Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica RAZNO ODMORIŠTE Šahovske partije

Šahovska partija #1

Online šahovske partije forumaša
  • +1

Re: Šahovska partija

Postod Daniel » Sreda, 19. Oktobar 2016, 19:16

.
.
.
35. Dg4-f5 a4-a3
36. Df5:f6+ Kf8-e8
37. Kg1-h2 Ta2-c2
38. Df6-h8+ Ke8-d7
39. Dh8-a8 a3-a2
40. Da8:b7+

Malo kupovine vremena, uz potajnu želju da će crni napraviti neku grešku :P (što mi se čini da bi u ovoj situaciji bio jedini spas za belog)...
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+

Re: Šahovska partija

Postod desideri » Sreda, 19. Oktobar 2016, 20:03

.
.
.
35. Dg4-f5 a4-a3
36. Df5:f6+ Kf8-e8
37. Kg1-h2 Ta2-c2
38. Df6-h8+ Ke8-d7
39. Dh8-a8 a3-a2
40. Da8:b7+ Kd7-d6

Ovo je po mom mišljenju jedini valjan potez crnog u poziciji, no dovoljan za pobedu.
Sada beli ne može dati šah damom. Možda jedino da produži otpor potezom Db7-a6 čime sprečava promociju pešaka, vezuje crnog konja ali i preti šahom na d3.
Naravno da ovim nisam odigrao i sledeći potez, samo predlažem. No možda ima i bolje za belog, no sumnjam. Beli gubi, osim ako neko od nas ne pogreši, no igramo se, zar ne? :)
Korisnikov avatar
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 1542
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 1097 puta
Pohvaljen: 864 puta

  • +1

Re: Šahovska partija

Postod Daniel » Četvrtak, 20. Oktobar 2016, 06:12

desideri je napisao:
.
.
.
40. Da8:b7+ Ke7-d6

Pretpostavljam da ovde treba Kd7-d6. Da ispravimo to?

desideri je napisao:Možda jedino da produži otpor potezom Db7-a6 čime sprečava promociju pešaka, vezuje crnog konja ali i preti šahom na d3.

Istini za volju, ne vidim neku veliku pretnju od tog šaha na d3. Tačno je da time napada i topa na c2, ali bi mu bilo vrlo loše da uzme tog topa, jer bi tada crni pešak sa a2 na a1 i :royalty-queen:
Mada, ako crni već skoro sigurno vraća svoju kraljicu, onda je za belog možda i bolje da se makar ovajdi za tog topa. A i svakako da beli dobija u vremenu davanjem šahova.

desideri je napisao:No možda ima i bolje za belog, no sumnjam.

Msm da nema. Beli svakako mora da sklanja kraljicu od crnog topa e7, a mora da je sklanja na a-kolonu, jer u protivnom crni igra a2-a1 i :royalty-queen:
Pošto beli ne sme kraljicu da met'e na a7 zbog pomenutog crnog topa e7, ostaju mu samo polja a6 i a8. A polje a6 je svakako bolji izbor, zbog svega što si nabrojao. Tako da će to biti i moj izbor.

.
.
.
35. Dg4-f5 a4-a3
36. Df5:f6+ Kf8-e8
37. Kg1-h2 Ta2-c2
38. Df6-h8+ Ke8-d7
39. Dh8-a8 a3-a2
40. Da8:b7+ Kd7-d6
41. Db7-a6
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

  • +1

Re: Šahovska partija

Postod desideri » Četvrtak, 20. Oktobar 2016, 06:36

Daniel je napisao:Pretpostavljam da ovde treba Kd7-d6. Da ispravimo to?

Ispravio sam. Sorry, greška u kucanju.
Korisnikov avatar
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 1542
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 1097 puta
Pohvaljen: 864 puta

Re: Šahovska partija

Postod desideri » Petak, 21. Oktobar 2016, 14:55

E sada imam pravo da odigram potez crnog:

35. Dg4-f5   a4-a3
36. Df5:f6+ Kf8-e8
37. Kg1-h2 Ta2-c2
38. Df6-h8+ Ke8-d7
39. Dh8-a8 a3-a2
40. Da8:b7+ Kd7-d6
41. Db7-a6 Tc2-d2


Ovim se sprečavuju šahovi bele dame a i preti udvajanje topova po drugom redu s katastrofom po belog kralja, kao i što je omogućen potez topom sa sedmog reda na prvi red čime se omogućava direktna promocija pešaka i beli... može da preda.
Korisnikov avatar
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 1542
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 1097 puta
Pohvaljen: 864 puta

  • +1

Re: Šahovska partija

Postod Daniel » Petak, 21. Oktobar 2016, 17:35

Kad smo definisali pravila ove igre, msm da smo propustili i ovo: Da li je zamišljeno da se igra do samog trenutka kada kralj bude matiran bez obzira na beznadežnost situacije po nekog od igrača, ili imamo pravo i da predamo partiju u ime onog igrača koji je na potezu? :mrgreen:
Ja, recimo, mislim da je sad baš vreme za belog da preda.

U slučaju prve verzije (da igramo do samog kraja, tj. do mata) moglo bi se desiti da završnica bude pomalo smorna, dok u slučaju druge verzije (da svako može u bilo kom trenutku da preda) moglo bi se desiti da neko preda i pre vremena i da time budemo uskraćeni za moguć zanimljiv nastavak partije...



Meni sad padaju na pamet dva moguća poteza za belog. Jedan je Da6-f1, čime napada kritično polje a1, a drugi bi bio Da6-a3, čime daje šah i otvara mogućnost da se u narednom potezu dama prebaci na c1, čime opet napada polje a1, ali i crnog topa na d2.
Ali, ni u jednom slučaju ne vidim način da se spreči udvajanje crnih topova po drugom redu. :think1:
Ništa, igram ovaj drugi potez, pa šta bude...

.
.
.
38. Df6-h8+ Ke8-d7
39. Dh8-a8 a3-a2
40. Da8:b7+ Kd7-d6
41. Db7-a6 Tc2-d2
42. Da6-a3+

pozicija.png
pozicija.png (5.51 KiB) Pogledano 1693 puta
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

  • +1

Re: Šahovska partija

Postod desideri » Petak, 21. Oktobar 2016, 19:09

Apsolutno se slažem s Danielom. Pozicija belog je beznadežna.
Predlažem uvođenje novog pravila:
Ako bar tri korisnika koji su vukli poteze belog ili crnog objave predaju, partija se završava.

Ja objavljujem predaju belog. :(
Potrebna su još dva glasa, naravno ako se slažete s mojim predlogom i ako neko ne bude još uporan pa nastavi, a ne dobijemo tri glasa za predaju partije.
Korisnikov avatar
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 1542
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 1097 puta
Pohvaljen: 864 puta

  • +1

Re: Šahovska partija

Postod desideri » Petak, 21. Oktobar 2016, 19:29

Evo i moje kratke analize:
Crni bi sada valjalo da odigra kraljem sa [inlmath]d6[/inlmath] na [inlmath]c7[/inlmath]. Konj štiti kralja od daljih šahova.
Jedini potez koji sprečava ubitačno [inlmath]Te7-e1[/inlmath] uz promociju pešaka sa [inlmath]a2[/inlmath] u kraljicu je [inlmath]Da3-c1[/inlmath].
Na to crni igra atraktivno [inlmath]Td2-c2[/inlmath] i beli jedino može da zavuče kraljicu u ćošak ili da je pomeri po prvom redu na šta sledi udvajanje topova po drugom redu. I gotovo.
Korisnikov avatar
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 1542
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 1097 puta
Pohvaljen: 864 puta

  • +1

Re: Šahovska partija

Postod Daniel » Petak, 21. Oktobar 2016, 22:42

desideri je napisao:Ako bar tri korisnika koji su vukli poteze belog ili crnog objave predaju, partija se završava.

Odična ideja, koja predstavlja kompromis one dve verzije koje sam spomenuo. :thumbup:
Dajem i ja svoj glas za predaju belog. :white-flag:

Msm da samo treba postaviti i neki vremenski rok za dobijanje ta tri glasa, kako se ne bi desilo da na treći glas čekamo mesecima, a da za to vreme nit možemo tekuću partiju da završavamo, nit možemo novu da započinjemo. :)

I, ako može pojašnjenje,
desideri je napisao:Jedini potez koji sprečava ubitačno [inlmath]Te7-e1[/inlmath] uz promociju pešaka sa [inlmath]a2[/inlmath] u kraljicu je [inlmath]Da3-c1[/inlmath].
Na to crni igra atraktivno [inlmath]Td2-c2[/inlmath] i beli jedino može da zavuče kraljicu u ćošak ili da je pomeri po prvom redu na šta sledi udvajanje topova po drugom redu. I gotovo.

Koja je svrha poteza Td2-c2? Šta bi crnog sprečavalo da odmah nakon Da3-c1 odigra Te7-e2 i udvoji topove?
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

  • +1

Re: Šahovska partija

Postod desideri » Subota, 22. Oktobar 2016, 09:25

Ideja predloženog [inlmath]Td2-c2[/inlmath] je da se otera dama sa polja [inlmath]c1[/inlmath]. Ako dama ode u ćošak, tj na [inlmath]a1[/inlmath] onda udvojiti topove pa preti kako šah kralju tako i [inlmath]Tc2-b2[/inlmath] sa neizbežnom promocijom pešaka. Ako dama posle [inlmath]Td2-c2[/inlmath] beži na neko drugo polje po prvom redu, crni ne udvaja topove odmah već najpre igra [inlmath]Tc2-b2[/inlmath] preteći ponovo [inlmath]Tb2-b1[/inlmath] sa promocijom pešaka, zadržava se i mogućnost udvajanja topova.
Mislio sam da tako crni dobija najbrže, kombinujući pretnje po drugom i po prvom redu, a dama se tera sa polja [inlmath]c1[/inlmath].
Naravno, i momentalno udvajanje topova (što reče Daniel) takođe dobija. I tu je moguće kasnije nastaviti sa planom sličnim izloženom.
p.s. Slažem se i s Danielovim predlogom o vremenskom ograničenju i mislim da je razuman rok [inlmath]24[/inlmath] sata od prethodnog objavljivanja predaje. Ako neko vuče potez za to vreme, to znači da se ne slaže s predajom, pa nastavljamo.
Korisnikov avatar
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 1542
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 1097 puta
Pohvaljen: 864 puta

PrethodnaSledeća

Povratak na Šahovske partije

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 15 gostiju


Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Četvrtak, 28. Mart 2024, 18:18 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs