Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica OSTALE MATEMATIČKE OBLASTI VEROVATNOĆA

Izvlačenje "pika"

[inlmath]P\left(A_k/B\right)P\left(B\right)=P\left(B/A_k\right)P\left(A_k\right)[/inlmath]

Re: Izvlačenje "pika"

Postod Froger » Subota, 07. Septembar 2019, 14:27

Kada sam uvrstio konkretne brojeve u zadatak, dobio sam da je rezultat za [inlmath]P(H_1/A)[/inlmath] i [inlmath]P(H_2/A)[/inlmath] zapravo [inlmath]0.5[/inlmath], što je veoma interesantno.

Rezultat je prost i dobija se:
[dispmath]P(B)=P(H_1)P(B/H_1)+P(H_2)P(B/H_2)=\frac{1}{2}\cdot\frac{1}{16}+\frac{1}{2}\cdot\frac{1}{16}=\frac{1}{16}[/dispmath] Edit: Iz nekog razloga nisam mogao da editujem prethodnu poruku, pa sam napravio novu. Nadam se da ne smeta.
Froger  OFFLINE
 
Postovi: 5
Zahvalio se: 0 puta
Pohvaljen: 1 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+

Re: Izvlačenje "pika"

Postod Daniel » Subota, 07. Septembar 2019, 21:48

Froger je napisao:Kada sam uvrstio konkretne brojeve u zadatak, dobio sam da je rezultat za [inlmath]P(H_1/A)[/inlmath] i [inlmath]P(H_2/A)[/inlmath] zapravo [inlmath]0.5[/inlmath], što je veoma interesantno.

Verovatnoće [inlmath]P(H_1/A)[/inlmath] i [inlmath]P(H_2/A)[/inlmath] nikako ne mogu biti jednake, što je čak i intuitivno jasno. Ako bi priložio svoj postupak, mogao bih ti reći gde si napravio grešku.

Takođe, ne znam ni kako si dobio da je [inlmath]P(B/H_1)=P(B/H_2)[/inlmath], ni to ne može biti tačno.

Froger je napisao:Edit: Iz nekog razloga nisam mogao da editujem prethodnu poruku,

viewtopic.php?f=17&t=2410
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

Re: Izvlačenje "pika"

Postod Froger » Subota, 07. Septembar 2019, 23:23

Daniel je napisao:Takođe, ne znam ni kako si dobio da je [inlmath]P(B/H_1)=P(B/H_2)[/inlmath], ni to ne može biti tačno.

Loše sam račun odradio jer sam posmatrao kao da u oba dela ima po [inlmath]3[/inlmath] pika, a trebalo je da gledam da u jednom ima [inlmath]3[/inlmath], a u drugom [inlmath]5[/inlmath].

Izvinjavam se stvarno na ovako glupoj grešci.

Znači [inlmath]P(B/H_1)=\frac{1}{14}[/inlmath] i [inlmath]P(B/H_2)=\frac{3}{14}[/inlmath]?
Froger  OFFLINE
 
Postovi: 5
Zahvalio se: 0 puta
Pohvaljen: 1 puta

Re: Izvlačenje "pika"

Postod Daniel » Ponedeljak, 09. Septembar 2019, 15:18

Nema potrebe da se izvinjavaš, nisi nikom učinio ništa loše. :)

Jeste, dobre su ti vrednosti za [inlmath]P(B/H_1)[/inlmath] i [inlmath]P(B/H_2)[/inlmath]. Proveri još onaj deo sa [inlmath]P(H_1/A)[/inlmath] i [inlmath]P(H_2/A)[/inlmath] (kao što rekoh, te dve verovatnoće ne mogu biti međusobno jednake), a nakon toga je preostalo da nađeš [inlmath]P(B)[/inlmath].
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

Prethodna

Povratak na VEROVATNOĆA

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 48 gostiju


Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Četvrtak, 28. Mart 2024, 19:22 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs