Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica OSTALE MATEMATIČKE OBLASTI VEROVATNOĆA

Vjerovatnoća odabira učenika

[inlmath]P\left(A_k/B\right)P\left(B\right)=P\left(B/A_k\right)P\left(A_k\right)[/inlmath]

Vjerovatnoća odabira učenika

Postod lattok » Subota, 26. Decembar 2020, 13:40

U razredu je [inlmath]24[/inlmath] učenika, nastavnik pita [inlmath]5[/inlmath] slučajno odabranih.
a) Kolika je vjerovatnoća da ćete biti pitani baš vi?
b) Kolika je vjerovatnoća da ćete biti pitani vi i učenik pored vas iz klupe?

Da li je moguće ovaj pod a) uraditi ovako:
[dispmath]P(A)=\frac{5\choose1}{24\choose5}[/dispmath] Za ovaj drugi da li se koristi samo [inlmath]2[/inlmath] umjesto jedinice kao pod a)?
lattok  OFFLINE
 
Postovi: 19
Zahvalio se: 17 puta
Pohvaljen: 0 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+

Re: Vjerovatnoća odabira učenika

Postod primus » Subota, 26. Decembar 2020, 16:33

a) Tačno si uradio.
b) [dispmath]P(B)=\frac{4\choose1}{23\choose4}[/dispmath]
Plenus venter non studet libenter
Korisnikov avatar
primus  OFFLINE
 
Postovi: 232
Zahvalio se: 15 puta
Pohvaljen: 278 puta

  • +2

Re: Vjerovatnoća odabira učenika

Postod Daniel » Nedelja, 27. Decembar 2020, 10:15

Moji rezultati se ne poklapaju s vašima.
Pod a) imamo broj ukupnih slučajeva [inlmath]24\choose5[/inlmath] (to je jedino što mi se poklapa). Broj povoljnih slučajeva (to što će vas nastavnik prozvati neće baš za svakoga biti povoljan slučaj, no znate na šta mislim) dobijamo na sledeći način. Vi ste među prozvanima – znači, broj načina na koji nastavnik može od preostala [inlmath]23[/inlmath] učenika prozvati njih [inlmath]4[/inlmath] (kako bi vas bilo ukupno [inlmath]5[/inlmath] prozvanih) iznosi [inlmath]23\choose4[/inlmath].
Pod b) broj ukupnih slučajeva ostaje isti kao pod a) (to je, @primuse takođe ono što mi se ne poklapa s tvojim rešenjem), dok broj povoljnih slučajeva računamo tako što znamo da ste vi i vaš kolega iz klupe već među prozvanima, pa nastavniku ostaje [inlmath]22\choose3[/inlmath] mogućnosti da od preostala [inlmath]22[/inlmath] učenika prozove još troje.

Ne isključujem mogućnost da možda nisam dobro razumeo zadatak (mada mi deluje prilično jasan), pa bi bilo dobro ako možete da obrazložite svoje rezultate, ne bismo li otkrili odakle razlike u istima.
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

Re: Vjerovatnoća odabira učenika

Postod primus » Nedelja, 27. Decembar 2020, 12:50

@Daniel Ti si u pravu.
Plenus venter non studet libenter
Korisnikov avatar
primus  OFFLINE
 
Postovi: 232
Zahvalio se: 15 puta
Pohvaljen: 278 puta


Povratak na VEROVATNOĆA

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 48 gostiju


Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Četvrtak, 28. Mart 2024, 18:54 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs