Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica RAZNO MATEMATIČKA LITERATURA

Takmičarska matematika

Takmičarska matematika

Postod x64rax » Četvrtak, 30. Jun 2022, 13:46

Pozdrav, zanima me pošto trenutno upisujem matf informatika smer, koje knjige da krenem da čitam da bi mogao da krenem da radim zadatke sa naših takmičenja? Na sajtu
https://imomath.com/srb/index.cgi?page=preporucheneKnjige
Imaju neke knjige ne znam još za njih, ali problem mi je ne znam koju prvo da kupim pa da krenem da čitam, možete li mi vi preporučiti?
x64rax  OFFLINE
 
Postovi: 7
Zahvalio se: 3 puta
Pohvaljen: 0 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+

Re: Takmičarska matematika

Postod ubavic » Četvrtak, 30. Jun 2022, 23:16

Da sam na tvom mestu krenuo bih od knjiga koje specijalno obrađuju neke oblasti (npr. knjige Uvod u teoriju brojeva, Kombinatorika, Nejednakosti sa priložene liste mi deluju zanimljivo) a ne od zbirki. Mislim da je dobro skoncentrisati se na neke oblasti i postepeno obrađivati teoriju sa zadacima.
Za tebe kao informatičara će verovatno biti najzanimljivije oblasti diskretne matematike (teorija brojeva, kombinatorika).
Mnoge stvari koje su potrebne za rešavanje takmičarskih zadataka ne uče se na Matematičkom fakultetu, pogotovu ne na I smeru (jednostavno, nema dovoljno vremena za sve, a neke druge stvari su mnogo primenjivije). Ipak, mislim da je važno da ispratiš svu matematiku na faksu. To će ti pomoći da naučiš kako se čitaju i pišu dokazi tj. da formiraš matematičku pismenost (ovo je teže nego što izgleda, ali se savlada vremenom).

Na engleskom (i ruskom) imaš značajno više literature. Ako nisi u stanju da ispratiš matematiku na engleskom, kreni da vežbaš i to. Lako pomoću Gugla možeš naći materijale za takmičenja (neke od knjiga su i navedene na listi koju si linkovao). Možda ti mogu pomoći da dođeš do tih knjiga, pošalji mi pp ako te to interesuje).

Takmičarski zadaci su zaista lepi, i u njima treba uživati. Strpljivo ih rešavaj i nemoj žuriti da izguglaš rešenja. Nekad je potrebno promisliti par dana ili par nedelja o nekom zadatku da bi stigao do rešenja. Ali tako vežbaš samostalnost što je veoma važno! Zato bih i krenuo od udžbenika koji sistematski izlažu neku oblast: onda ćeš biti siguran da si već obradio sve što ti je potrebno za rešavanje zadataka, a na tebi je samo da 'sklopiš kockice'.


Sad nešto razmišljam, ako bi bilo još zainteresovanih forumaša, možda bismo mogli da formiramo neku čitalačku grupu. Ja bih nam nabavio neki kvalitetan materijal, i zajedno bismo prolazili kroz knjigu (npr jedna glava u dve nedelje). Ovde na forumu možemo diskutovati o teoriji i zadacima. Šta kažete na to?
ubavic  OFFLINE
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 623
Zahvalio se: 385 puta
Pohvaljen: 641 puta

  • +1

Re: Takmičarska matematika

Postod nadja » Utorak, 02. Avgust 2022, 16:32

ubavic je napisao:Sad nešto razmišljam, ako bi bilo još zainteresovanih forumaša, možda bismo mogli da formiramo neku čitalačku grupu. Ja bih nam nabavio neki kvalitetan materijal, i zajedno bismo prolazili kroz knjigu (npr jedna glava u dve nedelje). Ovde na forumu možemo diskutovati o teoriji i zadacima. Šta kažete na to?

Ja sam za. Imam nekoliko knjiga za pripremu za takmičenja, tako da mogu da ih podjelim ovdje.
nadja  OFFLINE
 
Postovi: 6
Zahvalio se: 5 puta
Pohvaljen: 1 puta


Povratak na MATEMATIČKA LITERATURA

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 21 gostiju


Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Četvrtak, 28. Mart 2024, 11:55 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs