Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica RAZNO PSEUDOMATEMATIKA

bisekcija

Radovi za koje se tvrdi da su matematički, ali nemaju rigorozan dokaz.
(Ne ulazite ako imate slab želudac! :) )

bisekcija

Postod ms.srki » Utorak, 27. Oktobar 2015, 18:46

bisekcija se vrši kao na slici uz pomoć šestara i lenjira
121.png
121.png (1.91 KiB) Pogledano 1517 puta

da li postoji još neki drugi postupak ?
Korisnikov avatar
ms.srki  OFFLINE
 
Postovi: 186
Zahvalio se: 21 puta
Pohvaljen: 6 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+

Re: bisekcija

Postod desideri » Sreda, 28. Oktobar 2015, 02:55

Ja stvarno ne znam za drugi postupak. Ovaj koji si prikazao je sasvim jasan. Da li ti znaš (ili bilo koji drugi naš korisnik) neki drugi postupak?
Korisnikov avatar
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 1542
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 1097 puta
Pohvaljen: 864 puta

  • +1

Re: bisekcija

Postod Daniel » Sreda, 28. Oktobar 2015, 02:59

Sa'ćemo videti rešenja s poluloptama u prostoru, sa zakrivljenim lenjirima, s malo zaobljenim uglovima... :roll:
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

Re: bisekcija

Postod ms.srki » Sreda, 28. Oktobar 2015, 17:22

desideri , valjda iz slike možeš da razumeš postupak , ako neznaš sledeći put biće korak po korak
222.png
222.png (2.94 KiB) Pogledano 1488 puta

da li postoji još neki drugi postupak ?
Korisnikov avatar
ms.srki  OFFLINE
 
Postovi: 186
Zahvalio se: 21 puta
Pohvaljen: 6 puta

Re: bisekcija

Postod Daniel » Sreda, 28. Oktobar 2015, 18:27

Hm, ova tema ima potencijala da bude zanimljivija nego što mi se u startu činilo. :)

Čak, ako se nastavi ovako, možda je i prebacimo iz „Pseudomatematike“ u „Geometriju“? Videćemo, ima vremena. ;)

Evo i od mene još jednog načina rešavanja bisekcije:

bisekcija.png
bisekcija.png (888 Bajta) Pogledano 1485 puta

Neka je zadat ugao [inlmath]xOy[/inlmath] kojem treba izvršiti bisekciju. Uzmemo proizvoljni otvor šestara i iz tačke [inlmath]O[/inlmath] šestarom označimo tačku [inlmath]P[/inlmath] na kraku [inlmath]Oy[/inlmath]. Zatim kroz tačku [inlmath]P[/inlmath] konstruištemo pravu paralelnu kraku [inlmath]Ox[/inlmath] (da ne bih komplikovao sliku, pretpostaviću da je svima poznato kako se lenjirom i šestarom konstruiše prava paralelna datoj pravoj, a koja prolazi kroz datu tačku – ali ako bude potrebno, mogu prikazati i taj deo postupka). Obeležimo tu pravu sa [inlmath]p[/inlmath]. Sada u otvor šestara uzmemo rastojanje [inlmath]OP[/inlmath] i iz tačke [inlmath]P[/inlmath] šestarom označimo tačku [inlmath]Q[/inlmath] na pravoj [inlmath]p[/inlmath] ([inlmath]OP=PQ[/inlmath]). Kroz tačke [inlmath]O[/inlmath] i [inlmath]Q[/inlmath] povučemo pravu i ta prava će biti simetrala ugla [inlmath]xOy[/inlmath].
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

Re: bisekcija

Postod ms.srki » Četvrtak, 29. Oktobar 2015, 17:35

primeni si postupak ' ROMB' , jer je tvoja konstrukcija odnos ugla u rombu.
ja sam predhodni postupak primenio je paralelnost dva ugla , ima još , da li ih znate :whistle:
Korisnikov avatar
ms.srki  OFFLINE
 
Postovi: 186
Zahvalio se: 21 puta
Pohvaljen: 6 puta

  • +1

Re: bisekcija

Postod desideri » Četvrtak, 29. Oktobar 2015, 21:07

Ja sam odgovorio sasvim jasno i kulturno u skladu s Pravilnikom. Ovo tvoje:
ms.srki je napisao:desideri , valjda iz slike možeš da razumeš postupak , ako neznaš sledeći put biće korak po korak

Em je nepismeno ("neznaš") em je nipodaštavajuće. Direktno vređanje moderatora, na uvijen način.
Predložiću tvoje banovanje na par dana moderatorskom timu jer si po mom mišljenju preterao.
Korisnikov avatar
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 1542
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 1097 puta
Pohvaljen: 864 puta

  • +1

Re: bisekcija

Postod Daniel » Četvrtak, 29. Oktobar 2015, 21:13

Ma, tako on stalno. :) Ja već i navikao. :)
Banovanje – pa, može, ali samo na par dana (zasad, tj. ovog puta). Kako si, uostalom, i sam predložio.
Bilo bi mi žao da na duži period ostanemo bez svih ovih sjajnih ms.srkijevih „novotarija“. :)
Mada, kako je krenuo...
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

Re: bisekcija

Postod ms.srki » Nedelja, 01. Novembar 2015, 07:47

Deltoid , ako ne razumete sliku daću vam korak po korak , stranice AD i AF su jednake , stranice DE i FE su jednake , bisekcija pomoću deltoida
5.png
5.png (3.38 KiB) Pogledano 1428 puta

da li postoji još neki drugi postupak ?
Korisnikov avatar
ms.srki  OFFLINE
 
Postovi: 186
Zahvalio se: 21 puta
Pohvaljen: 6 puta

Re: bisekcija

Postod Daniel » Nedelja, 01. Novembar 2015, 21:08

Jedan savet – kad predstavljaš neki postupak konstrukcije, nikad nemoj crtati specijalan slučaj. Ti si sada nacrtao slučaj pravog ugla kojem treba izvršiti bisekciju, iako taj ugao ne mora uopšte biti prav, a postupak koji si prikazao, pomoću deltoida, može se primeniti na svaki ugao, tj. ne važi samo za specijalan slučaj pravog ugla.

Drugo,
ms.srki je napisao:Deltoid , ako ne razumete sliku daću vam korak po korak

Poželjno je da uvek napišeš korak po korak. Kao što i ja to činim. Ovaj postupak sad možemo svi razumeti (i verovatno smo ga svi i razumeli), ali radi budućih posetilaca, među kojima se može naći neko kome neće biti baš sve jasno, treba da, pored skice, napišeš i tačan postupak konstrukcije. Bar se tako to radi u matematici.

ms.srki je napisao:da li postoji još neki drugi postupak ?

Ma, ima ih kol'ko hoćeš, možemo da nabrajamo dok nam ne dosadi. Evo od mene još jedan način, i dosta od mene. :)

bisekcija.png
bisekcija.png (1.47 KiB) Pogledano 1416 puta

Na kraku [inlmath]Ox[/inlmath] odaberemo proizvoljnu tačku [inlmath]P[/inlmath]. Odmerimo šestarom dužinu [inlmath]OP[/inlmath], zabodemo šestar u teme ugla [inlmath]O[/inlmath] i na kraku [inlmath]Oy[/inlmath] obeležimo tačku [inlmath]Q[/inlmath], tako da je [inlmath]OP=OQ[/inlmath]. Kroz tačku [inlmath]P[/inlmath] konstruišemo normalu na krak [inlmath]Ox[/inlmath], a kroz tačku [inlmath]Q[/inlmath] konstruišemo normalu na krak [inlmath]Oy[/inlmath] (svi znamo kako se konstruiše normala, to neću objašnjavati). Presek ove dve normale daće tačku [inlmath]R[/inlmath], a [inlmath]OR[/inlmath] će predstavljati simetralu ugla [inlmath]xOy[/inlmath].
Ovo bismo mogli nazvati bisekcijom pomoću deltoida s naspramnim pravim uglovima.



Nego, šta je poenta ovog nabrajanja različitih načina bisekcije? Ako je poenta to da u jednoj temi imamo što više načina na koje možemo izvršiti bisekciju, onda svakako podržavam takvu ideju. :) Ako je poenta to da nas u jednom trenutku „iznenadiš“ svojim revolucionarno novim načinom bisekcije – može i to, svakako, i u tom slučaju mislim da je vreme da polako pređeš na stvar... :)
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta


Povratak na PSEUDOMATEMATIKA

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 33 gostiju


Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Četvrtak, 28. Mart 2024, 18:28 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs