Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica OSTALE MATEMATIČKE OBLASTI PROCENTI

Procenat primesa u rudi

[inlmath]\frac{7}{4}=175\%[/inlmath]

Procenat primesa u rudi

Postod NemanjaS » Četvrtak, 14. Januar 2021, 15:44

Ruda sadrži [inlmath]40\%[/inlmath] primesa. Metal dobijen iz ove rude sadži [inlmath]4\%[/inlmath] primesa. Koliko se iz [inlmath]24[/inlmath] tone ove rude dobija metala?

Naisao sam na ovaj zadatak nije mi jasno cemu sluzi i kako da iskoristim ovaj primes?
 
Postovi: 20
Zahvalio se: 7 puta
Pohvaljen: 0 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+

Re: Procenat primesa u rudi

Postod miletrans » Četvrtak, 14. Januar 2021, 16:01

Dobro nam došao!

Pretpostavljam da treba ideja kako se radi ovaj zadatak? Iskoristi činjenicu da u rudi imaš [inlmath]60\%[/inlmath] "čistog" metala, a kada završiš postupak rafinacije imaš [inlmath]96\%[/inlmath] "čistog" metala, kao i to da se masa "čistog" metala ne menja. Pokušaj, pa ako ne uspeš napiši šta si radio, pa da vidimo.
Globalni moderator
 
Postovi: 601
Zahvalio se: 54 puta
Pohvaljen: 692 puta

Re: Procenat primesa u rudi

Postod NemanjaS » Četvrtak, 14. Januar 2021, 16:19

To onda znaci da na [inlmath]24\text{ t}[/inlmath] imam cistog metala [inlmath]60\%[/inlmath] odnosno [inlmath]14,4\text{ t}[/inlmath] i onda kad se zavrsi proces ta kolicina se jos smanji za [inlmath]4\%[/inlmath]? Onda dobije [inlmath]13,8\text{ t}[/inlmath], gde gresim?
Poslednji put menjao miletrans dana Četvrtak, 14. Januar 2021, 21:14, izmenjena samo jedanput
Razlog: korekcija LaTex-a (dodavanja inlinemath tagova)
 
Postovi: 20
Zahvalio se: 7 puta
Pohvaljen: 0 puta

Re: Procenat primesa u rudi

Postod NemanjaS » Četvrtak, 14. Januar 2021, 20:18

Evo razmislio sam i ima neku ideju posto si rekao da se masa ne menja onda to znaci da je [inlmath]60\%[/inlmath] isto kao [inlmath]96\%[/inlmath] i onda pomnozim [inlmath]24\text{ t}[/inlmath] sa [inlmath]60\%[/inlmath] i podelim sa [inlmath]90\%[/inlmath] i dobijem resenje [inlmath]15\text{ t}[/inlmath]?
Poslednji put menjao miletrans dana Četvrtak, 14. Januar 2021, 21:16, izmenjena samo jedanput
Razlog: korekcija LaTex-a (dodavanja inlinemath tagova)
 
Postovi: 20
Zahvalio se: 7 puta
Pohvaljen: 0 puta

  • +1

Re: Procenat primesa u rudi

Postod miletrans » Četvrtak, 14. Januar 2021, 21:33

Molim te da počneš da koristiš LaTex. Treba samo ove brojeve uokviriti "InlineMath" tagovima. Na forumu imamo detaljno uputstvo, imamo potforum, a ako treba pošalji PP nekom od moderatora.

Otprilike nagađam šta hoćeš da me pitaš, ali hajde da budemo precizni:

Da li je procenat čistog metala u prečišćenom (rafinisanom) metalu [inlmath]90\%[/inlmath] ili [inlmath]96\%[/inlmath]?
Da li imaš rešenje zadatka? Ako imaš, napiši ga, kao što piše i u pravilniku.

[inlmath]60\%[/inlmath] nikako ne može da bude isto što i [inlmath]96\%[/inlmath]. Moguće je da [inlmath]60\%[/inlmath] sirove rude ima istu masu kao [inlmath]96\%[/inlmath] rafinisanog metala, ali to treba tako i napisati.
Globalni moderator
 
Postovi: 601
Zahvalio se: 54 puta
Pohvaljen: 692 puta

Re: Procenat primesa u rudi

Postod NemanjaS » Petak, 15. Januar 2021, 08:29

[inlmath]96\%[/inlmath] Da, o tome sam razmisljao. To bi onda znacilo [inlmath]0,6\cdot24\text{ t}=14,4\text{ t}[/inlmath] i onda bi sledilo [inlmath]\frac{14,4}{0,96}=15[/inlmath]. Da li je dobro? Imam ponudjeno od resenja: [inlmath]12,13,14,15,15.5[/inlmath]
 
Postovi: 20
Zahvalio se: 7 puta
Pohvaljen: 0 puta

Re: Procenat primesa u rudi

Postod miletrans » Petak, 15. Januar 2021, 15:52

Tako je, [inlmath]15\text{ t}[/inlmath] je tačan odgovor. Shvatio si kako se ovo radi, napisaću objašnjenje zbog drugih koji budu čitali ovu temu. Poenta je da na početku imamo [inlmath]14,4\text{ t}[/inlmath] čistog metala koji u ukupnoj masi rude učestvuje sa [inlmath]60\%[/inlmath]. Posle prerade, i dalje imamo [inlmath]14,4\text{ t}[/inlmath] čistog metala, ali je njegov maseni udeo sada [inlmath]96\%[/inlmath]. Dakle, tražimo ukupnu masu rafinisanog metala znajući da [inlmath]96\%[/inlmath] njegove mase čini [inlmath]14,4\text{ t}[/inlmath] čistog metala.

Inače, zadaci ovog tipa su dosta česti na testovima/ispitima/kolokvijumima iz opšte hemije na svim fakultetima na kojima se polaže hemija. Često se kombinuju sa čitanjem tabela za rastvorljivost pojedinih soli, pa bi tipičan primer bio zadatak "Koliko vode treba otpariti iz [inlmath]200\text{ g}[/inlmath] rastvora natrijum-hlorida masene koncentracije [inlmath]10\%[/inlmath] na temperaturi od [inlmath]40^\circ\text{C}[/inlmath] da bi se dobio zasićen rastvor?".
Globalni moderator
 
Postovi: 601
Zahvalio se: 54 puta
Pohvaljen: 692 puta


Povratak na PROCENTI

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 11 gostiju


Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Četvrtak, 28. Mart 2024, 10:02 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs