Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba

Index stranica RAZNO ODMORIŠTE Šahovske partije

Šahovska partija #1

Online šahovske partije forumaša

Re: Šahovska partija

Postod Daniel » Sreda, 21. Oktobar 2015, 15:32

Oops, sorry, ja dvaput igrao kao crni. :wtf:
Izgleda da nisam baš navikao na ovakvu vrstu šahovske igre, al' paziću ubuduće. :)
Hvala na primedbi, korigovano. :)
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator

Zahvalio se: 4723 puta
Pohvaljen: 4626 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+
  • +1

Postod desideri » Sreda, 21. Oktobar 2015, 19:33

Hteo sam ipak da postavim sliku posle ovog poteza, da ne bude zabune pošto je Daniel izmenio svoj potez (doduše, ionako je bio nemoguć).

slika2.png
slika2.png (6.61 KiB) Pogledano 389 puta

Ovo je trenutna pozicija.
Nadam se da ova slika neće previše opteretiti server, mala je po "kilobajtaži" no Daniel ovde jedini ima pregled opterećenosti servera, pa će on i odlučiti o eventualnom uklanjanju slike.
Dakle ovo je pozicija na tabli nakon poteza:
1.  e2-e4   e7-e5
2. d2-d4 Dd8-f6
3. d4:e5 Df6-e5
4. Sb1–c3

btw, dvotačka u šahovskoj notaciji prilikom uzimanja figure je stara (i bolja!) šahovska notacija koju je ovde primenio Daniel. Dakle, kada se nešto "pojede" hajde da pišemo dvotačku umesto crtice, lakše se prati. To znači da bi bilo ovo do sada:
1.  e2-e4   e7-e5
2. d2-d4 Dd8-f6
3. d4:e5 Df6:e5
4. Sb1–c3

Svidela mi se Danielova ideja o komentarisanju poteza. :thumbup:
Što bi rekao naš Gamma, da ga citiram, nas je učilo da se dama (kraljica) ne uvodi prerano u igru.
@Gamma, nisi ti o šahu pričao, no ja nikada pre nisam čuo za izraz "nas je učilo", koji mi je beskrajno simpatičan i mnogo mi se svideo :thumbup: .
Kraljicu će napadati lake figure (konji npr.) i ona mora da beži. S ostalom Danielovom argumentacijom se slažem. Trebalo je po knjigama uzeti pešaka na d4 u drugom potezu crnog, a ne braniti ga bilo čime. Ali mi se igramo, briga nas za knjige, zar ne?
Ja neću igrati sledeći potez, samo sam hteo da komentarišem.
Dođem kao neki kibicer, zar ne? :)
p.s. A sada je i slika pozicije tu, pa ko voli nek izvoli. Osim Daniela, pošto je on odigrao poslednji potez.
Poslednji put menjao Daniel dana Četvrtak, 22. Oktobar 2015, 09:57, izmenjena samo jedanput
Razlog: Zamena slike drugom, s naravno istim rasporedom figura, ali s manjom veličinom u KB
Korisnikov avatar
Zaslužni forumaš

Zahvalio se: 1088 puta
Pohvaljen: 837 puta

• +1

Postod ubavic » Sreda, 21. Oktobar 2015, 23:01

1.  e2-e4   e7-e5
2. d2-d4 Dd8-f6
4. Sb1–c3 Lf8-b4

Predložio bih dva pravila: 1.Nema povlačenja poteza (Ovo se mislim i podrazumevalo) i 2. Korisnik foruma koji je povukao potez nema pravo da igra u sledećih pola sata (pošto se može lako desiti da u žaru borbe dva igrača završe partiju za 10min. Mislim da je bolje da ako svi učestvujemo)
ubavic  OFFLINE
Zaslužni forumaš

Zahvalio se: 372 puta
Pohvaljen: 574 puta

Postod desideri » Sreda, 21. Oktobar 2015, 23:48

S oba pravila Ubavićem predloženim (ovo je tzv ergativna rečenica(!)) apsolutno se slažem i naravno da ću čekati pola sata pa da odgovorim.
A baš sam nestrpljiv...
A možda me neko i preduhitri, no molim vas sve da ova dva nova pravila poštujete.
p.s Daniel, da li si čuo za ergativnu rečenicu?
p.p.s Mislim da je Ubavićev potez koji vezuje belog konja na C3 najbolji potez u datoj slabašnoj poziciji crnog.
Korisnikov avatar
Zaslužni forumaš

Postod desideri » Četvrtak, 22. Oktobar 2015, 00:06

E pa prošlo je pola sata.
Žrtvujem pešaka. A hteo sam od početka, nego u ovoj igri (koju svi smišljamo, tj. pravila), što reče Daniel, samog sebe braniš i napadaš.
Naravno da se šahovska pravila poštuju, kao i pravila Ubavićeva!
Nema da se vrati potez i nema odgovora dok ne istekne pola sata!
Dakle:
1.  e2-e4   e7-e5
2. d2-d4 Dd8-f6
4. Sb1–c3 Lf8-b4
5. Lf1-d3

Beli lovac ide sa polja f1 na polje d3.
Pa nek ide život!
Korisnikov avatar
Zaslužni forumaš

• +1

Postod Daniel » Četvrtak, 22. Oktobar 2015, 10:09

desideri je napisao:Nadam se da ova slika neće previše opteretiti server, mala je po "kilobajtaži"

Pa, baš i nije bila, ali sad jeste. :) Bio sam slobodan da je zamenim drugom slikom, slikom bez teksture, ali tekstura nam ovde i nije potrebna, zar ne? A na teksturu odlazi dosta nepotrebnih KiB. Ušteda – 6,6KiB umesto prvobitna 32KiB.
(Kome se još uvek prikazuje stara slika sa teksturom – CTRL+F5 za refresh.)
Ovde ima jedan dobar online generator šahovskih dijagrama, koji sam i koristio kako bih napravio ovaj dijagram.

desideri je napisao:Kraljicu će napadati lake figure (konji npr) i ona mora da beži. S ostalom Danielovom argumentacijom se slažem. Trebalo je po knjigama uzeti pešaka na d4 u drugom potezu crnog a ne braniti ga bilo čime. Ali mi se igramo, briga nas za knjige, zar ne?

Svakako. :) Znači, ako sam dobro razumeo – iako na prvi pogled izgleda paradoksalno, crnom jeste u interesu da beli svojom kraljicom zauzme sâm centar table, tj. da je postavi na d4, što bi se desilo da je posle poteza belog d2–d4 usledio potez crnog e5:d4? U interesu mu je, zato što bi on (crni) tada napadao i mrcvario tu jadnu kraljicu raznim lovcima, skakačima, pionima? :) 'El sam to dobro skontao? :)

ubavic je napisao:2. Korisnik foruma koji je povukao potez nema pravo da igra u sledećih pola sata (pošto se može lako desiti da u žaru borbe dva igrača završe partiju za 10min. Mislim da je bolje da ako svi učestvujemo)

Mislim da sam razumeo ovo pravilo, ali bih ga, kako bi bilo sasvim jasno, malo doformulisao:
2. Korisnik foruma koji je povukao potez nema pravo da igra u sledećih pola sata, bez obzira na to koliko poteza ostali igrači povuku za tih pola sata.
Pretpostavljam da je to, zapravo, ono na šta si mislio? :)
Inače, veoma mi se sviđa tvoj način formatiranja liste poteza pomoću pre-tagova, tako da ću i sâm to koristiti. Odlično si rasporedio i razmake, vrlo je pregledno. :thumbup:

desideri je napisao:p.s Daniel, da li si čuo za ergativnu rečenicu?

Upravo jesam. :)

desideri je napisao:p.p.s Mislim da je Ubavićev potez koji vezuje belog konja na C3 najbolji potez u datoj slabašnoj poziciji crnog.

Definitivno najbolji i po mom mišljenju. Nego me sad baš zanima da vidim šta se dobija tvojim žrtvovanjem pešaka.

1.  e2-e4   e7-e5
2. d2-d4 Dd8-f6
4. Sb1–c3 Lf8-b4
5. Lf1-d3 Lb4:c3
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator

• +1

Postod desideri » Četvrtak, 22. Oktobar 2015, 12:41

Evo da najpre prokomentarišem ideju nordijskog gambita: da je crni u drugom potezu uzeo svojim pešakom sa e5 pešaka na d4, beli ne bi uzeo damom već bi igrao pešaka sa c2 na c3. Onda crni hrabro uzima tog pešaka svojim pešakom sa d4. Beli žrtvuje i drugog pešaka potezom lovca sa f1 na c4. Sada crni još hrabrije uzima i na b2, a beli odgovara uzimanjem lovcem sa c1 na b2. Beli ima sada dva pešaka manje ali mnogo bolji razvoj, otvorene linije i dijagonale. Knjige smatraju poziciju jednakom. Bilo je mnogo atraktivnih partija na ovu temu. Namerno nisam pisao sve ove poteze u punoj notaciji da eventualno ne zbunim nekog korisnika jer je to ipak "šta bi bilo da je bilo".
Danielov potez Df6 je svakako originalan i pozicija crnog uopšte nije slabašna kao što sam prvobitno mislio.

E sada da nastavim:
1.  e2-e4   e7-e5
2. d2-d4 Dd8-f6
4. Sb1–c3 Lf8-b4
6. b2:c3
Korisnikov avatar
Zaslužni forumaš

Postod Daniel » Četvrtak, 22. Oktobar 2015, 21:25

desideri je napisao:Beli ima sada dva pešaka manje ali mnogo bolji razvoj, otvorene linije i dijagonale. Knjige smatraju poziciju jednakom.

Ovo je za mene zaista novost, budući da sam živeo u ubeđenju da nikakav razvoj niti pozicija ne mogu da nadoknade materijalnu prednost protivnika. Ali, uvek se nauči nešto novo, što dodatno pokazuje korisnost ove teme. :)

1.  e2-e4   e7-e5
2. d2-d4 Dd8-f6
4. Sb1–c3 Lf8-b4
6. b2:c3 De5:c3+
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator

Postod desideri » Četvrtak, 22. Oktobar 2015, 23:44

1.  e2-e4   e7-e5
2. d2-d4 Dd8-f6
4. Sb1–c3 Lf8-b4
7. Lc1-d2

Nakon ovog mog poteza i potom sasvim logičnog povlačenja crne dame beli će razviti i skakača sa g1 i imaće tri figure u igri, dok sve figure crnog spavaju na osnovnom redu.
Mislim da tu postoji kompenzacija za datog pešaka.
Korisnikov avatar
Zaslužni forumaš

Postod ubavic » Petak, 23. Oktobar 2015, 15:02

1.  e2-e4   e7-e5
2. d2-d4 Dd8-f6
4. Sb1–c3 Lf8-b4