Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica RAZNO PRIJEMNI ISPITI IZ MATEMATIKE

Prijemni ispiti u regionu

Informacije o prijemnim ispitima, testovi sa ranijih prijemnih itd.
  • +1

Re: Prijemni ispiti u regionu

Postod kostur » Ponedeljak, 22. Jun 2015, 20:16

U sustini najodvratniji moguci nacin za dobijanje poena je Random taktika. Ne opravdavam je, ali posmatram stvari racionalno. Upravo zato sam se uclanio ovde, da bih smanjio verovatnocu da se oslanjam na verovatnocu :mrgreen:
kostur  OFFLINE
 
Postovi: 33
Zahvalio se: 13 puta
Pohvaljen: 20 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+

Re: Prijemni ispiti u regionu

Postod Gamma » Ponedeljak, 22. Jun 2015, 20:23

Stvarno ne znam šta da ti kažem. Ali koliko ja znam na nekim faxovima ne vrijedi ništa zaokuržen tačan rezultat ako nema postupka. Tako da ne vidim korist od toga nagađanja.
Gamma  OFFLINE
 
Postovi: 1009
Zahvalio se: 183 puta
Pohvaljen: 239 puta

Re: Prijemni ispiti u regionu

Postod Ilija » Ponedeljak, 22. Jun 2015, 22:13

Slazem se da ne treba nagadjati na prijemnom (ili na bilo kom testiranju), ali na primer da uradim 19 od 20 zadataka, a da 20. ne znam sigurno bih ga zaokruzio na srecu umesto odgovora ne znam.
The difference between stupidity and genius is that genius has its limits. — Albert Einstein
Ilija  OFFLINE
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 505
Lokacija: Beograd, Srbija
Zahvalio se: 170 puta
Pohvaljen: 452 puta

Re: Prijemni ispiti u regionu

Postod Gamma » Ponedeljak, 22. Jun 2015, 22:37

Dobro to je slučaj kad bi bio siguran 100% da upadaš. A ako nisi siguran, ne treba se igrati.
Gamma  OFFLINE
 
Postovi: 1009
Zahvalio se: 183 puta
Pohvaljen: 239 puta

  • +2

Re: Prijemni ispiti u regionu

Postod Daniel » Ponedeljak, 22. Jun 2015, 23:10

Kao prvo, svi oni koji su na „Matemaniju“ dolazili i dolaze svakodnevno, neće na prijemnom ispitu ići na random taktiku, iz prostog razloga što će sve odgovore znati. :mhm:

E sad, što se tiče te random taktike, koja našim forumašima, kô što rekoh, neće trebati. Toga na prijemnom ispitu nesumnjivo ima, ali za to ne treba kriviti kandidate koji polažu – što reče kostur, svako razmišlja racionalno i gleda svoj interes kako da on lično prođe što bolje. I to je sasvim razumljivo.
Oni koji snose krivicu za takvo stanje su oni koji su osmislili takav sistem polaganja prijemnog i mogućnost da se „ide na sreću“.
Nekad ranije se prijemni sastojao od samo pet zadataka, ali pet zaista ozbiljnih zadataka, oko kojih se pošteno preznojiš i za koje ti bude malo i četiri sata koliko je prijemni trajao.
Naravno, ništa zaokruživanje, ništa taktika, gledao se samo postupak i ako ti je postupak pogrešan, pa makar na kraju rezultat i bio tačan – ništa od bodova.
A ako su već obesmislili prijemni ispit uvevši zaokruživanje i, samim tim, mogućnost da više poena dobiju ne oni s više znanja već oni koji imaju više sreće pri zaokruživanju, onda je još neshvatljivije da je sistem bodovanja takav da, nažalost, zaista stimuliše pogađanje „naslepo“.
Kada bi se dobijalo više negativnih poena za netačno zaokružen odgovor, a ne samo [inlmath]\frac{1}{3}[/inlmath] negativnih, onda bi takav sistem bio destimulišuć za isprobavanje raznih taktika.
Ovako, s postojećim sistemom bodovanja, zaista se na svaka tri nasumično zaokružena odgovora dobije, u proseku, jedan pozitivan bod (izračunao sam), što je meni, lično, zaista neshvatljivo.

Ali, i tu postoji mač s dve oštrice. Prošle godine, kad sam gledao rezultate prijemnog na nekoj višoj školi, bilo mi je smešno kako je nekoliko kandidata uspelo da na prijemnom „zaradi“ – negativne poene. :D
Znači, bukvalno, poneseš iz srednje škole određen broj poena, dođeš tamo na polaganje prijemnog, izgubiš celo prepodne – da bi se odatle vratio s još manjim brojem poena od onog koji si imao do tog jutra. :conf:
A onda sam seo i razmislio. Oni su verovatno išli upravo na tu taktiku, da će nasumičnim zaokruživanjem svih 20 odgovora dobiti makar nešto pozitivnih poena. Zaista, kad se pogleda račun verovatnoće, ako tako radite najverovatnije ćete biti na dobitku. Ali, caka je u reči najverovatnije. :) Naime, raspodela broja poena među takvim „taktizerima“ ima oblik Gausove krive, s maksimumom oko nekog malog broja pozitivnih poena. Ali, levi kraj te krive ide i u negativnost, tj. postoji vrlo mala verovatnoća da ćete biti takve loše sreće da zaokružite baš sve pogrešne odgovore. Verovatnoća za takav fijasko jeste vrlo mala po svakom pojedinačnom kandidatu, ali ako na ispit dođe oko hiljadu kandidata, među kojima nekoliko stotina zaokružuje na sreću, od tih nekoliko stotina većina će dobiti koji pozitivan poen, ali će postojati i ta manjina, svega njih nekolicina, ali će ipak postojati, koji će proći s negativnim brojem poena.
To je rizik koji sa sobom nosi ta „random taktika“. :)
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

Re: Prijemni ispiti u regionu

Postod Ilija » Ponedeljak, 22. Jun 2015, 23:48

Apsolutno se slazem da je prijemni uvodjenjem zaokruzivanja (bez uvazavanja postupka) totalno besmislen i na neki nacin neposten, jer licno desavalo mi se, na primer, da imam "ogroman" postupak i pogresim pri kraju sto dovodi do zaokruzivanja pogresnog odgovora i cak negativnih poena. A da se gleda postupak dobio bih neke poene sigurno. Tako da je to totalno glupo.

A sto se tice "random taktike", apsoutno sam protiv toga ukoliko se koristi u resavanju veceg dela prijemnog. Za jedan, dva zadatka smatram je sasvim OK.

Inace, srecno svima koji polazu prijemni. Da uradite sto bolje. :D
The difference between stupidity and genius is that genius has its limits. — Albert Einstein
Ilija  OFFLINE
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 505
Lokacija: Beograd, Srbija
Zahvalio se: 170 puta
Pohvaljen: 452 puta

Re: Prijemni ispiti u regionu

Postod Mirko Topalovic » Četvrtak, 25. Jun 2015, 20:40

Zar ima i takvih da lupaju odgovore??? Pa treba ubosti 20 komada :D I jos placaju prijavu za prijemni....
Kazite vase misljenje,ono najbitnije o fakultetima u smislu perspektiva drustvo tezina faxa i sve to o PMF FON i Saobracajnom fakultetu?
 
Postovi: 64
Zahvalio se: 26 puta
Pohvaljen: 13 puta

Re: Prijemni ispiti u regionu

Postod desideri » Petak, 26. Jun 2015, 12:16

@Mirko Topalovic,
prvo je potrebno da odlučiš da li ćeš biti inženjer ili matematičar.
Mene je uvek više zanimala praktična, primenjena matematika i ne toliko klasična.
Matematika bez primene po meni je moć bez izražaja, kao i da ne postoji.
Kada završiš PMF bićeš profesor (na fakultetu (bilo kom, svima treba matematika!) ili u srednjoj školi.)
Kada završiš SF ili FON bićeš inženjer, bečler i potom master sa petom godinom i možeš da radiš bilo gde.
Ovo uzmi sa rezervom, jer je nažalost za državne firme bitnije nešto drugo :( osim prosečne ocene i znanja.
Za privatne firme je opet nešto treće, oni gledaju da maksimalno iskoriste svog zaposlenog. Ali gledaju profit, tako da cene znanje.
Bar takvo je moje iskustvo.
A društvo, kolege i koleginice, fakultet bilo koji...
Pa to je sjajno na bilo kom fakultetu.
Samo od vas zavisi kako se postavite.
Pred vama maturantima je najbolji period života, verujte mi.
Najlepše mi je u životu bilo dok sam studirao :)
Korisnikov avatar
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 1542
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 1097 puta
Pohvaljen: 864 puta

Re: Prijemni ispiti u regionu

Postod Mirko Topalovic » Petak, 26. Jun 2015, 15:19

Hvala na ovom ... Zaista cenim trud i iskrenost :)
Kakva je situacija kad se zavrsi SF,1)da li ima posla 2)koji posao moze da se radi i 3)kako se krecu zarade kod nas....
Za FON,da li kad se zavrsi informacioni smer imam zvanje programer ili nesto drugo??
I koliko traju obicno predavanja na fakultetu,tj koliko traje radni dan na faxu (broj casova itd) ?
 
Postovi: 64
Zahvalio se: 26 puta
Pohvaljen: 13 puta

Re: Prijemni ispiti u regionu

Postod desideri » Petak, 26. Jun 2015, 20:00

Za SF:
Znam iz prve ruke, no uzmi sa rezervom, nikad se ne zna, ne bih da sugerišem bilo kom našem korisniku nešto pa da se ispostavi da nije baš tako :(
  • Najbolji za posao je smer Logistika. Profesori su kvalitetni i znanje koje se dobija je dobro, primenjivo u praksi (moje mišljenje).
  • Najzanimljiviji je smer Vazdušni saobraćaj i transport, no tek ovo uzmi s rezervom, to sam ja završio :)
  • Bilo koji drumski smer, a posebno bezbednost, može biti jako zanimljiv i atraktivan.
Za FON:
  • Menadžment je i te kako ok, to je završio moj rođeni brat, odmah je našao posao (nakon par meseci od diplomiranja). Potom je napredovao, ali u smislu plate i po privatnim firmama.
  • Programiranje je isto ok, ali ćeš uvek biti manje cenjen kao programer u odnosu na inženjera sa ETF-a koji je tog usmerenja. Na programere sa FON-a gledaju kao na priučene. Na programere sa PMF-a gledaju kao na "lar pur lar" programere (izvinjavam se na prepevanom francuskom, ovo mu dođe kao "umetnost radi umetnosti"). Programeri sa SF ne postoje. Ponovo se ograđujem, ovo je moje mišljenje i moje iskustvo.
Za PMF:
Možeš samo da predaješ u osnovnoj ili srednjoj školi ili na fakultetu ili da se baviš naukom ceo život uz sve to.

p.s. Radni dan na fakultetu je obično oko 6-8 sati, no ja sam kao student prodekan svojevremeno znao i da prespavam na fakultetu :D
Imao sam kancelariju, a imali smo i klub...
Ovakve stvari vama budućim brucošima ne preporučujem :nene:
Samo sam krajnje iskren :)

p.s. Po ko zna koji put se ograđujem, ovo je samo moje mišljenje, no verujte mi da imam iskustvo. :)
Korisnikov avatar
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 1542
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 1097 puta
Pohvaljen: 864 puta

PrethodnaSledeća

Povratak na PRIJEMNI ISPITI IZ MATEMATIKE

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 20 gostiju


Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Četvrtak, 28. Mart 2024, 15:07 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs