Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica OSTALE MATEMATIČKE OBLASTI PROCENTI

Cena pre i posle poskupljenja – prijemni FON 2015.

[inlmath]\frac{7}{4}=175\%[/inlmath]

Cena pre i posle poskupljenja – prijemni FON 2015.

Postod Acim » Subota, 08. Maj 2021, 12:39

Prijemni ispit FON – 30. jun 2015.
4. zadatak


Cena sveske iznosi [inlmath]20\%[/inlmath] od cene knjige. Nakon što su poskupele za [inlmath]12\%[/inlmath], sveska i knjiga zajedno koštaju [inlmath]1344[/inlmath] dinara. Cena sveske pre poskupljenja iznosila je;
Ja sam dobio tačno rešenje da je cena sveske [inlmath]200[/inlmath], ali opet imao sam sumnje oko tog rešenja;

Svesku sam izrazio sa [inlmath]x[/inlmath], a knjigu sa [inlmath]y[/inlmath].
Kako cena sveske iznosi [inlmath]20\%[/inlmath] od cene knjige, imamo da je [inlmath]x=\frac{1}{5}y[/inlmath]

Dalje prema tekstu zadatka, imamo da nakon navedenog poskupljenja cena i knjiga zajedno koštaju [inlmath]1344[/inlmath] din.

Zamenjivanjem odgovarajućih vrednosti imamo:
[dispmath]\frac{112}{100}\cdot\frac{y}{5}+\frac{112}{100}y=1344[/dispmath] Odavde dobijam da mi je cena knjige tj. [inlmath]y=1000[/inlmath] i onda dobijam da mi je cena sveske [inlmath]200[/inlmath], ali zar ne bi trebalo da kada sam dobio cenu knjige oduzmem od [inlmath]1000[/inlmath] [inlmath]20\%[/inlmath], jer je ta cena dobijena nakon poskupljenja, a u tekstu se traži koliko je pre tog poskupljenja?
Acim  OFFLINE
 
Postovi: 370
Zahvalio se: 221 puta
Pohvaljen: 55 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+
  • +2

Re: Cena pre i posle poskupljenja – prijemni FON 2015.

Postod miletrans » Subota, 08. Maj 2021, 23:10

Cena od [inlmath]1000[/inlmath] je cena pre poskupljenja. Kada si cene pomnožio sa [inlmath]\frac{112}{100}[/inlmath] ti si zapravo uračunao poskupljenje. I, zaista, kada ukupnu cenu knjige i sveske pre poskupljenja povećaš za [inlmath]12\%[/inlmath], dobićeš cenu posle poskupljenja.
Globalni moderator
 
Postovi: 601
Zahvalio se: 54 puta
Pohvaljen: 692 puta


Povratak na PROCENTI

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 16 gostiju

cron

Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Petak, 29. Mart 2024, 00:17 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs