Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica OSTALE MATEMATIČKE OBLASTI PROCENTI

Masa pšenice

[inlmath]\frac{7}{4}=175\%[/inlmath]

Masa pšenice

Postod StojkoSrbin123 » Sreda, 17. Jun 2020, 17:44

Zadatak za prijemni iz oblasti proporcije i procenti glasi:
Na jednoj njivi se gaji pšenica. Procenjen je rod pšenice sa te njive, i da sadrži [inlmath]4\%[/inlmath] vlage. Posle jake kiše procenat vlage se povećao na [inlmath]16\%[/inlmath]. Za koliko se povećala masa pšenice na njivi?
Moj prijatelj to rešava ovako:
Kao primer koristimo 100g pšenice:

[inlmath]100g - 4g (4\%[/inlmath] od [inlmath]100g) = 96g[/inlmath]

[inlmath]100g - 16g (16\%[/inlmath] od [inlmath]100g) = 84g[/inlmath]

[inlmath]96g - 84g = 12g[/inlmath]

[inlmath]\frac{12g}{84g} = \frac{1}{7}[/inlmath]

Ovo jeste tačno rešenje, to stoji, ali me zbunjuju određene stvari. Kao prvo masa pšenice ne može biti promenljiva već samo količina vlage. Kao drugo ovo deljenje na kraju mi nije baš najjasnije. Sa bilo kojim brojevima ovaj postupak je tačan. Ja ga nisam rešila iako deluje veoma lako. Zanimaju me može li neko da uradi i da mi objasni ovaj zadatak malo bolje.
Takođe bih želela da se izvinim za bilo kakvu grešku koju sam možda napravila, pošto mi je ovo prvi post na ovom forumu. Hvala unapred :D
Poslednji put menjao miletrans dana Sreda, 17. Jun 2020, 18:56, izmenjena samo jedanput
Razlog: Korekcija LaTex-a
 
Postovi: 2
Zahvalio se: 1 puta
Pohvaljen: 0 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+

Re: Masa pšenice

Postod miletrans » Sreda, 17. Jun 2020, 19:06

Pozdrav, dobro nam došla.

Ja bih ovaj zadatak rešavao malo drugačije. Mislim da ti je jasno da u [inlmath]100[/inlmath] grama sirove pšenice ima [inlmath]96[/inlmath] grama suve pšenice. Sada bih iskoristio činjenicu da se masa suve pšenice ne menja (ostaje [inlmath]96[/inlmath] grama), ali u sirovoj pšenici posle kiše više neće učestvovati u ukupnoj masi sa [inlmath]96\%[/inlmath] nego sa [inlmath]84\%[/inlmath]. Odavde lako dobijam da je masa posle kiše (približno) [inlmath]114,28[/inlmath] grama. Ovo je povećanje od [inlmath]14,28\%[/inlmath], odnosno za [inlmath]\frac{1}{7}[/inlmath] početne mase.
Globalni moderator
 
Postovi: 601
Zahvalio se: 54 puta
Pohvaljen: 692 puta

Re: Masa pšenice

Postod StojkoSrbin123 » Sreda, 17. Jun 2020, 19:38

Sasvim logično. Hvala na pomoći, sad razumem. Izgleda da je drug pogrešio onim načinom rešavanja.
 
Postovi: 2
Zahvalio se: 1 puta
Pohvaljen: 0 puta

Re: Masa pšenice

Postod Daniel » Četvrtak, 25. Jun 2020, 00:31

Ili, ako sa [inlmath]m_1[/inlmath] označimo masu pre kišurdače a sa [inlmath]m_2[/inlmath] masu posle kišurdače, možemo pisati
[dispmath]p=0,96m_1\\
p=0,84m_2[/dispmath] gde je [inlmath]p[/inlmath] masa suve pšenice. Izjednačavanjem desnih strana dolazimo do
[dispmath]0,84m_2=0,96m_1\\
\Longrightarrow\quad m_2=\frac{8}{7}m_1\quad\Longrightarrow\quad m_2-m_1=\frac{8}{7}m_1-m_1\\
\Longrightarrow\quad\enclose{box}{m_2-m_1=\frac{1}{7}m_1}[/dispmath] tj. masa se nakon kišurdače uvećala za sedminu.
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

Procenat vlage u pšenici

Postod Stared_Long_Enough » Petak, 24. Jun 2022, 16:11

* MOD EDIT * Spojene dve teme s istim zadatkom

Na jednoj njivi se gaji pšenica. Procenjen je rod pšenice sa te njive, i da sadrži [inlmath]4\%[/inlmath] vlage. Posle jake kiše procenat vlage se povećao na [inlmath]16\%[/inlmath]. Za koliko se povećala masa pšenice na njivi?
Odgovor je [inlmath]\frac{1}{7}[/inlmath] početne procene.

Nisam sigurna kako se dolazi do ovog rešenja, da li se masa pšenice bez vlage smatra konstantom ili je ukupna masa konstantna, a masa pšenice i vode su promenljive?
 
Postovi: 19
Zahvalio se: 7 puta
Pohvaljen: 1 puta

  • +1

Re: Procenat vlage u pšenici

Postod Fare » Petak, 24. Jun 2022, 22:56

Masa pšenice bez vlage je konstantna ("suva materija").
Fare  OFFLINE
 
Postovi: 110
Zahvalio se: 20 puta
Pohvaljen: 143 puta

Re: Procenat vlage u pšenici

Postod Stared_Long_Enough » Petak, 24. Jun 2022, 23:15

Opet dobijam rešenja koja nisu ni blizu datom rešenju. Uzela sam opciju da je suva pšenica konstanta, opet dobijam četiri puta veću količinu vlage, tj. ukupna masa se poveća za tu količinu vode. Očigledno sam tupava, ako može mali hint, moliću lepo :facepalm:
 
Postovi: 19
Zahvalio se: 7 puta
Pohvaljen: 1 puta

Re: Procenat vlage u pšenici

Postod Stared_Long_Enough » Subota, 25. Jun 2022, 16:50

Videla sam da mi je neko "okačio" rešenje zadatka, međutim sad ga nema. Prema onome što sam videla meni je problem samo poslednji korak. Zašto povećanje definišemo kao [inlmath]p=\frac{m-m_s}{m}[/inlmath], gde je [inlmath]p[/inlmath] - povećanje, [inlmath]m[/inlmath] - masa pšenice posle kiše i [inlmath]m_s[/inlmath] - masa suve pšenice. Zar se ne traži masa sa [inlmath]16\%[/inlmath] vlage, u odnosu na masu sa [inlmath]4\%[/inlmath] vlage, tj. njihova razlika?
 
Postovi: 19
Zahvalio se: 7 puta
Pohvaljen: 1 puta

Re: Procenat vlage u pšenici

Postod Daniel » Subota, 25. Jun 2022, 17:19

Povećanje mase je jednako
[dispmath]p=\frac{m_1-m}{m}[/dispmath] gde je
[inlmath]m[/inlmath] – ukupna masa pšenice (dakle, računajući i vlagu) pre kiše;
[inlmath]m_1[/inlmath] – ukupna masa pšenice nakon kiše (za ovo treba da dobiješ da iznosi [inlmath]\frac{8}{7}m[/inlmath]).

Stared_Long_Enough je napisao:Uzela sam opciju da je suva pšenica konstanta, opet dobijam četiri puta veću količinu vlage, tj. ukupna masa se poveća za tu količinu vode.

To što se procenat vlage poveća četiri puta ne znači da se količina vlage poveća četiri puta.
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

Re: Procenat vlage u pšenici

Postod Stared_Long_Enough » Subota, 25. Jun 2022, 22:39

Sad tek vidim svoju grešku. Ja sam pretpostavila da se traži povećanje mase između pšenice sa [inlmath]4\%[/inlmath] vlage i pšenice sa [inlmath]16\%[/inlmath] vlage. Kada zamenim masu sa [inlmath]4\%[/inlmath] vlage sa masom suve pšenice, dobijem isti rezultat. Hvala na pomoći :D
 
Postovi: 19
Zahvalio se: 7 puta
Pohvaljen: 1 puta

Sledeća

Povratak na PROCENTI

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 24 gostiju


Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Četvrtak, 28. Mart 2024, 18:56 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs