Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica OSTALE MATEMATIČKE OBLASTI TRIGONOMETRIJA

Trigonometrijska jednacina – prijemni za Masinski fakultet 2020. godina

[inlmath]\sin\left(\alpha+\beta\right)=\sin\alpha\cos\beta+\cos\alpha\sin\beta[/inlmath]

Trigonometrijska jednacina – prijemni za Masinski fakultet 2020. godina

Postod Zisti1912 » Ponedeljak, 21. Jun 2021, 16:59

Pozdrav svima,

Radim zadatke koji su bili na prijemnima proslih godina i naisao sam na zadatak koji glasi

Sva resenja jednacine [inlmath]\sin x=\cos x[/inlmath] su (gde je [inlmath]k\in\mathbb{Z}[/inlmath]):
Resenje: [inlmath]\frac{\pi}{4}+k\pi[/inlmath]

Zadatak je lak i odradio sam ga skoro celog: podelio sam celu jednacinu sa [inlmath]\cos x[/inlmath], dobio da je [inlmath]\text{tg }x=1[/inlmath] sto znaci da je [inlmath]x=\frac{\pi}{4}[/inlmath]. E sad mene buni ovo [inlmath]k\pi[/inlmath], kako ja da znam da je u pitanju [inlmath]k\pi[/inlmath], a ne [inlmath]2k\pi[/inlmath]? Meni je ovo takodje bitno i za druge zadatke iz trigonometrije, hteo sam jos ranije da postavim ovo pitanje ali sam zaboravio.

Hvala unapred,
Zisti1912
 
Postovi: 33
Zahvalio se: 27 puta
Pohvaljen: 1 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+

Re: Trigonometrijska jednacina – prijemni za Masinski fakultet 2020. godina

Postod Kosinus » Ponedeljak, 21. Jun 2021, 17:15

Funkcije sinus i kosinus su [inlmath]2\pi[/inlmath] periodične, zato kad su one u pitanju dodajemo period [inlmath]2k\pi[/inlmath], gdje je [inlmath]k\in\mathbb{Z}[/inlmath].

Funkcije tangens i kotangens su [inlmath]\pi[/inlmath] periodične, stoga dodajemo [inlmath]k\pi[/inlmath] za njih, gdje je naravno [inlmath]k\in\mathbb{Z}[/inlmath].
Korisnikov avatar
Kosinus  OFFLINE
 
Postovi: 42
Zahvalio se: 14 puta
Pohvaljen: 52 puta


Povratak na TRIGONOMETRIJA

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 14 gostiju


Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Četvrtak, 28. Mart 2024, 09:02 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs