Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica OSTALE MATEMATIČKE OBLASTI TEORIJA BROJEVA

Primjena algebarskih transformacija u teoriji brojeva

[inlmath]a^p\equiv a\pmod p,\;a\in\mathbb{Z},\;p\in\mathbb{P}[/inlmath]

Primjena algebarskih transformacija u teoriji brojeva

Postod kruznica14 » Utorak, 30. Jul 2019, 22:02

Lijep pozdrav. Ovih dana se pripremam za neke testove iz matematike i malo su mi nejasni neki zadaci pa ako bi mi neko od Vas pomogao doci do rjesenja mnogo bi mi znacilo. Zadatak glasi: Napisati kako se faktorise [inlmath]a^2-b^2[/inlmath] i pomocu toga dokazati da broj [inlmath]359999[/inlmath] nije prost. Takodjer ima i drugi dio koji nalaze da se pomocu formule [inlmath]a^2+2ab+b^2[/inlmath] dokaze da broj [inlmath]9006001[/inlmath] nije prost. Faktorisati formule znam ali ne i kako mi one mogu pomoci doci do ovog zakljucka.
Hvala puno!
Poslednji put menjao Daniel dana Utorak, 30. Jul 2019, 23:00, izmenjena samo jedanput
Razlog: Dodavanje Latex-tagova; korekcija pravopisa (razmak između tačke i naredne rečenice!)
 
Postovi: 11
Zahvalio se: 5 puta
Pohvaljen: 0 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+
  • +1

Re: Primjena algebarskih transformacija u teoriji brojeva

Postod Daniel » Utorak, 30. Jul 2019, 22:57

Pozdrav. Zar te ovaj prvi broj, [inlmath]359999[/inlmath], nekako ne vuče da ga napišeš kao [inlmath]360000-1[/inlmath]?
Slično tome, drugi broj, [inlmath]9006001[/inlmath], napišeš kao [inlmath]9000000+6000+1[/inlmath].
Nakon što napišeš ta dva broja u tim oblicima, više je nego očigledno na koji način se primene odgovarajuće algebarske formule.

kruznica14 je napisao:i malo su mi nejasni neki zadatci

Nikako zadatci. Ispravno je zadaci.
I, kad smo kod toga – nakon tačke, a pre sledeće rečenice obavezno ide razmak.
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta


Povratak na TEORIJA BROJEVA

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 30 gostiju


Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Četvrtak, 28. Mart 2024, 13:07 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs