Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica RAZNO PRIJEMNI ISPITI IZ MATEMATIKE

Prijemni 2020

Informacije o prijemnim ispitima, testovi sa ranijih prijemnih itd.

Prijemni 2020

Postod dusan12 » Petak, 12. Jun 2020, 12:36

Imam neka pitanja za prijemni pa eto da postavim ovde jer nemam bas koga da pitam (prijemni za ETF/FON)

1. Sta od pribora bi trebalo da ponesem znam da dobijem neki pribor od dezurnih da li je to dovoljno, i da li je dozvoljeno koristiti lenjir i sestar i da li onda to treba da ponesem
2. Na koje oblasti bi trebalo najvise da obratim paznju da ih sada najvise provezbam pred prijemni
3. Da li mogu nositi sat (verujem da necu moci pametni sat, zanima me za obicni posto sam negde video da se skidaju satovi sa ruke u toku prijemnog)
4. Da li imate neke dodatne savete u vezi prijemnog
dusan12  OFFLINE
 
Postovi: 7
Zahvalio se: 5 puta
Pohvaljen: 0 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+

Re: Prijemni 2020

Postod miletrans » Petak, 12. Jun 2020, 19:15

Što se tiče prvog i trećeg pitanja, mislim da je najbolje da direktno kontaktiraš fakultet koji te zanima. Svi fakulteti imaju posebne ljude i komisije koji se bave upisom, pa će ti oni svakako dati najprecizniju informaciju. I u elektronskom i u štampanom (ako još uvek postoji) izdanju "Informatora" ćeš naći odgovore na mnoga pitanja, a i kome i na koji način se obratiti u slučaju bilo kakvih nedoumica. Ovo ti je daleko najsigurnije. Možda se nešto promenilo od prošle godine, naročito imajući u vidu ovogodišnje okolnosti i to da niko nije potpuno siguran kako će se stvari odvijati i šta nas čeka.

Za drugo pitanje, teško da bilo ko može da ti da precizan i tačan odgovor. Ti znaš i sam šta ti najviše "škripi", šta ti ide bolje šta lošije, šta kapiraš brže, šta sporije... Sve te stvari su prilično individualne.

A saveti... Pa prvu stvar sam ti već rekao, veruj samo zvaničnim izvorima. Ne uzdaj se preterano u forume, statuse, objave... Ne kažem da takve stvari treba potpuno ignorisati, ali, sada ja mogu da objavim da sam "iz pouzdanih izvora" iz "prve ruke" saznao da na "tom i tom fakultetu" na prijemnom ispitu neće biti zadataka iz "te i te" oblasti matematike. Ili da napišem da će na istom fakultetu prijemni biti "užasno težak" da niko neće moći da ima ni 20 bodova. Da li su te informacije korisne? Pa ne baš preterano. Da li su tačne? Naravno da nisu.

Za sam prijemni, većinu stvari mislim da si već čuo. Radi polako, ne brzaj, razmišljaj dobro, "Tri puta meri, jedan put seci". Kreni od onih zadataka koje najbolje znaš, pa polako ka težim. Razmisli dobro šta se traži u zadatku nemoj nepotrebno gubiti vreme na stvari koje se ne traže. Na primer, često kod polinoma drugog stepena treba odrediti zbir ili razliku kvadrata ili kubova njihovih nula. Nema potrebe određivati nule, brže je preko Vietovih formula. Ili, se u nekim zadacima traži samo broj realnih/kompleksnih rešenja. Ili, kod trigonometrije, traži se broj rešenja jednačine u intervalu od-do. Pa onda treba voditi računa da li je interval otvoren ili zatvoren. Da skratim priču, pažljivo čitaj i polako radi.

Kada sam bio na studijama, obično dan pred ispit (ili makar samo popodne) ništa nisam učio. Obično bih se opustio uz laganu šetnju i neku dobru knjigu. Razmisli i sam, spremaš se već neko vreme za prijemni, šta će ti značiti tih par sati više ili manje? Po mom mišljenju, samo sebi stvaraš nepotrebnu tenziju. Naspavaj se dobro, lezi na vreme, opusti se. Kreni na prijemni na vreme, bolje da budeš tamo pola sata ranije nego pet minuta kasnije. Pokušaj da predvidiš sve potencijalne saobraćajne gužve i zastoje. Imaj u vidu da će još nekoliko stotina tvojih kolega u isto vreme ići na isto mesto, pa i to može da doprinese gužvi. Pa treba naći učionicu ili amfiteatar u kome se polaže (sad je valjda sve na fakultetima, nekad je bilo na sajmu), pa svoj broj mesta...

Neko bolje funkcioniše kada ne jede ništa, neko bolje radi kad je sit. Takva stvar je prilično individualna, svako bi trebalo da zna kako mu odgovara. Ja sam, recimo, maksimalno izbegavao da jedem pred ispit, ali sam zato pio ogromne količine vode. Ali, opet kažem, sve je to individualno.

Za kraj, samo da ti skrenem pažnju da je prijemni samo jedan korak u studiranju. Jeste velika i ozbiljna stvar, ali daleko od najtežeg ispita koji ćeš imati na fakultetu. Zato ti i savetujem da mu pristupiš bez treme ili straha (a zašto bi ih i imao?) i neće biti nikakvih problema.

Hteo bih samo da naglasim (iako je to predviđeno i Pravilnikom) da je ovaj post isključivo moje lično mišljenje i da je baziran na ličnim iskustvima. Meni je odgovarao ovakav način rada i ovakav pristup, što sa nekim drugim ne mora da bude slučaj. Zato kažem, sve je individualno.
Globalni moderator
 
Postovi: 601
Zahvalio se: 54 puta
Pohvaljen: 692 puta

Re: Prijemni 2020

Postod pentagram142857 » Petak, 12. Jun 2020, 20:27

Naravno, to koliko ces dobro da uradis prijemni zavisi od toga koju srednju skolu si zavrsio i koliko si ucio matematiku. Ako si nesiguran mozes da radis prijemni i za neki laksi fakultet ili visu skolu.
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 135
Zahvalio se: 49 puta
Pohvaljen: 120 puta


Povratak na PRIJEMNI ISPITI IZ MATEMATIKE

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 20 gostiju


Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Četvrtak, 28. Mart 2024, 11:48 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs