Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica OSTALE MATEMATIČKE OBLASTI ANALITIČKA GEOMETRIJA

Povrsina figure

[inlmath]\left(x-p\right)^2+\left(y-q\right)^2=R^2[/inlmath]

Povrsina figure

Postod markonikolic23 » Subota, 27. Februar 2021, 12:45

E sad evo opet ja... Ovaj zadatak sasvim ne razumem, stavljen je pod oblascu linearne algebre al mi to nikad u srednjoj nismo ni pomenuli
Povrsina figure ogranicene linijom [inlmath]|x+1|+|y-2|=3[/inlmath] iznosi
[inlmath]9,\,6,\,9\sqrt2,\,6\sqrt2,\,18[/inlmath]

Ja sam trazio nesto po netu neko objasnjenje al mi izlaze zadaci koji se resavaju nekim integralima i koji su dosta kompleksniji, pa ako neko moze samo da mi objasni postupak ili neku formulu kod ovog tipa zadatka. Hvala
 
Postovi: 24
Zahvalio se: 11 puta
Pohvaljen: 1 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+

Re: Povrsina figure

Postod Daniel » Nedelja, 28. Februar 2021, 11:29

Nije ovo linearna algebra, ovo je analitička geometrija, pa sam prebacio temu. Moguće da se predmet zove „Linearna algebra i analitička geometrija“, pa da te to zbunilo.

Može se i ovaj zadatak rešiti pomoću integrala, ali bi to, kako već napisah za jedan zadatak sličan ovome, bilo „gađanje komaraca topovima“. :)

Jesi li pokušao da skiciraš krivu datu ovim izrazom? Pošto imaš apsolutne vrednosti, treba to da razdvojiš na slučajeve [inlmath]y<2[/inlmath] i [inlmath]y>2[/inlmath], a zatim svaki od ta dva slučaja na podslučajeve [inlmath]x<-1[/inlmath] i [inlmath]x>-1[/inlmath], kako bi se oslobodio apsolutnih zagrada. Pokušaj tako, pa javi ako ne bude išlo. Ako skiciraiš kako treba, dobićeš jednu vrlo lepu i pravilnu figuru, čija se površina očas posla izračuna, bez dodatne potrebe za papirom i olovkom.
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9299
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5148 puta
Pohvaljen: 4949 puta


Povratak na ANALITIČKA GEOMETRIJA

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 21 gostiju


Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Utorak, 19. Mart 2024, 11:40 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs