Petak, 23. Oktobar 2020, 20:41

Sada sam napokon shvatio, hvala punoo :D
 
Postovi: 7
Zahvalio se: 3 puta
Pohvaljen: 0 puta

Re: Gausov metod

Postod DavidSavanovic » Ponedeljak, 26. Oktobar 2020, 16:36

Procitaj malo Kroneker-Kapelijevu teoremu vezanu za saglasnost sistema linearnih j-na, puno ce ti pomoci. :D
 
Postovi: 4
Zahvalio se: 0 puta
Pohvaljen: 0 puta


Povratak na LINEARNA ALGEBRA

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 53 gostiju


Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Četvrtak, 28. Mart 2024, 16:56 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs