Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica OSTALE MATEMATIČKE OBLASTI PROCENTI

Koncentracija rastvora

[inlmath]\frac{7}{4}=175\%[/inlmath]

Koncentracija rastvora

Postod MartinaJuric » Nedelja, 25. Jun 2017, 11:47

Posuda je do vrha napunjena rastvorom soli u vodi koncentracije [inlmath]15\%[/inlmath]. Posle zagrevanja posude, deo vode je ispario i koncentracija rastvora se promenila na [inlmath]25\%[/inlmath]. Nakon toga, posuda je do vrha dopunjena rastvorom soli u vodi čija je koncentracija [inlmath]20\%[/inlmath]. Koncentracija tako dobijenog rastvora je:
[inlmath]1)\quad21\%\\
2)\quad22\%\\
3)\quad23\%\\
4)\quad24\%\\
5)\quad24,5\%[/inlmath]

Probala sam da ga rešim, ali mi ne ide, lako bih ga rešila da mi je data količina rastvora :unsure:
 
Postovi: 112
Zahvalio se: 70 puta
Pohvaljen: 3 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+
  • +1

Re: Koncentracija rastvora

Postod bobanex » Nedelja, 25. Jun 2017, 13:07

Ti onda zamisli da tog rastvora ima [inlmath]100[/inlmath] ([inlmath]\text{ml}[/inlmath], [inlmath]\text{g}[/inlmath], ...).
bobanex  OFFLINE
BANOVAN
 
Postovi: 523
Zahvalio se: 0 puta
Pohvaljen: 505 puta

Re: Koncentracija rastvora

Postod bobanex » Nedelja, 25. Jun 2017, 13:41

Na početku imamo [inlmath]15\text{ g}[/inlmath] soli, koliko je ima na kraju?
bobanex  OFFLINE
BANOVAN
 
Postovi: 523
Zahvalio se: 0 puta
Pohvaljen: 505 puta

Re: Koncentracija rastvora

Postod MartinaJuric » Nedelja, 25. Jun 2017, 15:41

[inlmath]45\text{ g}[/inlmath]?
 
Postovi: 112
Zahvalio se: 70 puta
Pohvaljen: 3 puta

  • +1

Re: Koncentracija rastvora

Postod bobanex » Nedelja, 25. Jun 2017, 15:43

Preslano je :) toga nema ni u rešenju ponuđeno.
bobanex  OFFLINE
BANOVAN
 
Postovi: 523
Zahvalio se: 0 puta
Pohvaljen: 505 puta

Re: Koncentracija rastvora

Postod MartinaJuric » Nedelja, 25. Jun 2017, 15:46

Znam da nema, ali ako je na početku bilo [inlmath]15\%[/inlmath], to znači [inlmath]15\text{ g}[/inlmath] soli u [inlmath]100\text{ g}[/inlmath] vode, pa je posle zagrevanja isparila određena količina vode i konc. je povećana na [inlmath]25\text{ g}[/inlmath] soli, i posle dodavanja [inlmath]20\text{ g}[/inlmath] ispadne [inlmath]45\text{ g}[/inlmath], to je neka moja logika koja očigledno nije logična :lol:

Stvarno sam antitalenat za tekstualne zadatke, i uopšte za zadatke gde treba malo samo da se razmsili, a ovaj zadatk je prost kao pasulj, ali eto ja nikako da ga rešim :oops:
Poslednji put menjao MartinaJuric dana Nedelja, 25. Jun 2017, 15:52, izmenjena 2 puta
 
Postovi: 112
Zahvalio se: 70 puta
Pohvaljen: 3 puta

  • +1

Re: Koncentracija rastvora

Postod Corba248 » Nedelja, 25. Jun 2017, 15:50

Posle isparavanja neće biti [inlmath]25\text{ g}[/inlmath] soli nego [inlmath]15\text{ g}[/inlmath]. Koncentracija soli će se povećati zbog isparenja vode.
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 314
Zahvalio se: 37 puta
Pohvaljen: 352 puta

Re: Koncentracija rastvora

Postod bobanex » Nedelja, 25. Jun 2017, 15:53

U početku imamo [inlmath]15\text{ g}[/inlmath] soli. Treba videti koliko je to vode isparilo. Ako nakon isparenja so čini [inlmath]25\%[/inlmath] ([inlmath]\frac{1}{4}[/inlmath]) rastvora a soli i dalje ima [inlmath]15\text{ g}[/inlmath] onda rastvora ima [inlmath]4\cdot15=60\text{ g}[/inlmath].
Sada fali [inlmath]40\text{ g}[/inlmath] i toliko mora da se dospe. Vidi koliko soli dobijamo tim dosipanjem.

Je l ti upisuješ farmaceutiku? :)
bobanex  OFFLINE
BANOVAN
 
Postovi: 523
Zahvalio se: 0 puta
Pohvaljen: 505 puta

Re: Koncentracija rastvora

Postod MartinaJuric » Nedelja, 25. Jun 2017, 16:07

[dispmath]60\cdot25+40\cdot20=x\cdot100[/dispmath][dispmath]x=23\%[/dispmath] Sad me je sramota da napišem da to želim da upišem, kad nisam znala ovaj zadatak :oops:
 
Postovi: 112
Zahvalio se: 70 puta
Pohvaljen: 3 puta

Re: Koncentracija rastvora

Postod bobanex » Nedelja, 25. Jun 2017, 16:10

Pitam onako jer mi se čini da su zadaci sa rokova sa tog fakulteta. Obnovi malo račun mešanja, mada ga se ni ja ne sećam ali se snalazim i bez njega :)
bobanex  OFFLINE
BANOVAN
 
Postovi: 523
Zahvalio se: 0 puta
Pohvaljen: 505 puta

Sledeća

Povratak na PROCENTI

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 16 gostiju


Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Četvrtak, 28. Mart 2024, 17:57 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs