Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica RAZNO MATEMATIČKA LITERATURA

Kvalitet matematičke literature

Kvalitet matematičke literature

Postod Milan Grujić » Četvrtak, 11. Jul 2019, 13:51

Ne znam da li je neko od članova pisao o kvalitetu literature na srpskom govornom području. Elem, da ja kažem koju pametnu :twisted: Iz godine u godinu udžbenici i zbirke su sve lošiji kao i nastavni kadar i učenici. U moje vreme je postojala samo kombinacija udžbenik/zbirka iz jednog dela. U nižim razredima osnovne škole nisam imao nikakve radne listove i ostala današnja čudesa, već samo jednu knjigu i to je sve. Sve je učiteljica sama radila. Kvalitet zadataka je bio prilagođen uzrastu i kvalitetu učenika uz veoma malo teorije i veoma mnogo zadataka za vežbu, plus od učiteljice. Nisu to bile slikovnice kakve su danas. Danas je gomila nepotrebnih radnih listova od čega se deci krive kičme. Na višim razredima zbirki gotovo da nije bilo bar u moje vreme. Udžbenici su bili jasno napisani, deca su mogla razumeti i imali su dosta zadataka za vežbu i tačno se znalo ko je mogao da izdaje zbirke i udžbenike. Zadaci su bili jasno sistematizovani. Danas to nije slučaj. Zadaju se trivijalni zadaci u zbirci, a nastavnici za kontrolne i pismene daju teže zadatke od onih u zbirci. Udžbenici su suvoparni i teško razumljivi deci. Pogotovo ovi strani izdavači koji haraju Srbijom. Srednja škola je posebna priča. Listao sam neke zbirke i udžbenike naših i stranih izdavača. Digla mi se kosa na glavi od lošeg kvaliteta. Samo se pitam šta radi Ministarstvo prosvete. Neko je ovde pominjao zbirke zadataka. Deci ne bih dozvolio upotrebu Veneove zbirke i Matematiskop ni u snu. Veneove zbirke su po mom mišljenju pisane za prvi stepen ETF-a za Elementarnu matematiku. Našao sam gomilu grešaka. Zadaci pogrešno odabrani, nisu dobro postavljeni a preteški su. Baš sam o tome komentarisao sa drugarom koji je magistar matematike i predaje u srednjoj školi i slaže se sa mnom. Kod Matematiskopa je mana što ne postoji sredina u težini zadataka. Ili su prelaki ili su preteški. Sredine jednostavno nema. Slažem se sa komentarima pojedinaca koji kažu da su Krugove zbirke najbolje za sada. Verujte da jesu. Što se tiče strane literature, tu su Rusi neprevaziđeni do sada. Zbirke za trigonometriju, analitičku, planimetriju i stereometriju su najbolje koje sam listao u životu. Posebno zbirke za pripremu prijemnih ispita na Lomonosovu i ostalim jakim fakultetima. Od takvih zbirki puca glava :icon_lol: :icon_lol: :icon_lol: Ubitačne su ali najbolje. Sve što su imali, Rusi su izbacili u e-obliku. Samo na USB-u imam oko 550 MB samo njihovih zbirki iz svih mogućih oblasti matematike. Kod Rumuna sam našao zbirku za algebru i geometriju u rangu prve 2 godine naših srednjih škola. Autor je George Geba. Mora se imati debelo predznanje matematike iz osnovne da bi se oni zadaci rešavali :twisted: Čovek je razbijao. Rumuni i danas koriste tu zbirku koji datira od pre 40-50 godina. Na zapadu nisam video ništa zglavno od zbirki. Na španskom govornom području u Latinskoj Americi sam našao udžbenik/zbirku iz algebre na više od 1600 strana. Narode, Latinosi su tako sve uprostili u sitna creva da svako živi može razumeti. Lepo od njih :D Zadataka za vežbu ima više nego dovoljno. Svi su sistematizovani od lakih do najtežih. Obe imam u elektronskom obliku ali ne znam kako se to ovde kači. Tako nešto kod nas ne postoji. Makar ja nisam video da ima. Niko nije primetio da kod nas niko nije vršio analizu prijemnih ispita po oblastima koje su bile na testu. Ja sam takvu jednu analizu uradio na preko 330 strana sa detaljnim formulama iz planimetrije i stereometrije :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Rukopis sam predao Filozofskom fakultetu na Palama pošto lično znam dekana. Primetno je da je izbačena kompletna 4 godina srednje škole osim elementarnih svojstava funkcije, dela kombinatorike i binomnog obrasca. Nema više detaljnih ispitivanja funkcija, izvoda i integrala. Na kraju mogu samo konstatovati da je naša matematička literatura mačiji kašalj za Ruse. Možete reći šta hoćete ali to je živa istina.
 
Postovi: 14
Zahvalio se: 1 puta
Pohvaljen: 3 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+

Re: Kvalitet matematičke literature

Postod miletrans » Četvrtak, 11. Jul 2019, 22:20

Sam pojam "najbolja zbirka" je prilično relativan i subjektivan. Nisam baš siguran da je gimnazijalcima neophodno 1600+ stranica algebre. Kada na to dodamo ostale oblasti matematike i sve ostale predmete dobijemo količinu teksta koju fizički nije moguće ni pročitati. Dosta zavisi od profesora. Uvek pomenem divnog čoveka koji mi je predavao matematiku u gimnaziji. Kada smo radili trigonometriju, bukvalno nas je prve dve nedelje "terao" da iznova zamišljamo trigonometrijsku kružnicu i razne uglove. Naravno, kasnije smo "kao od šale" svodili uglove na oštar, pretvarali sinus u kosinus... Jednostavno, naučio nas je da mislimo što je daleko, daleko bitnije. Što se tiče udžbenika, ne bih se složio da im je kvalitet opao (ili bar ne u značajnoj meri). Ne možemo deci u nižim razredima osnovne da dajemo definicije. Kako oni bilo šta mogu da nauče bez slika. Da ne širim priču, ali neki drugi predmeti su konačno postali koliko-toliko interesantni baš zahvaljujući slikama i udžbenicima u boji. Na kraju, mislim da kvalitet uvek ispliva na lakši ili teži način. Ako ništa drugo, strane zbirke su dostupne na netu, pa ko hoće može uz minimum truda i da nađe sve što mu treba. Svaki gimnazijalac se sasvim solidno (bar) služi engleskim, a većina zna još jedan jezik na dovoljnom (i potrebnom) nivou da može da rešava zadatke iz matematike.
Globalni moderator
 
Postovi: 601
Zahvalio se: 54 puta
Pohvaljen: 692 puta

Re: Kvalitet matematičke literature

Postod DejanD » Sreda, 06. Mart 2024, 13:08

Poštovani,
Molio bih vas za savet, koji udžbenik /zbirku iz matematike, SA DETALjNIM REŠENjIMA kupiti detetu za V razred (osnovnu školu). Zbirka bi trebalo da sadrži naprednije zadatke od školskih, ali ne nivou takmičarskih zadataka sa državnih takmičenja. Ideja je da zadrži zanimanje i ljubav prema matematici, ali ne i da mu je "ogadi". Hvala unapred,
Dejan
DejanD  OFFLINE
 
Postovi: 1
Zahvalio se: 1 puta
Pohvaljen: 0 puta

Re: Kvalitet matematičke literature

Postod ubavic » Petak, 08. Mart 2024, 19:05

Za zbirku ne bih imao konkretnu preporuku. Izdavač Arhimedes ima mnogo izdanja namenjenih za taj uzrast, DMS i Krug možda imaju nešto što bi bilo pogodno. Ali svakako, mislim da bi svaka zbirka dosadila detetu, pogotovu ako nema matematičara koji bi usmeravao to dete.

Ali bih mogao da preporučim dve zanimljive knjige koje su napisane da decu zainteresuju za ozbiljnu matematiku: Čarobni brojevi i zvede lutalice (genijalna knjiga, ima i dva nastavka koji su po meni malo manje genijalni), i Uh, ta matematika (na internetu dostupan neki loš sken, ali verovatno može da se nađe polovna; pogledati i ostale knjige istog autora)
ubavic  OFFLINE
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 623
Zahvalio se: 385 puta
Pohvaljen: 641 puta


Povratak na MATEMATIČKA LITERATURA

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 28 gostiju


Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Četvrtak, 28. Mart 2024, 17:30 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs