Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica OSTALE MATEMATIČKE OBLASTI KOMBINATORIKA

Najveci broj presječnih tačaka

[inlmath]{n\choose k}=\frac{n!}{\left(n-k\right)!k!}[/inlmath]

Najveci broj presječnih tačaka

Postod milka99 » Sreda, 20. Novembar 2019, 22:33

Zdravo svima, u skripti iz Diskretne matematike naišla sam na zadatak koji glasi: "U ravni su zadate tačke [inlmath]A_1, A_2,\ldots,A_k[/inlmath]. Kroz tačku [inlmath]A_i[/inlmath] povučeno je [inlmath]n_i[/inlmath] pravih, [inlmath]i=1,2,\ldots,k[/inlmath]. Odrediti najveći mogući broj presječnih tačaka ovih pravih."

Nemam jasnu ideju za ovaj zadatak, čak ni za neku geometrijsku interpretaciju. U skripti samo stoji rješenje:
[dispmath]{n_1+n_2+\cdots+n_k\choose2}-\sum\limits_{i=1}^k{n_i\choose2}+k[/dispmath] Jasno mi je da se od svih mogućih pravih biraju po dvije koje bi teoretski trebale da se sijeku, ali ne znam po kom principu i šta oduzimamo ovom sumom ni zašto se na kraju dodaje [inlmath]k[/inlmath] i to bih voljela da mi neko pojasni
Poslednji put menjao Daniel dana Četvrtak, 21. Novembar 2019, 00:52, izmenjena samo jedanput
Razlog: Korekcija Latexa
milka99  OFFLINE
 
Postovi: 1
Zahvalio se: 0 puta
Pohvaljen: 0 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+

Povratak na KOMBINATORIKA

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 41 gostiju


Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Četvrtak, 28. Mart 2024, 21:49 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs