Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica RAZNO MATEMATIČKA LITERATURA

Potrebni zadaci

Potrebni zadaci

Postod Subject » Utorak, 01. Maj 2018, 10:51

Pozdrav svima.

Da li mozda neko ima najnovije casopise iz Tangente? Konkretno sto me interesuje su zadaci iz: Nizova, limesa, integrala, grafika funkcija, i moze polinomi.
Specijalne matematicke gimnazije.
Zaista mi se ne kupuje knjiga cela, jer me konkretno interesuju samo ovi tipovi zadataka.
Na sajtu valjda "mikromatematika" sam nasao neke stare knjige iz Tangente i zadatke iz njih sam proso, a cisto me interesuje da prodjem neke malo teze, a nisam nasao bas pravu literaturu gde su ti "tezi" zadaci, osim Tangente i zbirka Uscumlic.
Tako da ako neko ima, ako nije problem da mi slika samo zadatke (ne mora resenja) ili da ih jednostavno napise u odgovoru.

Svakako moze i da bude neka i od stranih zbirki, samo me interesuje da dakle zadaci budu nivo specijalne matematicke gimnazije ili eventualno nesto sto bi padalao na takmicenju iz gore navedenih oblasti.
"All we have to decide is what to do with the time that is given to us." - J.R.R.Tolkien
"Zivot nije vazniji od obraza." - Milorad Golijan
Korisnikov avatar
Subject  OFFLINE
 
Postovi: 59
Zahvalio se: 38 puta
Pohvaljen: 25 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+

Re: Potrebni zadaci

Postod Corba248 » Utorak, 01. Maj 2018, 13:44

Na takmičenjima retko dolaze zadaci iz tih oblasti. Ako te konkretno zadaci iz časopisa Tangenta zanimaju ja mogu neke ovde da ti napišem sa konačnim rešenjima, pa ako bude nedoumica otvori temu u za to predviđenoj rubrici.
1. Niz [inlmath](a_n)[/inlmath] je zadat sa
[dispmath]a_0=2,\quad a_{n+1}=\frac{n}{a_1+\cdots+a_n}[/dispmath] Dokazati da važi [inlmath]0,999<a_{2011}<1[/inlmath].
2. Odrediti konstante [inlmath]a[/inlmath] i [inlmath]b[/inlmath] tako da funkcija
[dispmath]f=\begin{cases}
\displaystyle\frac{\sin ax}{4x}, & x<0\\
b^2x^2+b(x+2), & 0\le x\le2\\
\displaystyle e^{\frac{1}{2-x}}-1, & x>2
\end{cases}[/dispmath] bude neprekidna. [inlmath][a=-4,\;b=-\frac{1}{2}][/inlmath]
3. Odrediti rekurentnu formulu za određeni integral [inlmath]I_n=\int_0^{\frac{\pi}{2}}\sin^nx\,\mathrm{d}x[/inlmath]. [inlmath][I_n=\frac{n-1}{n}I_{n-2}][/inlmath]
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 314
Zahvalio se: 37 puta
Pohvaljen: 352 puta

Re: Potrebni zadaci

Postod Subject » Utorak, 01. Maj 2018, 14:24

U redu.
Doduse, sto se tice konkretnih zadataka, drugi sam uradio, mislim da je bio na nekim od takmicenja za srednju skolu? Ako se ne varam.
Integral nije tezak, radio sam vise puta slicno.
Jedino cu ovaj prvi malo da razmislim kako se radi.

Hvala u svakom slucaju... Ako imas jos slobodno daj! :D
"All we have to decide is what to do with the time that is given to us." - J.R.R.Tolkien
"Zivot nije vazniji od obraza." - Milorad Golijan
Korisnikov avatar
Subject  OFFLINE
 
Postovi: 59
Zahvalio se: 38 puta
Pohvaljen: 25 puta

Re: Potrebni zadaci

Postod Corba248 » Sreda, 02. Maj 2018, 10:10

Imam još po nešto, ali ne znam odakle su zadaci... Napisaću ti ih u svakom slučaju.
1. Odrediti rekurentnu formulu za integral [dispmath]I(m,n)=\int_0^1x^m(1-x)^n\mathrm{d}x[/dispmath]
i naći integral [inlmath]I(m,n)[/inlmath].[inlmath]\left[I(m,n)=\frac{m}{n+1}I(m-1,n+1),\quad I(m,n)=\frac{m!n!}{(m+n+1)!}\right][/inlmath].
2.Izračunati[dispmath]\lim\limits_{n\to\infty}\frac{n}{\frac{1}{2+3}+\frac{1}{\sqrt{2^2+3^2}}+\cdots+\frac{1}{\sqrt[n]{2^n+3^n}}}[/dispmath][inlmath][3][/inlmath]
3. U zavosnosti od realnog parametra [inlmath]\alpha[/inlmath] izračunati graničnu vrednost[dispmath]\lim\limits_{n\to\infty}\left(\cos\frac{\alpha}{2}\cos\frac{\alpha}{4}\cdots\cos\frac{\alpha}{2^n}\right)[/dispmath]
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 314
Zahvalio se: 37 puta
Pohvaljen: 352 puta

Re: Potrebni zadaci

Postod Subject » Sreda, 02. Maj 2018, 19:12

E ovi mi se bas svidjaju...Hvala :D
"All we have to decide is what to do with the time that is given to us." - J.R.R.Tolkien
"Zivot nije vazniji od obraza." - Milorad Golijan
Korisnikov avatar
Subject  OFFLINE
 
Postovi: 59
Zahvalio se: 38 puta
Pohvaljen: 25 puta


Povratak na MATEMATIČKA LITERATURA

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 25 gostiju

cron

Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Četvrtak, 28. Mart 2024, 16:42 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs