Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica OSTALE MATEMATIČKE OBLASTI TRIGONOMETRIJA

Odrediti sin x

[inlmath]\sin\left(\alpha+\beta\right)=\sin\alpha\cos\beta+\cos\alpha\sin\beta[/inlmath]

Re: Odrediti sin x

Postod Daniel » Ponedeljak, 17. Jun 2013, 16:30

Bilo bi, možda, pravilnije da sam odmah u startu napisao uslov da jednačina uopšte bude definisana... Pošto imamo [inlmath]\mathrm{tg}\left(\frac{\pi}{4}-\frac{x}{2}\right)[/inlmath], uslov definisanosti je

[inlmath]\frac{\pi}{4}-\frac{x}{2}\ne\frac{\pi}{2}+k\pi[/inlmath]

[inlmath]\frac{x}{2}\ne\frac{\pi}{4}-\frac{\pi}{2}+k\pi[/inlmath]

[inlmath]\frac{x}{2}\ne -\frac{\pi}{4}+k\pi[/inlmath]

[inlmath]x\ne -\frac{\pi}{2}+2k\pi[/inlmath]

a pošto se u zadatku traži sinus, uslov definisanosi primenjen na sinus bio bi

[inlmath]\sin x\ne -1[/inlmath]

Nego, ne uspevam nigde da vidim zbog čega je uopšte zadat uslov da je [inlmath]a\ne b[/inlmath]... Eventualna jednakost brojeva [inlmath]a[/inlmath] i [inlmath]b[/inlmath] ne bi imala uticaja ni na postupak, ni na definisanost rešenja (koje bi u tom slučaju, naravno, bilo [inlmath]0[/inlmath])...
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+
  • +1

Re: Odrediti sin x

Postod maxaa » Ponedeljak, 17. Jun 2013, 16:44

I mene je tako neki slican uslov na pocetku u zagradi bunio ( mislim da je bio zadatak s polinomima), koji takodje nije uticao niti se pojavljivao u zdataku, pa sam pitao profesora, a on mi je rekao, da vecinom te uslove u zagradi, dosta cesto sada stavljaju, da bi se ovi na fakultetima ogradili kada neko ulozi zalbu, jer se kao desavalo da ljudi urade pogresno zadatak ali uvide propust (tipa nije stavljen uslov) i onda angazuju advokata pa tu nastane citava frka oko nebuloze, mozda je i u ovom zadatku taj uslov nebitan. :)
Obrazovanje, to je ono, što ostane, nakon što osoba zaboravi sve, što je naučila u školi.
Albert Einstein
Korisnikov avatar
maxaa  OFFLINE
 
Postovi: 176
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 98 puta
Pohvaljen: 20 puta

Re: Odrediti sin x

Postod Vivi » Nedelja, 01. Decembar 2013, 06:24

Evo jednog malo jednostavnijeg rešenja. Pošto još uvek nisam izverziran sa Latex-om valjda ćete shvatiti šta je pisac hteo da kaže....
[dispmath]\mathrm{tg}\left(\frac{\pi}{4}-\frac{x}{2}\right)=\mathrm{tg}\left(\frac{\frac{\pi}{2}-x}{2}\right)=\sqrt{\frac{1-\cos\left(\frac{\pi}{2}-x\right)}{1+\cos\left(\frac{\pi}{2}-x\right)}}=\sqrt{\frac{1-\sin x}{1+\sin x}}=\sqrt{\frac{a}{b}}[/dispmath]
[dispmath]\frac{a}{b}=\frac{1-\sin x}{1+\sin x}[/dispmath]
Dalje je lako :)
Vivi  OFFLINE
 
Postovi: 3
Zahvalio se: 1 puta
Pohvaljen: 8 puta

Prethodna

Povratak na TRIGONOMETRIJA

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 39 gostiju


Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Četvrtak, 28. Mart 2024, 16:34 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs