Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica OSTALE MATEMATIČKE OBLASTI ANALITIČKA GEOMETRIJA

Prihvatljiv broj rešenja

[inlmath]\left(x-p\right)^2+\left(y-q\right)^2=R^2[/inlmath]

Prihvatljiv broj rešenja

Postod Stared_Long_Enough » Petak, 27. Maj 2022, 23:58

Ovo je zadatak: Odrediti jednačine tangenata kružnice [inlmath]x^2+y^2-2x-24=0[/inlmath] koje seku pravu [inlmath]7x-y=0[/inlmath] pod uglom [inlmath]\alpha=\frac{\pi}{4}[/inlmath]

Ja sam dobila 4 rešenja, 4 tangente, jer sam uzela u obzir mogućnost da je [inlmath]\varphi=\text{arctg }|\pm1|[/inlmath], pa logično da vrednost nagiba "[inlmath]k[/inlmath]" daje dva različita rešenja. Problem nastaje kada na više različitih mesta nalazim drugačija rešenja.
Neko koristi samo slučaj sa [inlmath]+1[/inlmath], a neko koristi slučaj sa [inlmath]\pm1[/inlmath]. Tako da se negde poklapa sa mojim rešenjem, a negde se samo rešavaju prve dve tangente.

Ne razumem kako je negde tačno, a negde nepotrebno? (mislila sam da se radi o tome da je [inlmath]0<\varphi<\frac{\pi}{2}[/inlmath], ali sam posle našla zadatak rešen na moj način)
 
Postovi: 19
Zahvalio se: 7 puta
Pohvaljen: 1 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+

Re: Prihvatljiv broj rešenja

Postod Fare » Subota, 28. Maj 2022, 00:23

Dobro si zaključila, 4 rešenja.
Fare  OFFLINE
 
Postovi: 110
Zahvalio se: 20 puta
Pohvaljen: 143 puta


Povratak na ANALITIČKA GEOMETRIJA

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 34 gostiju

cron

Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Četvrtak, 28. Mart 2024, 16:44 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs