Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica OSTALE MATEMATIČKE OBLASTI MATEMATIČKA LOGIKA

Predikatska logika

[inlmath]\left[p\land\left(q\Rightarrow\lnot p\right)\right]\Leftrightarrow\lnot\left(p\Rightarrow q\right)[/inlmath]

Predikatska logika

Postod gocaa5 » Petak, 03. Januar 2020, 21:30

Pozdrav. Htjela sam da provjerim da li dobro radim sledeci zadatak koji se tice valjanih formula. Glasi: Ispitati da li je sledeca formula valjana:
[dispmath](\forall x)A\iff\neg(\exists x)\neg A[/dispmath] Prvo sam dokazala iz lijeva u desno. Tj. ako u nekom modelu [inlmath]M[/inlmath] za valuaciju [inlmath]a[/inlmath] vazi lijeva strana vazice i desna. Dakle: [inlmath]M\models_a(\forall x)A[/inlmath], to jest za svako [inlmath]b\in M,\;M\models_{a(x/b)}A[/inlmath]. Slicno kada krenem u suprotnom smjeru tj neka [inlmath]M\models_a\neg(\exists x)\neg A[/inlmath], nakon dva koraka slijedi da ne postoji [inlmath]b\in M,\;M\models_{a(x/b)}\neg A[/inlmath]. Ovo sam radila analogno zadatku slicnom sa vjezbi u kojem smo se redom osolobadjali kvantifikatora i na taj nacin dokazivali. Hvala svakome unaprijed. ;)
gocaa5  OFFLINE
BANOVANA (klon)
 
Postovi: 14
Zahvalio se: 1 puta
Pohvaljen: 0 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+

Povratak na MATEMATIČKA LOGIKA

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 41 gostiju


Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Četvrtak, 28. Mart 2024, 22:55 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs