Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica OSTALE MATEMATIČKE OBLASTI ANALITIČKA GEOMETRIJA

Simetrične ravni

[inlmath]\left(x-p\right)^2+\left(y-q\right)^2=R^2[/inlmath]

Simetrične ravni

Postod SkylineGTR » Petak, 19. Novembar 2021, 21:17

Ceo zadatak glasi: Date su ravni:
[inlmath]\alpha\colon x+y=0[/inlmath]
i
[inlmath]\beta\colon2x+4y-z+5=0[/inlmath]

Prvo pitanje je ispitati medjusobni polozaj ovih ravni, gde sam ja dobio da se ravni seku na osnovu sledeceg postupka:
[dispmath]\frac{1}{2}\neq\frac{1}{4}\neq\frac{0}{-1},[/dispmath] dakle ocigledno nisu paralelne.

E sad, drugo pitanje kaze da su ravni [inlmath]\gamma[/inlmath] i [inlmath]\beta[/inlmath] simetricne u odnosu na ravan [inlmath]\alpha[/inlmath] i trazi se jednacina ravni [inlmath]\gamma[/inlmath]. Ja stvarno nemam ideju kako da nadjem ovu ravan, u zbirci nema nijedan zadatak sa simetrijom. Da li neko moze da pomogne?
 
Postovi: 8
Zahvalio se: 1 puta
Pohvaljen: 0 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+
  • +1

Re: Simetrične ravni

Postod miletrans » Nedelja, 21. Novembar 2021, 21:00

Mislim da ti je najlakši način bio da odrediš pravu koja predstavlja presek ravni [inlmath]\alpha[/inlmath] i [inlmath]\beta[/inlmath]. Obeležićemo je sa [inlmath]p[/inlmath] i znamo da i ravan [inlmath]\gamma[/inlmath] mora da sadrži tu pravu). Onda odrediš bilo koju tačku na ravni [inlmath]\beta[/inlmath] koja ne pripada pravoj [inlmath]p[/inlmath] i odrediš tačku koja joj je simetrična u odnosu na ravan [inlmath]\alpha[/inlmath]. Ravan [inlmath]\gamma[/inlmath] je određena tom tačkom i pravom [inlmath]p[/inlmath].
Globalni moderator
 
Postovi: 600
Zahvalio se: 54 puta
Pohvaljen: 690 puta


Povratak na ANALITIČKA GEOMETRIJA

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 6 gostiju

cron

Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Utorak, 19. Mart 2024, 06:00 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs