Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica OSTALE MATEMATIČKE OBLASTI KOMBINATORIKA

Rasporedjivanje osoba u bioskopu – takmicenje skolsko

[inlmath]{n\choose k}=\frac{n!}{\left(n-k\right)!k!}[/inlmath]

Rasporedjivanje osoba u bioskopu – takmicenje skolsko

Postod ananas123 » Sreda, 02. Februar 2022, 23:05

Zadatak glasi: Treba raspodeliti [inlmath]20[/inlmath] osoba u jednom redu bioskopa na [inlmath]20[/inlmath] mesta. Ako se zna da Jovan sedi pored Marka, i Goran pored Vesne.

Ja sam uradio ovako:
[inlmath]2[/inlmath] osobe na [inlmath]20[/inlmath] mesta treba raspodeliti, potom [inlmath]2[/inlmath] osobe na [inlmath]18[/inlmath] mesta, i na kraju [inlmath]16[/inlmath] osoba na [inlmath]16[/inlmath] mesta i sve sabrao i dobio [inlmath]=343+16![/inlmath]. Ali nisam dobio svih 25 poena jer nije bio ceo zadatak tacan ne znam gde je greska. Izvinite na greskama novi sam clan, nisam jos spoznao sva pravila
Poslednji put menjao Daniel dana Četvrtak, 03. Februar 2022, 16:02, izmenjena samo jedanput
Razlog: Dodavanje Latex-tagova
 
Postovi: 1
Zahvalio se: 0 puta
Pohvaljen: 0 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+
  • +1

Re: Rasporedjivanje osoba u bioskopu – takmicenje skolsko

Postod Fare » Četvrtak, 03. Februar 2022, 19:45

Posmatraj Jovana i Marka kao jednu osobu. Isto to sa Goranom i Vesnom. Tada se zadatak svodi na to da treba rasporediti [inlmath]18[/inlmath] osoba na [inlmath]18[/inlmath] pozicija. Na kraju, uzmi u obzir da osobe u paru mogu zameniti mesta.
Fare  OFFLINE
 
Postovi: 110
Zahvalio se: 20 puta
Pohvaljen: 143 puta


Povratak na KOMBINATORIKA

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 37 gostiju


Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Četvrtak, 28. Mart 2024, 18:45 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs