Frank je napisao:Pomoću magnetne indukcije dokazati tvrdjenje

Frank je napisao:Ono što mi nije jasno je [inlmath](n+1)^2[/inlmath]. Da li je to sledeci član niza ili...?
Bitno je da uočiš pravilnost. U ovom zadatku koji si naveo imamo sumu kvadrata prirodnih brojeva ([inlmath]S_n[/inlmath]), pri čemu brojevi koji su kvadrirani čine aritmetički niz, i idu od [inlmath]1[/inlmath] pa do [inlmath]n[/inlmath], s korakom [inlmath]1[/inlmath]. To znači, suma [inlmath]S_{n+1}[/inlmath] bila bi isto to, samo što bi u njoj brojevi koji su kvadrirani išli od [inlmath]1[/inlmath] pa do [inlmath]n+1[/inlmath], takođe s korakom [inlmath]1[/inlmath]. Znači, ta suma bi glasila [inlmath]1^2+2^2+3^2+\cdots+(n-1)^2+n^2+(n+1)^2[/inlmath] (za slučaj da tvoje sledeće pitanje bude jesam li morao da pišem i sabirak [inlmath](n-1)^2[/inlmath] – ne, nisam morao, mogao sam i njega da „utopim“ u one tri tačke, ali napisao sam ovako da bi bilo razumljivije).
Frank je napisao:Po mom mišljenju u nekim zadacima moze da bude sledeci član, a u nekim ne mora, kao što je
ovaj (izmedju [inlmath]2k[/inlmath] i [inlmath]2(k+1)[/inlmath] ima još jedan član).
U tom zadatku imamo sumu koja glasi
[dispmath]S_n=\frac{1}{n+1}+\frac{1}{n+2}+\cdots+\frac{1}{2n}>\frac{13}{24}[/dispmath] Šta kod nje uočavamo? Imamo imenioce koji takođe čine aritmetički niz, koji kreću od broja koji je za [inlmath]1[/inlmath] veći od [inlmath]n[/inlmath] (tj. kreću od broja [inlmath]n+1[/inlmath]), svaki sledeći član je uvećan za [inlmath]1[/inlmath] u odnosu na prethodni, a poslednji član je dvostruko veći od broja [inlmath]n[/inlmath].
Kako bi onda glasila suma [inlmath]S_{n+1}[/inlmath]? Pa, imenioci bi takođe činili aritmetički niz, prvi član bi bio za [inlmath]1[/inlmath] veći od [inlmath]n+1[/inlmath] (tj. bio bi [inlmath]n+2[/inlmath]), svaki sledeći član bi bio uvećan za [inlmath]1[/inlmath] u odnosu na prethodni, a poslednji član bi bio dvostruko veći od broja [inlmath]n+1[/inlmath] (tj. bio bi [inlmath]2n+2[/inlmath]). Prema tome, imenioci su svi prirodni brojevi od [inlmath]n+2[/inlmath] pa do [inlmath]2n[/inlmath]. To jest – [inlmath]n+2,\,n+3,\,n+4,\,\ldots,\,2n-4,\,2n-3,\,2n-2,\,2n-1,\,2n[/inlmath]. Eto, sve je savršeno logično.
Ako si ovo skapirao, kako bi recimo odredio [inlmath]S_{n+1}[/inlmath], ako je
[dispmath]S_n=\frac{1}{3^{n+2}+5}+\frac{1}{3^{n+2}+7}+\frac{1}{3^{n+2}+9}+\cdots+\frac{1}{3^{n+2}+2n+3}[/dispmath] A kako bi glasili [inlmath]S_1[/inlmath], [inlmath]S_2[/inlmath] i [inlmath]S_3[/inlmath]?