Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica RAZNO PSEUDOMATEMATIKA

ista površina

Radovi za koje se tvrdi da su matematički, ali nemaju rigorozan dokaz.
(Ne ulazite ako imate slab želudac! :) )

ista površina

Postod ms.srki » Utorak, 25. Februar 2020, 00:27

Pravougaonik ABCD , duž EF koja je manja ili veća od stranice AB , konstruiši pravougaonik EFGH koji ima istu površinu kao pravougaonik ABCD, dozvoljeno je samo neoznačeni lenjir i šestar , poželjno je da se uradi u "GeoGebra"

SREĆNO !!!!
Korisnikov avatar
ms.srki  OFFLINE
 
Postovi: 186
Zahvalio se: 21 puta
Pohvaljen: 6 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+

Re: ista površina

Postod Daniel » Utorak, 25. Februar 2020, 19:31

Zadatak se jednostavno rešava ako se iskoristi činjenica da je u situaciji na sledećoj slici,

tetive.png
tetive.png (1.01 KiB) Pogledano 2115 puta

proizvod [inlmath]AE\cdot CE[/inlmath] jednak proizvodu [inlmath]BE\cdot DE[/inlmath] (što se, opet, lako dokazuje preko sličnosti trouglova [inlmath]\triangle ABE[/inlmath] i [inlmath]\triangle DCE[/inlmath], odakle je [inlmath]\frac{AE}{DE}=\frac{BE}{CE}[/inlmath]).
Eto, ko hoće nek rešava, dalje je baš lako...

Nego, zbog čega ovo u „Pseudomatematiku“, kad ovo uopšte nije nerešiv (a pogotovo ne dokazano nerešiv) problem? Da prebacim u „Geometriju“?
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

Re: ista površina

Postod ms.srki » Četvrtak, 27. Februar 2020, 13:13

Kada spojim tvoje tačke ABCD dobijem nepravilan četvorougao , ja sam tražio pravougaonik . I ceo postupak , a ne deo .
Korisnikov avatar
ms.srki  OFFLINE
 
Postovi: 186
Zahvalio se: 21 puta
Pohvaljen: 6 puta

Re: ista površina

Postod Daniel » Četvrtak, 27. Februar 2020, 18:30

A ko je rekao da spojiš te četiri tačke? Ja to nigde nisam napisao. Čitaj malo pažljivije.
Ja sam samo dao osnovnu ideju rešavanja zadatka bez namere da dajem rešenje „na tacni“, jer to i inače nije praksa na ovom forumu.
Na osnovu ove početne ideje, svako ko je u osnovnoj školi konstruisao makar jednakostraničan trougao umeće da konstruiše i pravougaonik kakav se ovde traži.

Podsetio bih te i da mi nisi odgovorio na pitanje:
Daniel je napisao:Nego, zbog čega ovo u „Pseudomatematiku“, kad ovo uopšte nije nerešiv (a pogotovo ne dokazano nerešiv) problem? Da prebacim u „Geometriju“?
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

Re: ista površina

Postod ms.srki » Nedelja, 01. Mart 2020, 17:57

- ne prebacuj u geometriju , nek ostane u pseudomatematici

- u osnovnoj školi , geometrisko rešenje za direknu proporciju preko trouglova

- ovde je geometrisko rešenje obrnute proporcije , a koliko je meni poznato ne postoji

- mala izmena , Pravougaonik ABCD , duž AE koja je manja ili veća od stranice AB , konstruiši pravougaonik AEFG koji ima istu površinu kao pravougaonik ABCD

- GeoGebra rešenje https://1drv.ms/u/s!AhfPZZIhEfRIgULZ-dt ... X?e=qrgdfd za AE veće od AB

-upustvo za upotrebu , tačka D menja se dužina strane AD , tačka B menja se dužina AB , tačka E menja se dužina AE , uključite ( opis konstrukcije ) I proverite da li sam poštovao pravila, [inlmath]q_1[/inlmath] I [inlmath]q_2[/inlmath] su površine pravougaonika ABCD I AEFG provera tačnosti

-postoji verzija kada je AE manje AB , ako znate postavite ga
Korisnikov avatar
ms.srki  OFFLINE
 
Postovi: 186
Zahvalio se: 21 puta
Pohvaljen: 6 puta


Povratak na PSEUDOMATEMATIKA

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 28 gostiju


Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Četvrtak, 28. Mart 2024, 13:56 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs