Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica OSTALE MATEMATIČKE OBLASTI KOMBINATORIKA

Sestocifren broj sa 3 parne i 3 neparne cifre

[inlmath]{n\choose k}=\frac{n!}{\left(n-k\right)!k!}[/inlmath]

Sestocifren broj sa 3 parne i 3 neparne cifre

Postod goranlj » Četvrtak, 23. Jun 2016, 20:42

Probni prijemni ispit FON - 23. jun 2016.
17. zadatak


Zdravo svima :) Moze li pomoc oko sledeceg zadatka:
[inlmath]N[/inlmath] je broj svih sestocifrenih brojeva cije su prve [inlmath]3[/inlmath] cifre parni brojevi, a poslednje [inlmath]3[/inlmath] cifre razliciti neparni brojevi. Broj svih delilaca ovog broja je?
Ja sam dobio da je [inlmath]N=4\cdot5\cdot5\cdot5\cdot4\cdot3[/inlmath] i ispadne mi da je broj delilaca [inlmath]24[/inlmath]. Medjutim resenje je [inlmath]40[/inlmath]. Ja sam racunao [inlmath]0[/inlmath] kao paran broj, al ako ne bih racunao dobio bih [inlmath]4\cdot4\cdot4\cdot5\cdot4\cdot3[/inlmath] (uzeo sam u obzir da nula ne moze biti na prvom mestu) i resenje jeste [inlmath]40[/inlmath]. Kako se radi ovaj zadatak? Jel se racuna [inlmath]0[/inlmath] kao paran broj?
Hvala unapred
Poslednji put menjao Daniel dana Petak, 24. Jun 2016, 17:29, izmenjena 2 puta
Razlog: Dodavanje Latexa, * zamenjeno sa \cdot (tačka 13. Pravilnika); dodavanje infomacije o izvoru zadatka
goranlj  OFFLINE
 
Postovi: 8
Zahvalio se: 0 puta
Pohvaljen: 2 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+

Re: Sestocifren broj sa 3 parne i 3 neparne cifre

Postod jovanmilic97 » Četvrtak, 23. Jun 2016, 20:58

Tacan ti je rezon, ali te dve cetvorke pretvori u dvojke(zato sto da bi mogao da odredis broj svih delilaca moras svesti broj na najmanje moguce proste faktore sto znaci, da imas [inlmath]4[/inlmath]-ti stepen za dvojke ([inlmath]2+2[/inlmath]), treci stepen za petice, i prvi za trojku
[dispmath]2^2\cdot5\cdot5\cdot5\cdot2^2\cdot3[/dispmath]
Sto znaci
[dispmath](4+1)(3+1)(1+1)\\
5\cdot4\cdot2\\
40[/dispmath]
 
Postovi: 45
Zahvalio se: 20 puta
Pohvaljen: 30 puta

Re: Sestocifren broj sa 3 parne i 3 neparne cifre

Postod goranlj » Četvrtak, 23. Jun 2016, 21:01

Ja se izvinjavam, pogresio sam. Kada izbacim [inlmath]0[/inlmath] dobijem da je broj delilaca [inlmath]20[/inlmath], sto idalje nije tacan odgovor. Verovatno se onda [inlmath]0[/inlmath] racuna kao paran, sto sam i radio na pocetku kad sam dobio broj delilaca [inlmath]24[/inlmath]. Gde jetu greska?
goranlj  OFFLINE
 
Postovi: 8
Zahvalio se: 0 puta
Pohvaljen: 2 puta

Re: Sestocifren broj sa 3 parne i 3 neparne cifre

Postod goranlj » Četvrtak, 23. Jun 2016, 21:01

Nisam video prethodan odgovor.
Hvala puno :)
goranlj  OFFLINE
 
Postovi: 8
Zahvalio se: 0 puta
Pohvaljen: 2 puta

Re: Sestocifren broj sa 3 parne i 3 neparne cifre

Postod Daniel » Četvrtak, 23. Jun 2016, 21:43

@goranlj, samo da te podsetim da se, ako želiš, možeš zahvaliti čoveku klikom na thanks (sličica podignutog palca u gornjem desnom uglu njegovog posta). :)
I, dodao sam ti Latex u post, molim te da ga ubuduće koristiš.
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

Re: Sestocifren broj sa 3 parne i 3 neparne cifre

Postod jovanmilic97 » Četvrtak, 23. Jun 2016, 21:47

@Daniel Ma nema veze ako nije ''thankovao'' post, bitno da se zahvalio na kraju svejedno! :)
 
Postovi: 45
Zahvalio se: 20 puta
Pohvaljen: 30 puta

Re: Sestocifren broj sa 3 parne i 3 neparne cifre

Postod Daniel » Četvrtak, 23. Jun 2016, 23:08

Inače, isti ovaj zadatak je već postavljen u ovoj rubrici, i to nepunih sat vremena pre nego što je autor pokrenuo ovu temu.
Zamolio bih i autora, ali i sve korisnike – naravno da ne zahtevamo da pretražujete ceo forum kad postavljate neki zadatak, ali možete bar proveriti da li je taj zadatak možda bio u nekoj od najnovijih tema.
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta


Povratak na KOMBINATORIKA

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 11 gostiju


Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Petak, 29. Mart 2024, 05:58 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs